Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Liceul Economic „Vasile Conta” Tg.Neamț


Profesor: Roman Ioan Romeo
Modulul: Calitatea produselor și serviciilor
Clasa a IX-a B
Unitatea de învățare: Calitatea produselor și serviciilor.
Subiectul lecției: Serviciul – definire și clasificare.
Tipul lecției: Lectie de fixare si sistematizare.
Locul de desfășurare a lecției: Sala de clasă.
Durata: 50 minute.

I. Conținutul tematic
1.1. Implicatiile prestarii serviciilor;
1.2. Clasificarea serviciilor (după sursele de procurare, după natura nevoilor
satisfăcute, în funcție de beneficiarul serviciilor, după funcțiile economice îndeplinite, după
natura efectelor activităților de servicii, în funcție de modalitățile de comercializare, după
modalitățile de furnizare, după raportul capital/muncă în procesul de producție al serviciilor,
în funcție de prezența clientului în timpul prestării serviciilor, în funcție de forma de
proprietate și modul de organizare a prestatorilor de servicii, după momentul apariției și
dezvoltării serviciilor).

II. Competențe specifice:


II.1. Analiza serviciilor.

III. Competențe derivate:


Pe parcursul activității didactice elevii vor fi capabili să:
CD 1 – Să precizeze implicațiile prestării serviciilor;
CD 2 – Să exemplifice tipuri de servicii în funcție de anumite criterii de clasificare;
CD 3 – Să formuleze concluzii.

IV. Activitatea de învățare


 Identifică tipuri de servicii pe piață;
 Clasifică serviciile identificate după criterii de clasificare date.

V. Strategia didactică
 Predare: expozitiv-euristice (explicația, descoperirea, exemplificarea, conversația,
enumerarea, observațiile independente, utilizarea fișelor de lucru);
 Evaluare: evaluativ-stimulative: chestionarea orală, observarea și aprecierea verbală,
(elevul demonstrează că este capabil să enumere și să încadreze tipuri de servicii
cunoscute în categoriile de clase învățate).
 Forme de organizare a activității lecției: frontal interactiv, grupe, individual.
 Resurse:
o Manual scolar;
o Fișe de lucru;
o Surse bibliografice.
Bibliografie:
1. Petre, T., Iordache, G., Simionescu, G., Stănescu, T. – Comerț – manual pentru clasa a
IX-a, filiera tehnologică, profilul servicii, Editura CD Press, București, 2010;
2. Ioncică, M. – Economia serviciilor – Teorie și practică, Editura Uranus, București,
2000;
3. Olteanu, V. – Marketingul serviciilor, Editura Ecomar, București, 2006.
SCENARIUL DIDACTIC:

Competențe Momentele lecției Dozarea Conținutul lecției Strategia


derivate timpului didactică
Moment 2 min Înregistrarea absenților, asigurarea Conversație,
organizatoric ordinii și disciplinei, pregătirea instructaj verbal
materialelor
Prezentarea 3 min. Profesorul notează pe tablă Prezentare,
obiectivelor lecției obiectivele ce urmează a fi atinse explicație,
la finalul lecției: încadrarea
exemplelor de servicii
identificate, în categoriile de
clase de servicii învățate.
1, 2, 3 Aprofundarea si 40 min. Profesorul solicită elevilor Conversația,
sistematizarea definiția serviciilor. explicația,
conținuturilor și Profesorul solicită elevilor enumerarea,
realizarea de către enumerarea implicațiilor observația
elevi a unei lucrări prestărilor de servicii. Elevii sistematică,
pe baza răspund întrebărilor profesorului. aprecierea
cunoștințelor Profesorul propune notarea pe verbală.
anterioare. tablă a unui numar de tipuri de
servicii cunoscute de elevi. Elevii
oferă exemple de servicii.
Profesorul invită un elev și
propune să clasifice serviciile în
funcție de criteriul „sursele de
procurare”. Elevul răspunde.
Profesorul propune realizarea
unui tabel, pe tablă, de către elev
și enumerarea câtorva tipuri de
servicii ce se încadrează în clasele
identificate (servicii marfă,
servicii ne-marfă). Elevii participă
activ la lecție.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul „natura
nevoii satisfăcute” și
exemplificarea cu tipuri de
servicii cunoscute de elevi și
notarea acestora în tabel (servicii
private/servicii publice).
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul
„beneficiarul serviciilor” și
exemplificarea cu tipuri de
servicii cunoscute. Elevii
realizează corelații cu celelalte
categorii de servicii clasificate.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul „după
funcțiile economice indeplinite” și
exemplificarea cu tipuri de
servicii cunoscute.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul „natura
efectelor activităților de servicii”.
Elevul stabilește exemple pe
grupele: servicii materiale și
servicii nemateriale.
Elevii realizează corelații cu
celelalte categorii de servicii
clasificate anterior.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul
„modalitățile de comercializare”
și exemplificarea categoriilor:
servicii transferabile și servicii
netransferabile. Elevii notează în
caiete.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul „după
modalitățile de furnizare” și
exemplificarea categoriilor:
servicii care necesită deplasarea
producatorului și servicii care
presupun deplasarea
consumatorului la locul ofertei.
Elevii realizeaza corelații cu
celelalte categorii de servicii
anterior clasificate.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul „raportul
capital/muncă în procesul de
producție al serviciilor” și
exemplificarea categoriilor:
servicii care se bazează pe
personal și servicii bazate pe
echipamente.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul
„prezența clientului în timpul
prestării serviciului” și
exemplificarea categoriilor:
servicii care necesită prezența
consumatorului în timpul
prestarii și servicii care nu
necesită prezența obligatorie a
consumatorului.
Elevii realizează corelații cu
celelalte categorii de servicii
anterior clasificate.
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul „forma
de proprietate și modul de
organizare al prestatorilor de
servicii” și exemplificarea
categoriilor de servicii: sectorul
public, sectorul asociativ, sectorul
privat;
Profesorul propune clasificarea
serviciilor după criteriul
„momentul apariției și
dezvoltării” și exemplificarea
categoriilor de servicii: servicii
tradiționale, servicii moderne.
Elevii realizează corelații cu
celelalte categorii de servicii
anterior clasificate.
Profesorul propune elevilor
stabilirea unor concluzii în urma
aprofundării teoriei clasificării
mărfurilor.
Elevii oferă diferite răspunsuri.
Profesorul selectează răspunsurile
relevante.
Aprecierea 2 min. Profesorul apreciază activitatea Apreciere
activității elevilor elevilor și notează elevii care au verbala.
constribuit la atingerea
obiectivelor lecției.
Precizarea și 3 min. Descrieți aspecte relevante ale Explicatie,
explicarea temei. activităților realizate de două conversatie
firme prestatoare de servicii
cunoscute. Mentionați elementele
care oferă satisfacție
consumatorilor.

S-ar putea să vă placă și