Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 16 Ianuarie 2019


Școala: Școala Generală Nr. 10 Bacău
Student: Lazăr Bianca Alexandra
Clasa: a VIII a C
Disciplina: Educație Tehnologică și aplicații practice
Tema: Energia în gospodărie. Circuite electrice.
Scopul activității:
 Dezvoltarea cunoștințelor legate de alimentarea locuințelor cu energie electrică.
Competențe generale:
 Cunoașterea componentelor unui circuit electric și funcțiile acestora.
Competențe specifice:
 Valorificarea limbajului tehnic specific domeniului energetic.
Competențe derivate:
 Identificarea rolului funcțional al elementelor dintr-o schemă electrică.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Forme de organizare a activității:
 Activitate frontală;
 Activitate individuală;
Metode didactice:
 Conversația;
 Dezbaterea;
 Explicația;
 Exercițiul.
Metode și tehnici de evaluare:
 Autoevaluarea;
 Observarea sistematică;
 Chestionarea orală.
Mijloace de învățământ:
 Videoproiector;
 Manualul de educașie tehnologică pentru clasa a VIII a și aplicații practice;
 Tablă, cretă.
Capacități de învățare:
 Clasă eterogenă; elevi cu ritmuri diferite de învățare.
Locul desfășurării: sala de clasă.
Resurse didactice:
 Circuite electrice - prezentare powerpoint;
 Manual de educație tehnologică pentru clasa a VIII a
Bibliografie:
 Carmena Neamțu, Gheorghe Rusu, Violeta Halbac- Manual de Educație Tehnologică pentru clasa a VIII- a, Editura LVS Crepuscul,
Ploiești, 2007.
Structura și conținutul:

Energia în gospodărie

Circuite energetice
în locuință.
Circuite electrice

Instalația
Tablouri de
electrică
racordare
interioară
Scenariul didactic:
Etapele lecției Obiective Activitatea Activitatea Timpul Metode Mijloace de Evaluare
profesorului elevilor acordat didactice învățământ
1. Moment Stabilește liniștea. Elevii pregătesc 1 min
organizatoric Notează absențele. cele necesare
orei de educație
tehnologică.
2. Captarea Se deschide Așteaptă 2 min
atenției videoproiectorul și indicațiile
prezentarea profesorului.
powerpoint.

3. Enunțarea 𝑶𝟏 Anunță titlul Elevii notează 1 min Expunerea


obiectivelor lucției și titlul lecției.
lecției obiectivele
operaționale
urmărite.
4. Prezentarea 𝑶𝟐 Desenează pe Elevii notează în 34 min Explicația Tabla și creta Orală
noului conținut, tablă un tabel cu caiet tabelul. Observarea
a sarcinilor de două coloane: sistematică
învățare și „Știu” și “Am
dirijarea învățat”.
învățării

𝑶𝟑 Profesorul pune Elevii își scriu în Conversația Manual Observarea


întrebări din lecția tabel individuală
anterioară pentru a răspunsurile la Orală
reactualiza întrebări. Observarea
cunoștințele deja sistematică
dobândite de către
elevi și le notează
împreună cu
aceștia în coloana
„Știu” a tabelului.

După recapitulare, Elevii poartă un Explicația Prezentare Orală


𝑶𝟒 profesorul predă dialog cu Observația powerpoint Observarea
noi noțiuni legate profesorul, Conversația Manual sistematică
de circuitele ascultă, notează Învățarea prin
electrice: din ce în caiet și descoperire
sunt alcătuite și ce participă activ la
reprezintă fiecare predarea lecției.
componentă, care
sunt elementele ce
asigură
alimentarea cu
energie electrică,
cum se închid și
se deschid
circuitele
electrice,
transformarea
energiei electrice
în energie
luminoasă.

După finalizarea
lecției, profesorul Elevii răspund la Explicația Tabla și creta Orală
𝑶𝟓 completează întrebări și Conversația Observarea
împreună cu elevii notează ceea ce sistematică
a doua coloană a au învățat în
tabelului, “Am tabel, având
învățat”, posibilitatea de a
recapitulând pune întrebări în
împreună noile cazul în care un
cunoștințe subiect nu le
dobândite prin este foarte clar.
intermediul unei
conversații de
tipul întrebare-
răspuns.
5. Asigurarea Se vor face Elevii sunt atenți 2 min Conversația
feedback-ului aprecieri la aprecierile și
individuale și sugestiile făcute
colective asupra de profesor.
activității
desfășurate.
6. Evaluarea 𝑶𝟔 Se creează o Rezolvă 10 min Rezolvarea Evaluarea Autoevaluarea
performanței evaluare a aplicația Explicația
performanțelor împreună cu
obținute prin profesorul și își
rezolvarea unei autoevaluează
aplicații din cunoștințele.
manual, prin care
trebuie să
identifice
elementele
componente ale
unui circuit
electric.

S-ar putea să vă placă și