Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:26.02.2013
CLASA: a VI-a A
PROFESOR EDUCATOR:
ARIA CURRICULAR: Terapia educaional complex i integrat
MODULUL: Ludoterapie
SUBIECTUL: ,,Care este anotimpul?
TIPUL ACTIVITII: Consolidare i sistematizare de cunotine.
SCOPUL ACTIVITII:
Verificarea i consolidarea cunotinelor referitoare la cele patru anotimpuri;
OBIECTIV DE REFERIN:
Orientarea, organizarea i structurarea spaio - temporal.
OBIECTIVE OPERAIONALE: pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi
capabili:
a)cognitive:
O1: s identifice fenomene ale naturii ( ploaie, ninsoare, tunet, fulger, etc);
O2: s identifice anotimpurile dup imagini;
O3: s prezinte cel puin dou caracteristici ale fiecrui anotimp prezentat n
imagini;
O4: s menioneze lunile anului corespunztoare fiecrui anotimp;
O5: s clasifice evenimentele specifice fiecrui anotimp;
b)afective:
OA1 s comunice verbal cu colegii;
OA2 s participe cu interes i plcere la activitate.
c)psiho-motrice :
OM1- s-i reprime tendina de efectuare a unor aciuni inutile n timpul
activitii;
CONDIII PREALABILE:
9 elevi cu ritm de lucru/ nvare mediu;
elevii provin din medii diferite;
elevii au capacitatea de a folosi procesele de gndire i de nvare propuse de
tema activitii
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE:
De comunicare: conversaia , explicaia, observaia,instructajul verbal ,
problematizarea, cadranele;
Activ-participative: conversaia euristic;
De aciune: exerciiul, munca independent;
De evaluare: aprecierea verbal, fie de lucru, fie de evaluare,autoevaluarea.

1
Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi

MIJLOACE DE NVMNT: -imagini reprezentnd anotimpurile, fie de lucru,


jetoane cu imagini, rebus, ghicitori, prezentare power-point, calculator.
FORME DE ORGANIZARE: frontal i individual , pe echipe ;
FORME DE EVALUARE: probe orale, observarea sistematic, autoevaluarea,fie de
evaluare .
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
RESURSE UMANE : 9 elevi i educatorul.
LOCUL DE DESFURARE: sala de clas.
BIBLIOGRAFIE:
Muu,I. i Taflan, A. Terapie educaional complex i integrat ; Bucureti:
Editura Pro-Humanitate, 1997.
Ludoterapia - Program colar - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr. 5234/
01.09.2008 - Bucureti, 2008;
Gheorghe Radu, Nela Stnculescu, Virginia Creu - ,,Cunoaterea mediului
nconjurtor manual pentru clasa a VI- a coli speciale ajuttoare, Ed.
,,Didactic i Pedagogic R.A., Bucureti, 1998.

2
Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi

SCENARIUL DIDACTIC

Ob. Coninutul activitii Resurse Forme


Etapele
Op. Activitatea educatorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organizatoric de
activitii
e evaluare
Asigur climatul psihopedagogic
adecvat pentru buna desfurare a
1. Moment activitii;
organizatoric. Pregtesc materialelor necesare.
Pe panouri vor fi aezate diverse
imagini cu anotimpurile.

2. Elevii rspund la Conversaia, Rebus Frontal Apreciere


Reactualiza- Se realizeaz prin rezolvarea unui ghicitori i explicaia Fia cu Independent verbal
rea rebus ale crui soluii sunt comlpeteaz rebusul. Exerciiul-joc ghicitorile
O1 rspunsurile la ghicitori despre
cunotinelor
fenomene ale naturii ( Anexa 1 )

Captarea ateniei const n Apreciere


3. Captarea observarea de ctre elevi soluiei Elevii citesc soluia Conversaia, Frontal verbal
ateniei rebusului : ,,Anotimpurile rebusului
4. Anun tema i obiectivele pe
Anunarea O1 nelesul elevilor.
temei i a Astzi vom verifica i aprofunda Ascult cu atenie. Conversaia, Frontal
obiectivelor cunotinele referitoare la
anotimpuri prin jocul ,, Care este
anotimpul?
-Se intuiesc imaginile de pe panou Elevii redau n cuvinte
( identificarea fiecrui anotimp cu coninutul imaginilor, individual
asemnri, deosebiri,schimbri denumesc fiecare Conversaia,
intervenite n natur i n viaa anotimp i observ explicaia Apreciere
omului). asemnrile i verbal
5. O2 - Se precizeaz cele patru anotimpuri diferenele dintre ele.
Desfurarea O3 i lunile fiecruia, ajutnd elevii s le Frontal
activitii rein mai uor legndu-le de cte un Ascult cu atenie

3
Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi

simbol caracteristic anotimpului explicaiile, precizeaz Problematizar


specificat ( ghiocel, martisor, ziua evenimentele tiute i ea
copilului, culesul viilor,, zapada). continu numrtoarea
lunilor la fiecare
anotimp.

Oa Cadranele Elevii rezolv fiele de metoda evaluare


6. Obinerea 1 Fia de lucru pe echipe - lucru pe echipe apoi cadranelor Fie cu Pe echipe scris
performanei O6 ,,Anotimpul preferat prezint colegilor ce cadranele
au lucrat
O4 Impart elevilor fie de evaluare i Elevii rezolva Conversaia, Fie de Evaluarea
7. Evaluare le voi explica cum le vor rezolva sarcinile fielor. explicaia evaluare individual scris

Fac aprecieri generale i


8. ncheierea individuale asupra modului de Elevii ascult.
activitii desfurare a activitii i a Elevii i reprezint Conversaia, frontal Apreciere
participrii elevilor. starea emoional . verbal
Solicit elevii s- i prezinte starea
emoional dup desfurarea
acestei activiti.

4
Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi

5
Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi

Cadranele
Pe grupe - ,,Anotimpul preferat

Simbolul anotimpului Lunile anotimpului

Caracteristicile anotimpului Activiti ale oamenilor

6
Liceul Tehnologic Special Ion Pillat Dorohoi

Fi de avaluare

Completai n tabelul de mai jos nsuiri potrivite pentru fiecare anotimp, apoi scriei activiti ale oamenilor
specifice celor patru anotimpuri.
ANOTIMPURILE PRIMVARA VARA TOAMNA IARNA

nsuiri

Activiti
desfurate de
oameni

S-ar putea să vă placă și