Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.III.2017

Clasa a IV-a

Şcoala Gimnazială Pietroasele

Propunător: Sevastiţa Raluca-Elena

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea tematică: În ritm de primăvară

Subiectul lecţiei: Acordul predicatului cu subiectul

Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe specifice: 1.3, 2.4, 3.4, 3.5.

Obiective operaţionale:

O1: să definească părţile de propoziţie și de vorbire învăţate, pe baza informaţiilor și


cunoștinţelor dobândite;
O2: să identifice subiectele și predicatele din propoziţiile date, formulând întrebărirele
ajutătoare;
O3: să scrie corect cuvintele date, pentru a realiza acordul predicatului cu subiectul;
O4: să analizeze corect morfo-sintactic subiectele și predicatele pe baza cuvintelor
dobândite;
O5: să alcătuiască propoziţii în care verbele să îndeplinească anumite condiţii legate de
timp, persoană și număr.
Strategia didactică:
a. Metode și procedee: joc didactic, problematizarea, exerciţiul, conversaţia,
explicaţia, ciorchine
b. Materiale și mijloace didactice: laptop, videoproiector, postere, whiteboard,
markere
c. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
d. Evaluare: observare sistematică, orală, scrisă, autoevaluare

Resurse umane: 15 elevi


Resurse temporale: 50 minute

Bibliografie:

 826 Valencia. (2014). 642 de exerciţii de scriere creativă. Pitești: Editura


Paralela 45;
 Berechet, D. (2016). Limba și literatura română. Pitești: Editura Paralela 45;
 Molan, V. (2014). Didactica disciplinelor “Comunicare în limba română”și
“Literatura română” din învăţământul primar. București: Editura Miniped;
 Şerdean, I. (2002). Metodica predării limbii române la clasele I-IV. București:
Editura Corint;
SCENARIUL DIDACTIC
Strategia didactică
Etapele Ob.
Conţinutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei/durata op.
procedee didactice organizare
1.Moment Se asigură climatul educaţional favorabil
organizatoric desfăşurării activităţii instructiv-educativă.
1‘
2.Reactualizar Se verifică noţiunile însuşite anterior, în timp
ea ce se verifică tema.
cunoștinţelor Reactualizarea cunoştinţelor se face prin
5’ completarea unor propoziţii cu termenii
specifici.
 Partea de propoziţie care arată cine face
acţiunea sau despre cine se vorbește în
propoziţie se numește ... .
O1  Subiectul răspunde la întrebarea ... . conversaţia laptop frontal orală
 Partea de propoziţie care arata “Ce face?” ciorchinele videoproiector individual
sau “Ce se spune despre subiect?” se
numește ... .
 Predicatul exprimat prin verb se numește ...
 O propoziţie are un singur ... .
 În propoziţia “Foca, morsa și ursul sunt la
Zoo.” subiectul este ... iar predicatul este ... .
 Analizează părţile principale de propoziţie
O2 din textul:
O4 Ca un glas domol de clopot
Sună codrii mari de brad;
(George Coşbuc – „Noapte de vară”)
3.Captarea Captarea atenţiei se va face ascultând
atenţiei cântecul “Micul Prinţ” interpretat de Anda
5’ Călugăreanu în timp ce elevii rezolvă un problemati- cântecul individual observa-
exerciţiu creativ: “Calea Lactee este una zarea “Micul Prinţ”- re
dintre multele galaxii din Univers. Pune Anda sistema-
nume unei alte galaxii (imaginare), descrie Călugăreanu tică
planetele din această galaxie și spune dacă au laptop
sau nu forme de viaţă, cum sunt ele?”
4.Anunţarea Comunic pe înţelesul elevilor conţinutul
temei și a învăţării, obiectivele şi performanţele
obiectivelor aşteptate și faptul că vor avea ocazia să
2’ cunoască un personaj dintr-o povestire frontal
deosebit de frumoasă și plină cu învăţăminte
pe care copiii vor dori s-o citească. Se scrie
titlul la tablă: Acordul predicatului cu
subiectul.
5.Dirijarea Se dă propoziţia:
învăţării Prinţul iubește florile.
25’  Identifică părţile principale de propoziţie conversaţia whiteboard frontal observa-
O2 și precizează la ce număr sunt părţile de explicaţia markere re
vorbire prin care acestea sunt exprimate; exerciţiul sistema-
trece-le la numărul plural. tică
 Copiii sesizează diferenţa și formulăm
împreună regula conform căreia predicatul
se acordă în număr și persoană cu subiectul.

1. În deșert, un taifun ameninţă avionul.


Pentru a salva verbele rătăcite,
trebuie îndeplinite instrucţiunile
afișate pe tabloul de comandă. Preia
conducerea navei și salvează avionul! jocul postere pe grupe scrisă
1. a auzi; 2. a zbura; 3. a se zări; 4. a didactic orală
atinge; 5. a crede; 6. a vedea; 7. a fi; 8. conversaţia
a ajunge; 9. a plana; 10. a se aprinde; explicaţia
11. a pluti; 12. a încerca; 13. a reuși; 14. a exerciţiul
termina; 15. a scăpa

O5 Alcătuiește propoziţii în care


predicatele să fie exprimate prin
verbe care să îndeplinească cerinţele.

 pers. I, sing, trecut: Eu am auzit că lectura


“Micul prinţ” este interesantă.
 pers. I, sing, prezent:
 pers. a III-a, pl., prez.:
 pers. a III-a, sing., trecut:
 pers. I, sing., prez.:
 pers. a II-a, sing., prez.:
 pers. a III-a, sing., prez.:
 pers. I, pl., viitor:
 pers. a III-a, sing., trecut:
 pers. a III-a, sing., trecut:
 pers. I, sing., trecut:
 pers. I, sing., prez.:
 pers. I, sing., prez.:
 pers. a III-a, pl., viitor:
 pers. I, pl., viitor:

O3 2. Scrie corect cuvintele din


paranteze, realizând acordul
predicatului cu subiectul.

Pe planeta Micului Prinţ (a se găsi) ...............


ierburi bune și ierburi rele. Ierburile bune (a
ieși) ............... din seminţe bune, ierburile
rele (a ieși) .............. din seminţe rele. Numai
că seminţele nu ai cum să le (a
vedea)................ . Ele (a dormi) ................ în jocul postere pe grupe scrisă
pământ până când uneia i se (a năzări) să se didactic orală
trezească. Atunci ea (a începe) să se întindă conversaţia
și (a scoate) ................ la soare, mai întâi cu explicaţia
timiditate, un firicel plin de farmec. Dacă e exerciţiul
vorba de un fir de ridiche sau de trandafir, îl
(a putea) ............... lăsa să crească în voia lui.
Dar dacă e vorba de o plantă rea, trebuie să o
(a smulge) .............. numaidecât.

Scrie predicatele descoperite și


completează cu alte subiecte, de data asta
alese de tine:
 Se găsesc cireșe.
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...

3. Cuvintele vor să călătorească prin


O5 Univers. Unește-le pe cele care pot
călători împreună.

Substantiv Adejctiv Verb jocul


avionul înţeleaptă se prăbușește didactic postere scrisă
vulpea rușinat desenează conversaţia pe grupe orală
geografii defect explică explicaţia
beţivul sensibile se ascunde exerciţiul
florile curioși repară
aviatorul nerăbdători aprind
lampagiii neobosit se plâng

“Îmbarcă “ acum cuvintele pe nava


cosmică și adaugă “combustibil”:

S p.s. P com-
(Ce fel bustibil
de?) (Ce?
Unde?
Cum?
Avio- defect se în
nul prăbușește deșert.

4. Micul Prinţ a fost surprins de


curiozităţile pe care le-a aflat. A
dorit să afle mai multe lucruri, așa
că a trimis un explorator să
cerceteze limba română. Explică-i
tu exploratorului, cu ajutorul
O4
exemplelor, cum același cuvânt,
FLOARE, poate să aibă în
propoziţii funcţii sintactice
diferite:
 Subiect: ............................................. .
 Predicat, împreună cu verbul “a
fi”:...................................................... .
 Parte secundară de jocul
propoziţie:........................................ . didactic postere pe grupe scrisă
conversaţia orală
Acum arată-i cum se realizează explicaţia
schema liniară a primei propoziţii și exerciţiul
analizează subiectul și predicatul.

*HARTA DEŞERTULUI (ANEXA 1)


Privește harta și ajută-l pe Micul Prinţ
să se orienteze.

6.Asigurarea O5 Pentru a-l ajuta pe Micul Prinţ să se întoarcă jocul fișa de individual evaluare
retenţiei și a O3 pe planeta lui, la floarea lui, este necesar să didactic evaluare frontal auto-
transferului completaţi această fișă. (ANEXA 1) exerciţiul evaluare
10’
7.Aprecieri și Se fac aprecieri și recomandări cu privire la conversaţia frontal
recomandări activitatea elevilor.
2’ Se dă tema pentru acasă.
Data..............................................................

Nume...........................................................

Fișă de evaluare

Limba și literatura română

1. Taie forma greșită a verbului.


 Locuitorii planetelor se duc / se duce să-l salute pe Micul Prinţ.
 Aviatorul îi dau / dă Micului Prinţ o ladă și o funie ca să lege oaia.
 Baobabii i-a invadat / i-au invadat planeta Micului Prinţ.

2. Realizează acordul predicatului cu subiectul.


 Baobabii (a fi) ........................... arbori din Africa tropicală.
 E adevărat că oile (a se hrăni) ........................... cu copăcei?
 Aviatorul, oaia și floarea (a povesti).........................viaţa lor.

3. Formulează propoziţii în care predicatul este exprimat prin verbele:


 a fi, la numărul plural, persoana a II-a, timpul prezent;
...........................................................................................................................
 a lua, la numărul plural, persoana a III-a, timpul trecut;
............................................................................................................................
 a fi, la la numărul singular, persoana a III-a, timpul viitor.
.............................................................................................................................
1. În deșert, un taifun ameninţă avionul. Pentru
a salva verbele rătăcite, trebuie îndeplinite
instrucţiunile afișate pe tabloul de comandă.
Preia conducerea navei și salvează avionul!
a auzi; a fi; a reuși;
a zbura; a ajunge; a termina;
a se zări; a plana; a scăpa.
a atinge; a se aprinde;
a crede; a pluti;
a vedea; a încerca;
Alcătuiește propoziţii în care predicatele să fie
exprimate prin verbe care să îndeplinească cerinţele:
 pers. I, sing, trecut: Eu am auzit că lectura “Micul prinţ” este
interesantă.
 pers. I, sing, prezent:

 pers. a III-a, pl., prez.:

 pers. a III-a, sing., trecut:

 pers. I, sing., prez.:

 pers. a II-a, sing., prez.:

 pers. a III-a, sing., prez.:

 pers. I, pl., viitor:


 pers. a III-a, sing., trecut:

 pers. a III-a, sing., trecut:

 pers. I, sing., trecut:

 pers. I, sing., prez.:

 pers. I, sing., prez.:

 pers. a III-a, pl., viitor:

 pers. I, pl., viitor:


2. Scrie corect cuvintele din paranteze, realizând
acordul predicatului cu subiectul.

Pe planeta Micului Prinţ (a se găsi) ............... ierburi


bune și ierburi rele. Ierburile bune (a ieși) ............... din seminţe
bune, ierburile rele (a ieși) .............. din seminţe rele. Numai că
seminţele nu ai cum să le (a vedea)................ . Ele (a dormi)
................ în pământ până când uneia i se (a năzări) să se
trezească. Atunci ea (a începe) să se întindă și (a scoate)
................ la soare, mai întâi cu timiditate, un firicel plin de
farmec. Dacă e vorba de un fir de ridiche sau de trandafir, îl (a
putea) ............... lăsa să crească în voia lui. Dar dacă e vorba de o
plantă rea, trebuie să o (a smulge) .............. numaidecât.
Scrie predicatele descoperite și completează cu alte
subiecte, de data aceasta alese de tine:

 Se găsesc cireșe.
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...
 ...
3. Cuvintele vor să călătorească prin Univers. Unește-le
pe cele care pot călători împreună.

Substantiv Adjectiv Verb


avionul înţeleaptă se prăbușește
vulpea rușinat desenează
geografii defect explică
beţivul sensibile se ascunde
florile curioși repară
aviatorul nerăbdători aprind
lampagiii neobosit se plâng
“Îmbarcă “ acum cuvintele pe nava cosmică și adaugă
“combustibil”:

p.s. p.s.
S (Ce fel
de?)
P (Ce? Unde?
Cum?
Avionul defect se prăbușește în deșert.
4. Micul Prinţ a fost surprins de curiozităţile pe
care le-a aflat. A dorit să afle mai multe lucruri,
așa că a trimis un explorator să cerceteze limba
română. Explică-i tu exploratorului, cu ajutorul
exemplelor, cum același cuvânt, FLOARE, poate
să aibă în propoziţii funcţii sintactice diferite:
 Subiect:
...................................................................................... .
 Predicat, împreună cu verbul “a fi”:
...................................................................................... .
 Parte secundară de propoziţie:
.......................................................................................
Acum arată-i cum se realizează schema
liniară a primei propoziţii și analizează subiectul și
predicatul.

S-ar putea să vă placă și