Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Data: 20.05.2019
Clasa: a VII -a
Profesor: NEMEȚ I. CIPRIAN-LUCIAN
Școala Gimniazală Craiva
Disciplina: Geografie continentelor extraeuropene
Unitatea de invatare: America – regiuni si tari
Titlul lecției: America de Nord si Centrala – SUA ( I )
Tipul lecției : de predare- învățare, însușire de cunoștinte noi

Competente specifice:
1.3 . Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi;
2.2. Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine;
4.1 indentificarea principalelor elemente naturale si socio economice reprezentate pe harta Lumiii;
4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice;
7.8 Să analizeze elemente din realitatea observata direct sau indirect .

Obiective operationale:

O1 – să precizeze pozitia geografica si limitele SUA în conditiile utilizarii hartii fizice a Lumii;
O2 - să indentifice cel putin 4 aspecte specifice ale cadrul natural al SUA ( relief, clima, ape,
vegetatie) citind și interpretand hărțile;

Strategii didactice : dirijata, cognitiva, euristica


- dirijata;
- cognitiva;
- euristica.

Metode:
- expunerea;
- conversația;
- explicația;
- demonstrația;
- problematizarea.

Mijloace de invatamant:
- Harta fizica a lumii;
- Manualul;
- Videoproiector
- ppt
- laptop
Forme de organizare a activitatii elevilor:
- frontala;
-individuala.
Bibliografie:

- Bontas.I.,2000,Pedagogie, Editura All, Bucuresti;


- Dulama Maria Eliza, 2001,”Metodica predarii geografiei”, Editura Clusium, Cluj-Napoca;
- Ilinca N.,2000, „Didactica geografiei”, Editura Corint, Bucuresti;
- Matei H.,Negut S., Nicolae I.,2005, „Enciclopedia statelor lumii”, Editura Meronia, Bucuresti;
- Mandrut O., 2005, ‚Enciclopedie geografica pentru gimnaziu”, Editura CD PRESS, Bucuresti;
- Programa scolara pentru clasa a VII a.
Desfășurarea lecției

Momentele Activ. de predare - invatare Strategii Evaluare


lectiei Actv. prof. Actv. elevilor didactice

1.Organizarea Verificarea prezenței Pregatirea caietelor si a Observarea Atenționare


clasei elevilor documentelor scolare. Aprecieri
2min. Aranjarea materialului
necesar lectiei.
2.Verificarea Adreseaza întrebari Ascultă, analizeaza, Conversația Analiza
orală a privitoare la gandesc si formuleaza Lucrul cu raspunsurilor,
cunostintelor conținuturile predate raspunsurile asteptate, harta stimularea elevilor
din lecția anterior.( America ) fiind indrumati de prof. Videoproiecto si evaluarea
anterioară . Elevii arată la harta şi r rezultatelor
10min. precizează poziţia laptop invatarii.
geografică.

3Captarea Cere elevilor să enumere Enumeră statele Conversația Observarea


atenției statele din America de componente, comportamentului
2min. Nord și să precizeze evidenţiind S.U.A. elevilor, stimularea
numele celui mai participării elevilor
dezvoltat stat din la formularea
America și lume, raspunsului.
descoperind astfel titlul
lecției.
4.Anunţarea Notează titlul lecţiei pe Îşi notează titlul şi Conversația Anunţarea lecţiei
lecţiei noi şi a tablă şi anunţă oral ascultă cu atenţie. noi şi a obiectivelor
obiectivelor obiectivele urmărite. propuse.
propuse
1min.
5.Dirijarea Le face elevilor o Elevii sunt atenți. Conversația Observarea
învățării prezentare cu imagini euristică sistematică
30min. ppt si informații privind
SUA ( 5-6min.)
Se incepe predarea
lecției.
Care este capitala SUA? Washington.
Profesorul cere elevilor
să stabilească poziția Citesc harta
geografică și vecinii și formulează răspunsul Lucrul cu
SUA utilizând harta și corect sub indrumarea harta
harta fizică a Americii profesorului.
de Nord.

Care sunt caracteristicile


ce se pot desprinde din Elevii sunt atenți și
aspectul general al raspund profesorului.
acestei țări ? Conversația
Profesorul precizeaza că
SUA este formată din
trei părți: - o parte
continentală.
-o parte peninsulară:
Peninsula Alaska
- o parte insulară: Insula
Hawaii
- Să citim harta fizică a
lumii precum și să Elevii citesc hărţile şi
observăm caracteristicile precizează faptul că
reliefului S.UA. are un relief Problemati-
- să identificăm variat. zarea
principalele forme și
unitatile de relief.

Să ne reamintim care
sunt factorii ce
influențeaza clima Aprecieri verbale
Americii .
Lucru cu
Elevii citesc hărţile şi manualul si
precizează principalele harta
trepte şi unităţi de relief
Elevii notează în caiete. Conversația
Elevii sunt atenți și
răspund.

Elevii notează.

6.Obținerea Se va realiza prin Răspund la întrebări .conversația


perfomanței intermediul întrebărilor
din lecția predată

Obținerea Se va realiza pe tot Aprecieri


feedback-ului parcursul desfășurării verbale
activității didactice

7.Tema pentru Comunica sugestiile si Asculta și notează Explicarea Observarea


acasa. continuturile ce vor fi comportamentului
parcurse spre studiu. elevilor
20.05.2019
SUA –Statele Unite ale Americii
1.POZIȚIA GEOGRAFICĂ
-este situată în centrul Americii de Nord între Marile Lacuri și Golful Mexic

2.LIMITE
N-Canada
S-Mexic
E-Oceanul Atlantic
V–Oceanul Pacific

3. RELIEFUL:
 Este format din trei pĂrti: -partea continentală
-partea insulară (Insula Hawaii)
-Alaska
 Partea continentală
-în est-M-ții Appalachi
-în centru:câmpii, dealuri și podișuri
-în vest:M-ții Stâncoși, M-ții Coastelor, M-ții Cascadelor și M-ții Sierra Nevada
 Alaska
-relief predominant montan (Vf.Mckinley 6196m)
 Partea insulară
-cuprinde Insula Hawaii
Insula Hawaii are un relief predominant montan cu munți vulcanici(Mauna Kea-4205 m)
-
4. CLIMA
-partea continentală-climă temperatp pe mari întinderi, iar în sud climă tropicală
-în Hawaii-climă tropical-oceanică
-în Alaska-climă subpolară

5.HIDROGRAFIA
-fluviul Mississippi,fluviul Colorado,lacul Erie,lacul Ontario, cascade(Niagara), ghețarii

6.VEGETAȚIA, FAUNA ȘI SOLURILE


Vegetația
-în est:pădurile de foioase
-în centru:stepe(preerii)
-în vest:păduri oceanice(sequoia)
-în sud:dețerturi subtropicale(cactuși)
-în sud-est:păduri subtropicale umede
-în sud-vest:vegetație mediteraneană
Fauna
-ursul,ratonul,bizonul,crocodilul
Solurile
-soluri brune de pădure, cernoziomuri, soluri castanii-roșii, soluri deșertice

S-ar putea să vă placă și