Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

CLASA : a VII-A
PROFESOR: Spînu Ioana Ancuța
OBIECTUL: Limba și literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Structuri narative în versuri
SUBIECTTUL: Adjectivul.
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare a cunoștințelor, formarea de
priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: Este o lecție ce are ca scop principal consolidarea
cunoștințelor despre adjectiv.
DATA. 16.05.2018

COMPETENȚE GENERALE.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicarii
orale și scrise.
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.2. Redactarea individual și/sau în echipă, a unor texte diverse, care urmează a
fi prezentate în fața colegilor;
4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru
înțelegerea și exprimarea clară și precisă a intențiilor comunicative complexe;
4.3. Aplicarea conștientă a regulilor și a convențiilor ortografice și ortoepice
pentru o comunicare corectă;
4.5. Dezvoltarea gândirii logice și analogice, prin valorificarea competenței
lingvistice, în procesul de învățare pe tot parcursul vieții.
COMPETENȚE DERIVATE:
 Definirea adjectivului;
 Recunoașterea adjectivului în diferite surse;
 Clasificarea adjectivelor;
 Deosebirea adjectivelor variabile de cele invariabile;
 Analizarea morfosintactică a adjectivelor;
 Identificarea acordului adjectivului cu substantivul;
 Observarea mijloacelor expresive de redare a superlativului absolut.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea,
analiza gramaticală, învățarea prin descoperire; tehnica ciorchinelui, jocul didactic.
Forme de organizare a învățării: activitate frontală, activitate individuală.
Mijloace didactice: fișa de lucru, tabla, manualul, planșă.
Resurse: capacitățile normale de învățare ale elevilor, timpul de lucru – 50
minute.
Bibliografie:
1. Limba română – manual pentru clasa a VII-a, Marin Iancu, A. Gh. Olteanu,
Ana Tulbă, București, Corint, 2008
2. Ilie Emanuela - Didactica literaturii române - Editura Polirom, Iaşi,2008
Târgu Mureş, 2006.
3. Gramatica practică a limbii române - Ștefania Popescu.

4. Programa școlară pentru DISCIPLINA LIMBA ȘI LITERATURA


ROMÂNĂ – Clasele a V-a – a VIII-a, București, 2017.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Organizarea clasei: stabilirea ordinii în clasă; notarea absențelor; asigurarea


cu cele necesare pentru desfășurarea lecției.

Captarea atenției:
Se face printr-un joc didactic – conturarea portretului. Elevii vor descoperi
pe o planșă, imaginea Mariei, o posibilă colegă, căreia trebuie să-i realizeze
portretul fizic și moral, cu ajutorul adjectivelor.Fiecare elev va da câte trei trasături
morale și fizice, observând că adjectivul este partea de vorbire care atribuie însușiri
substantivului.

Anunțarea subiectului lecției și enunțarea competențelor derivate:


Se anunță elevii ca azi, la ora de limba română vom consolida adjectivul prin
exerciții gramaticale.
Notez titlul pe tablă și anunț competențele specifice într-un limbaj adecvat.

Dirijarea învățării:
Reactualizarea cunoștințelor despre adjectiv se realizează prin completarea
schemei lecției. (Anexa1) Schema va fi completată treptat, pe măsură ce elevii vor
rezolva exerciții de pe fișa de lucru pe care au primit-o. Fișa de lucru cuprinde
exerciții care urmăresc: clasificarea adjectivului, gradele de comparație, funcțiile
sintactice, valoarea stilistică a adjectivelor, acordul adjectivului cu substantivul,
schimbarea valorii gramaticale a adjectivului.(Anexa2).
Consolidarea cunoștințelor despre adjectiv se realizează treptat, pe parcursul
lecției, în paralel cu completarea schemei lecției și cu rezolvarea exercițiilor de pe
fișa de lucru.

Asigurarea feedback-ului:
Feedback-ul are loc permanent pe parcursul conversației, în cadreu
conducerii învățării și se concretizează cu aprecieri verbale făcute de profesor:
Bine!, Foarte bine!, Corect!. Elevii care au participat activ la ora sunt apreciați iar
ceilalți elevi sunt încurajați să participe activ data viitoare.

Asigurarea retenției și a transferului:


Ca temă de casă, elevii vor realiza portretul unui coleg, folosind djective cu
valoare stilistică de epitete, la diferite grade de comparație.
FIȘĂ DE EXERCIȚII
1.Identificați adjectivele și treceți-le în coloana corespunzătoare din tabel: frumos,
om, bun, cenușiu, limpede, floare, lung, vechi, vacanță, gri, draguț, maro,
cumsecade, Mihai.

Adjective

Variabile Invariabile

4 forme flexionare 3 forme flexionare 2 forme flexionare

2.Puneți adjectivul frumos la toate gradele de comparație (de intensitate):


Pozitiv:........................................................................................................................
Comparativ de superioritare ...................................................................................
Comparativ de egalitate ..........................................................................................
Comparativ de inferioritate ..................................................................................
Superlativ relativ de superioritate ........................................................................
Superlativ relativ de inferioritate ...........................................................................
Superlativ absolut ...................................................................................................

3. Selectați pe o coloană adjectivele care au grade de comparație și pe altă coloană


adjectivele care nu admit grade de comparație: înalt, enorm, maxim, cuminte,
voioasă, extraordinar, mort, prietenos, complet, egal, viu, voinic, silitor,înalt.
Adj. cu grade de comparație Adj. fără grade de comparație

4.Analizați morfosintactic adjectivele din următoarele enunțuri:


a). Obrazul subțire cu cheltuială se ține.
b) Verișorul tau este mai puțin voinic.
c). Copilul agitat este in clasa Adrianei.
d). Omul cumsecade are de câștigat.
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
..........................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................

5.Precizați partea de vorbire din care provin următoarele adjective:


Ce întrebare ai pus? ..................................................................................................
Coșuri fumegânde ......................................................................................................
Carte citită .............................................................................................................
Așa om, așa caracter ..................................................................................................

6.Precizați valoarea morfologică (partea de vorbire) a cuvintelor subliniate din


următoarele enunțuri:

Omul leneș nu este apreciat. .................................................................................


Leneșul nu este apreciat............................................................................................
Maria are un stilou frumos. .....................................................................................
Vorbește frumos .........................................................................................................

7.Precizează ce figuri de stil se realizează cu ajutorul adjectivelor:


Norii plumburii mătură cerul..................................... ...............................................
Zânele din pădurea magică dansează un dans fermecător.
.....................................................................................................................................
...................................................................................................................
8. Redă sensul următoarelor locuțiuni adjectivale printr-un adjectiv:
Mort de foame.........................................
Ochi și urechi ..........................................
Neagră la inimă ........................................
Larg la mână .............................................

S-ar putea să vă placă și