Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiectul Unităţii de Invăţare
Proiectul Unităţii de Invăţare
CLASA a XI a
PROFESOR: NERISANU RALUCA ANDREEA
SAPTAMANA: 1
ARIE CURRICULARĂ: OM SI SOCIETATE
DISCIPLINA: ECONOMIE
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE ÎNVATARE: Consumatorul si comportamentul sau rational
CONTINUT: Introducere in economie
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din
viaţa reală
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii-problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare
3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare
5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezovarea problemelor comunităţii
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Identificarea şi caracterizarea rolului de consumator pe care îl îndeplineşte orice persoană
2.1. Interpretarea cererii ca expresie a trebuinţelor persoanei şi a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuinţelor
4.1. Proiectarea unui comportament raţional al consumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – să defineasca diferenta dintre microeconomie si macroeconomie; obiectivul va fi considerat atins dacă vor defini corect microeconomia si
macroeconomia.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse procedurale:
METODE ŞI PROCEDEE: prelegere, expunere, brainstorming, problematizarea, explicatia, conversatia euristică
TIP DE INTERACTIUNE: dirijat - dependent
MOD DE GRUPARE: frontal
Resurse materiale
MIJLOACE DE INVATĂMÂNT: manualul, tabla, creta
EVALUARE: formativă, orală, frontală
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observatia sistematică, discutia
BIBIOLGRAFIE: “Economie”, Dorel Ailenei, Elena Balan, Editura Humanitas, 2012, Manual pentru clasa a XI.
3’ Captarea atenţiei Expunerea unor exemple din viata reala care sa relationeze cu
nevoia de economie.