Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECŢIE

Şcoala: Liceul Teoretic,, T.Vladimirescu” Drăgănești-Olt


Disciplina: Educaţie muzicală
Clasa: a IX-a A
Profesor: Minulescu Ștefan-Mihail
Unitatea de învăţare: Practica muzicală
Detaliere de conţinut: Deprinderi specifice de cânt
Tipul lecţiei: Predare-comunicarea de noi cunoștințe și formare de noi deprinderi
și priceperi muzicale.
Premise: însuşirea de noi cunoştinţe şi formarea deprinderilor de audiere conştientă
Obiective de referinţă: 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 3.3
Obiective operaţionale:
O.1 să aibă cunoștințe despre calitățile sunetului muzical și nemuzical (zgomotul).
O.2 să recunoască în audiţii însușirile sunetului muzical.
O.3 să interpreteze repertoriul vocal, respectând recomandările compozitorului.
O.4să interpreteze individual și colectiv, respectând problematica impusă de cântarea
repertoriului accesibil impus.
Resurse:
Manual de educaţie muzicală, cls. A IX-a, ed. Aramis.
Caiet de muzică.
Tabletă, boxe audio, kit media.
Piese realizate de profesor pentru exemplificarea auditivă şi a materialului propus.
Metode: expunerea, dialogul, explicaţia, demonstraţia, audiţia repetată.

Desfăşurarea activităţii didactice

Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Obs


lecţiei
Pregătirea - Dirijează activitățile introductive: - se liniștesc
clasei pregătirea clasei și a materialului -abandonează alte preocupări
necesar pentru desfășurarea lecției.

Organizarea -Anunțarea lecției -recepționează, notează


elevilor, -prezentarea noului conținut -ascultă și observă
prezența și - explicația și demonstrația calităților
anunțarea sunetului și fizionomia sunetului.
lecției.

Moment Pentru îmbogățirea repertoriului de


aperceptiv cântece, se va lua un cântec nou.

Se comunică titlul noului cântec - percep, notează în caiet


,,Oda bucuriei” din simfonia a IX-a de - audiază conştient
Ludwig van Beethoven și se scrie pe - descoperă noțiuni și teme
tablă muzicale
- formulează răspunsuri și
recepționează
Dirijează însușirea cântecului propus
Însușirea noii ,,Oda bucuriei” din simfonia a IX-a - răspund la întrebări
lucrări prin următoarele activități: -recunosc tonalitatea și măsura
muzicale a) Formulează întrebări pentru În care este scris fragmentul
analiza cântecului: muzical
-în ce tonalitate este scris - sesizează tempoul în care
- în ce măsură trebuie executat.
b) Interpretează model fragmentul - ascultă și observă
c) Precizează modul de lucru - interpretează cântecul în
d) Solicită interpretarea noului dialog.
cântec prin dialog între rândurile de
bănci și evaluează activitatea lor
e)interpretarea cântecului în - interpretează
colectiv.

Fixarea Prezintă cu ajutorul audiției muzicale


cunoștințelor piesa ,,Oda bucuriei” din simfonia a -ascultă conștient
prin audiție IX-a
muzicală

S-ar putea să vă placă și