Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecţie 1 – diferenţierea conţinuturilor Litera R este esențială în limba română.

Sunetul r
Aria curriculară: Limbă şi comunicare este redat de către simbolul R și r. Exemple de
Disciplina: Comunicare în limba română cuvinte care conțin sunetul r: rață, ren, Remus etc.
Clasa: Pregătitoare E Identificarea literei r în diferite texte și contexte.
Unitatea de învăţare: Energia electrică Obiective operaţionale:
Subiectul: Predarea literei R și r O1 - să dea cel puțin un exemplu de cuvânt ce conține
Tipul lecţiei: de dobândire de cunoştinţe sunetele învățate (a,m n, i, e etc.);
Întrebări pe care ni le punem vizavi de conţinut: O2 – să identifice sunetul (r) în cuvintele date,
De ce predăm acest conţinut? – Pentru ca elevii să precizând poziția acestuia în cadrul cuvântului;
poată asocia sunetul r cu litera r și pt a putea citi un O3 - să coloreze litera corespunzătoare sunetului nou
text în care se găsește acest sunet. învățat, respectând codul de culori;
Ce nu vor putea realiza elevii dacă nu vor cunoaşte O4- să traseze cel puțin 2 rânduri de r și R, în caietul
acest conţinut? – Nu vor putea scrie sunetul r, auxiliar Darul literelor, cu ajutorul punctelor de
neștiind care este litera corespunzătoare, nu vor putea ghidaj.
citi. Obiective operaţionale elevi Mircea, Ana, nivel
Ce îmi doresc să înţeleagă elevii din acest conţinut şi cunoştinţe semnificativ peste medie:
să poată realize peste cinci ani? – Importanţa Să formuleze1, în cadrul lecției, 2 criterii de evaluare
îmbogățirii vocabularului prin citire și dezvoltarea a scrierii elementelor grafice din caietul Darul
deprinderii de a scrie. literelor.
Idei cheie: Să evalueze2, aplicând criteriile formulate, caietele
Elementele grafice din care este formată litera R și r- colegilor.
o linie dreapta, o buclă și o linie oblica, respective o
linie dreaptă și o buclă. 1 Verb taxonomia lui Bloom, nivel sinteză
2 Verb taxonomia lui Bloom, nivel evaluare
-Norel M., 2010, Metodica predării limbii și
Strategia didactică: literaturii române în învăvățământul primar, Brașov;

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, expunerea, MECTS-„Programa pentru disciplina Comunicare în


observația, exerciţiul, demostrația, analiza fonetica limba română, aprobată prin ordin al ministrului nr.
analitico-sintetica, joc didactic 3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013;
Mod organizare: activitate dirijată, activitate
independentă, activitate pe grupe CD - Alfabetul din povești – Editura Edu, Tg. Mureș,
2016 – Litera R (poveste)
Materiale didactice: ghicitoare (ANEXA 1), planșă
cu litera R/r; caietul auxiliar CLR p.56 (ANEXA 2), Metodica predării limbii şi literaturii române la ciclul
alfabetar, caietul auxiliar Darul literelor (ANEXA 3), primar, Ed. Gh. Alexandru, Craiova, 2003
ștampile, CD – Povestea literei R, CD- Lecție Descrierea elevilor cu CES:
interactivă, boxe, videoproiector, calculator, creioane Ovidiu Stroilă: deficienţă mintală uşoară, cu tulburări
colorate, caietul cu foi veline, mascota clasei, tabla instrumentale: dislalie uşoară, dislexo-disgrafie. În
magnetică ceea ce priveşte scris-cititul, prezintă un nivel
EVALUARE: orală, scrisă, aprecieri verbale corespunzător grădiniței
Alex Bodea: deficienţă mintală uşoară, cu tulburări
Bibliografie:-Ciobanu, N., Terecoasă, I., (2016), instrumentale.În ceea ce priveşte scris-cititul.
Comunicare în limba română- Caietul micului școlar, Obiectiv specific deficienţă mintală
Editura CD PRESS, București Stimularea şi dezvoltarea disponibilităţilor pentru
formarea comportamentelor independente.
Cantitate Timp Nivel de suport
Exemplificarea Scrierea va fi Trasarea
unui cuvânt realizată în 20 elementelor
care conține min, o unitate grafice va fi
litera R și de timp de 1 şi realizată
trasarea ½ mai mare împreună cu
elementelor decât a celorlalţi profesorul
grafice (2 elevi ai clasei
rânduri)
Input Dificultate Output
Imaginea ce Vor trasa 2 Elevii vor
trebuie rânduri de exemplifica în
descrisă, din litere, în caietulfața clasei
manual. Darul literelor, cuvintele
fără ajutor aferente literei
R
Participare Obiective Curriculum
alternative substitut
Elevii vor scrie (funcţional)
2 propoziții care
conțin cuvinte
cu litera r
Evenimentele Ob. Conţinuturi Strategia didactică Evaluare
instruirii Metode şi mijloace de învăţământ C G I
Organizarea Verificarea prezenţei. X
colectivului de elevi Pregătirea materialelor necesare
Reactualizarea Literele Conversaţia
cunoştinţelor învățate - Se va realiza oral printr-un joc.
Identificarea - JOC : Detectivul de litere
literelor Regulile jocului: Arăt elevilor X
jetoane cu literele din alfabetar, iar ei
trebuie să numească litera. Dacă
răspunsul este corect voi lipi litera pe
tablă, dacă răspunsul este greșit litera
o pun la loc în alfabetar.

Captarea atenţiei Conversaţia


Se va realiza printr-o ghicitoare.
Cred că macu-i place tare
Zilnic cere-n gura mare
După atâta mac-mac-mac
Pleacă să înoate-n lac. X
(raţa)
Cu ce sunet începe cuvântul rață?
Elevul: Cuvântul rață începe cu
sunetul R.
Evenimentele Ob. Conţinuturi Strategia didactică Evaluare
instruirii Metode şi mijloace de învăţământ C G I
Anunţarea temei şi a Expunerea
obiectivelor Astăzi vom învăţa sunetul şi litera
operaţionale „R/l”, vom da exemple de cuvinte
care conţin sunetul „r”, vom rezolva
exerciţiile din auxiliarul - Comunicare
în limba română de la pagina 56, vom
juca un joc de identificare a literei r. X

Evenimentele Ob. Conţinuturi Strategia didactică Evaluare


instruirii Metode şi mijloace de învăţământ C G I
Dirijarea învăţării 1 O1 LitereleR/ r Explicaţia
Vizionarea Se adresează întrebări pe baza
poveștii literei poveștii vizionate la video-proiector.
R După vizionarea poveștii, vom
Identificarea rezolva sarcinile date la lecția
literei r în interactivă de pe CD.
diferite cuvinte Pentru recunoașterea literei „R” se
utilizează metoda fonetică analitico-
sintetică. După care vom analiza
fiecare cuvânt, vom stabili numărul de
silabe al fiecărui cuvânt. Vom stabili
poziția sunetul R în cadrul fiecărui
cuvânt.
Evenimentele Ob. Conţinuturi Strategia didactică Evaluare
instruirii Metode şi mijloace de învăţământ C G I
Dirijarea învăţării 1 Descrierea Fiecare elev descrie imaginea din
imaginii din manual, apoi se rezolvă exercițiile din
manual manual.
Exercițiul 1: Privește imaginea. Ce
Identificarea fac Vivi și Ari? Unde se află ei?
cuvintelor care Explicație: Cer elevilor să privească
conțin litera r cu atenție imaginea și să o descrie.
Alex și Ovidiu vor descrie într-o X
Localizarea propoziție imaginea din manual.
literei După care vom analiza fiecare cuvânt,
(început, vom stabili numărul de silabe al
mijloc, final) fiecărui cuvânt (rață, rac, rinocer)
Vom stabili poziția sunetul r în cadrul
fiecărui cuvânt. Alex și Ovidiu vor
analiza doar un cuvânt (ei vor stabili
numărul de silabe).

Exercițiul 2: Citește cuvintele


ilustrate. Colorează litera R și r în
funcție de poziția acesteia în cuvânt
(albastru - la începutul cuvântului,
roșu – în interiorul cuvântului, verde
– la sfârșitul cuvântului)
Explicație: Vom „citi” imaginile, vom
despărți cuvintele în silabe, vom
identifica poziția sunetului R și vom
colora litera respectând codul de
culori.
Elevii cu CES vor identifica doar
numărul silabelor și poziția sunetului
în cuvânt( început, mijloc, sfârșit)
EXEMPLU:
- Un elev va citi cuvântul de sub
imaginea ilustrată.
- Învățătoarea: Câte silabe are
cuvântul zorele?
- Elevul: Cuvântul zorele are trei
silabe.
- Învățătoarea: De câte ori auzim
sunetul R?
- Elevul: Sunetul r în cuvântul zorele
se aude o dată.
- Învățătoarea: Unde auzim sunetul r?
- Elevul: La mijlocul cuvântului.
- Învățătoarea: Cu ce culoare vom
colora litera r în cuvântul zorele?
- Elevul: Litera o vom colora cu roșu
În acest fel se va rezolva tot
exercițiul.

Exercițiul 3: Ordonează literele


pentru a obține cuvinte.
Explicație: Cer elevilor să privească
imagile și să denumească, apoi să
citească cuvintele pentru a trasa
sageata aferentă imaginii potivite.
Ovidiu și Alex vor ordona un cuvânt
din cele trei cuvinte ce trebuie
ordonate, din manual.
EXEMPLU:
- Un elev spune ce animal este ilustrat
în imagine, după care va citi cele două
cuvinte și va stabili care dintre cele
două este forma corectă.
După ce elevul reușește să găsească
forma corectă este rugat să meargă la
tablă și să o scrie.

După rezolvarea celor două exerciții


din auxiliarul Comunicare în limba
română, cer elevilor să deschidă
caietul Darul literelor la pagina 31 și
să coloreze litera r, de la exercițiul 1.
La exercițiul 2 trebuie să încercuim
litera r.
Elevii cu CES vor avea de colorat
litera R.
După rezolvarea celor două exerciții,
ne vom încălzii mușchii mici ai
mâinilor. După care le cer elevilor să
ridice mâna cu care scriu sus și să
scriem în aer litera R și r, litera se va
scrie și pe bancă și în palmă.
După exersarea scrierii literei R și r în
aer sau pe bancă, vom trece la scrierea
literelor în caietul Darul literelor. În
timp ce elevii scriu, voi trece pe lângă
ei și voi verifica dacă au scris corect.
Cei care au scris corect pot continua,
iar pe ceilalți îi voi ajuta (voi scrie cu
ei 2-3 litere)
Alex și Ovidiu vor avea de trasat pe
caietul Darul literelor, doar două
rânduri din patru, cât este normal.

Asigurarea Recunoașterea Joc didactic:


conexiunii inverse literei R Se va realiza prin jocul ,,Zarul
magic’’ prin care se verifică
cunoștințele cititind întrebările de pe X
fațetele zarului.
Evaluarea Aprecieri Expunerea
performanţei Profesorul va face aprecieri ale
elevilor individual. X

S-ar putea să vă placă și