Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Data: 5 februarie 2014


Învăţător: Berdila Rodica
Disciplina: Ştiinţe
Clasa:a IV-a
Timpul de realizare: 45 minute
Modulul: Omul – fiinţă raţională şi socială
Subiectul orei: Familia mea
Subcompetenţe: Achiziţionarea şi utilizarea în comunicarea ştiinţifică a termenului- cheie: familie.
Obiectivele lecţiei:
La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să conştientizeze importanţa familiei în viaţa sa;
O2- să enumere drepturi şi responsabilităţi ale unui membru al familiei;
O3 – să descrie propria familie;
O4- să numească familii ce fac parte din lumea animalelor, lumea plantelor; O5- să includă cuvintele – cheie în enunţuri
proprii;
O6- să manifeste interes pe tot parcursul activităţii;
O7- să păstreze poziţia corectă pe tot parcursul lecţiei.

Tupul lecţiei: de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe


Tehnologii şi strategii didactice
a) Metode, tehnici: conversaţia, explicaţia, problematizarea, jocul de rol, Braistorming, Ciorchinele, Acrostihul, Studiul
de caz, prezentare PPT.
b) Mijloace instrucţionale: laptop, proiector, casetofon, postere”Pomul familiei fericite”, „Fereastra”, imagini din
lumea animală, textul”Datoria mamei”de T.Dorz, foi pentru fişe, cariocă, fişe cu adeziv.
c) Forme organizaţionale:frontal, în grup, individual.
Vocabular tematic:familie, rude, relaţii familiale, relaţii de rudenie, drepturi, îndatoriri.
Suport bibliografic:
1. Curriculum şcolar, clasele I-IV. Chişinău, 2011.
2. Galben-Panciuc Z., Diaconu S., Botgros I., Galben S. „Ştiinţe”, Manual pentru clasa a IV-a. Chişinău: Ed.Prut
Internaţional, 2013.
3. Galben-Panciuc Z., Diaconu S., Botgros I., Galben S. „Ştiinţe”, Ghid pentru învăţători şi părinţi. Chişinău:
Ed.Prut Internaţional, 2008.
4. Internetul: www.didactic.ro
Demersul didactic

Etapele Activitatea învăţătorului/ elevului Strategii didactice


lecţiei
Se organizează clasa de elevi
Evocarea -Salutare cu mult soare în acest anotimp de iarnă.Ca să ne încadrăm la această lecţie, rog să-mi
ghiciţi ghicitoarea mea:
Sora, fratele, mămica Ghicitoarea
Tata, bunicul şi bunica Conversaţia
Ce alcătuiesc cu toţi
Hai ghiceşte dacă poţi? Activitate frontală
(Familia)
- Alcătuiţi cîmpul lexical pentru cuvîntul familie Interdisciplinaritatea
Evaluarea orală
Mama tata

„Ciorchinele”
Bunica bunelul

Familie
Verişorii unchi, mătuşi

Sora fratele

Se citeşte versurile din poezia Adei Zaporojanu


„O pom dulce strămoşesc
Ramuri cîte-n tine cresc
Unu-i tata, unu-i mama,
Unul sînt chear eu, bag seama.”
-Iată acuma v-as ruga să prezentaţi arborele genealogic al fiecăruia. Prezentarea

Elevii îşi contemplează atenţia asupra unei case şi observă că lipsesc ferestrele. Li se propune să „Fereastra „
deseneze pe fişele primite cîte o fereastră, să o completeze cu sarcinile propuse mai jos şi apoi s-o Activitate
acroşeze la casa de pe tablă. independentă
-Imaginaţi-vă că sînteţi departe de casa părintească. Scrieţi pe ochiurile geamului ce vă obligă să
vă întoarceţi acasă.
-Casa e plină de farmec şi e atît de luminoasă, pentru că... ( se citesc fişele-ferestre) Activitate frontală
-Dacă pătrunzi cu atenţie în acest cuib de înţelepciune, îi descoperi minunatele daruri.
Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei
Realizarea Citirea cuvintelor-cheie, includerea lor în enunţuri proprii. Exerciţiul
sensului -Numeşte membrii familiei tale.
- Se respectă drepturile şi îndatoririle în familia ta? Activitate frontală
-Cît de importantă este familia pentru tine?

Se prezintă imagini PPT(anexa 1- familia) ,elevii descoperă singuri mesajul imaginilor. Prezentare PPT
-Puteţi confirma că aceasta este o familie fericită? Argumentaţi. Argumentarea
-E necesar să existe reguli într-o familie? De ce? Activitate frontală
-Care ar fi cele mai importante reguli ce ar fi respectate în orice familie?

Clasa de elevi este împărţită în 5 grupe de lucru (anexa 1) Lucrul în grup


I gr.- va studia ce este familia;
II gr. – responsabilitatea; Evaluare reciprocă
III gr. – info 2, pag.59
IV gr. – drepturi şi îndatoriri
V gr. – află mai mult, pag.59 şi sfaturi, pag.115

Elevii studiază, cercetează informaţia, apoi o prezintă clasei. Cercetarea


Se prezintă imagini din familia animalelor,păsărilor etc.

-Alcătuiţi acrostihul pentru subiectul lecţiei de astăzi. Ce calităţi trebuie să avem într-o familie Acrostihul
fericită?
F- fericiţi Lucrul în grup
A -amabili
M- modeşti
I- inteligenţi
L- liniştiţi
I-independenţi
A-ataşament
Elevii scriu pe foi şi le acroşează la tablă în dreptul fiecărei litere.

Cuvîntul învăţătorului: Pentru ca în familie să domnească o atmosferă caldă, prietenoasă, de Conversaţia


ajutor reciproc, fiecare membru al familiei trebuie să aibă anumite sarcini de îndeplinit.Vă rog
să-mi spuneţi ce sarcini aveţi voi în familie?
-Credeţi că un copil trebuie să lucreze?
- Ce vă place cel mai mult să faceţi?
Joc didactic
-Hai să vă prezint familia mea! Se prezintă sub forma unui joc didactic.Toţi elevii se aranjează pe o
linie dreaptă în faţa clasei. Învăţătorul îi înterabă pe elevi dacă au surioare,fraţi, moşi, verişori. Braistorming
Dacă în familie este încredere, dragoste reciprocă etc., atunci elevii fac cîte un pas înainte.
-Cine-şi iubeşte măicuţa?
- Ce aţi moştenit de la părinţi?
- Ce ai învăţat de la mama?

Toţi elevii se aşează în bănci.

-De ce copii au părinţi?


-De ce părinţii au copii?
-De ce copiii au bunici? Problematizarea
Elevii ghicesc ghicitorile despre bunici, părinţi. (anexa 2) Evaluare orală
-Cine are bunici,vă rog să vă ridicaţi în picioare şi cît de tare-i iubiţi.Demonstraţi.
Demonstraţia
Fiecare grup va primi cîte o fişă de lucru (anexa 3)

Gr. I Mama are multe treburi şi te-a rugat să stai cu surioara ta mai mică. Tu i-ai spus că Lucrul în grup
trebiue să te pregăteşti pentru proiectul de grup cu colegii. Însă te-ai dus şi te-ai plimbat toată ziua
prin parc. Seara cînd te-ai întors acasă, mama te-a întrebat dacă nu ţi-I foame. Cum te-ai simţit şi ce Fişe de lucru
ai zis?

Gr .II Dacă am gresit cu ceva sau nu mi-am ascultat părinţii, atunci…


a) Nu mai sînt lăsat la televizor şi nici afară la joacă;
b) Îmi cer iertare şi promit să nu mai fac; Studiu de caz
c) Conving părinţii că nu sînt eu de vină, ci căţelul sau fratele;
d) Repar greşeala şi încerc să nu o mai repet.

Gr .III Cum v-aţi comporta dacă:


a) Unul dintre părinţi este foarte bolnav;
b) Unul dintre copil este neascultător.
Evaluare reciprocă
Gr.IV Rezolvaţi situaţia în care copilul lipseşte de la şcoală.Ce a-ţi întreprinde fiind în locul
părinţilor. (mama, tata, copilul)

Gr.V ex.8 (pag.60)


Joc de rol
Fiecare elev lucrează independent la fişele primite „Familia mea”
Învăţătorul recită versurile: „Ca şi pomul din grădină omul are rădăcină.”Prezintă arborele
genealogic al familiei sale.
Prezentarea PPT, elevii răspund la întrebările afişate pe ecran.

Reflecţia Fiecare elev scrie ce fapte frumoase făcute de ei aduc bucurie părinţilor,apoi le acroşează pe Activitate
posterul”Pomul familiei fericite”,datorită faptelor voastre bune pomul va da roadă bună. independentă
Fişe de lucru
Cîntecul „Familia mea”- o strofă Arborele genealogic

Explicarea temei de acasă: reţeta familiei, tradiţia preferată. Prezentare PPT

Aprecierea elevilor verbal. Activitate


independentă
„Pomul familiei
fericite”

Audiţia casetofonul,
stic,versurile

S-ar putea să vă placă și