Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional ,,Preparandia – Dimitrie Ţichindeal” Arad


Clasa: Pregătitoare
Profesor pentru învățământul primar: Iancic Gabriela
Arii curriculare: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Limbă și comunicare
Arte şi Tehnologii
Discipline de învățământ: Matematică și explorarea mediului
Comunicare în limba română
Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Tărâmul fermecat al iernii
Subtema: „Animalele de la Polul Nord și Polul Sud”
Competențe specifice: Matematică și explorarea mediului:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat
Comunicare în limba română:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
Arte vizuale și abilități practice:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
Obiective operaționale: O1- să dovedească înțelegerea conceptelor Polul Nord și Polul Sud, răspunzând corect la întrebări (MEM – 3.1; CLR – 1.2)
O2- să identifice animale care trăiesc în zone reci, rezolvând puzzle(CLR – 3.2; AVAP – 1.1; 2.4)
O3- să dovedească înțelegerea conţinutului prezentării despre animalele de la Polul Nord și Polul Sud, răspunzând corect la
întrebări (MEM – 3.1; CLR – 1.2; 3.2)
O4- să formeze mulţimi de animale care trăiesc în zonele reci, pe baza numărării (MEM – 1.1; 5.1)
O5- să compare cardinalul a două mulțimi, pe baza observării (MEM – 1.1; 1.2; 5.1)
O6- să decupeze șablonul, fără să depășească linia conturului (AVAP - 2.4)
O7- să identifice în mod corect locul în care trăiește animalul (Polul Nord sau Polul Sud), pe baza cunoștințelor asimilate (MEM –
3.1; 5.1)
O8- să dovedească înțelegerea termenului mediu de viață, desenând elemente din acesta pe marginea reprezentării animalului din
puzzle (AVAP – 1.1; 2.4)
Bibliografie:
Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Programa școlară de Matematică și explorarea mediului pentru clasa pregătitoare, București, 2013
Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Programa școlară de Limbă și comunicare pentru clasa pregătitoare, București, 2013
Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Programa școlară de Arte vizuale și abilități practice pentru clasa pregătitoare, București, 2013
Madlena Bulboacă, Diana-Ligia Perta, Luminița Diana Gabor, Larisa Eugenia Chițu, Doina Florica Stârciogeanu, Metodica predării matematicii /
activităților matematice, Editura Nedion, București, 2007
Jane Elliott, Colin King, Enciclopedie generală pentru copii, Editura Aquila ˈ93
Enciclopedia Disney – „Atlas”, Editura De Agostini
www.twinkl.co.uk/

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Obiective Activităţi de Conţinutul esenţial Strategii didactice Evaluare
operaţionale învăţare
Elevii cunosc „Povestea ursului cafeniu” de Vladimir Colin. Metode şi procedee: Tipul evaluării:
„Ați aflat din „Povestea ursului cafeniu” că un urs cafeniu ajunge la Polul observarea evaluare curentă
Nord. În realitate acest fapt nu este posibil deoarece un urs cafeniu nu ar conversația Metode:
rezista la temperaturile foarte joase de la Polul Nord. Deci trebuie să vă demonstrația observația
-exerciţii de gândiți la această poveste ca și la o poveste imaginară nu reală. explicaţia sistematică
O.1
formulare a Fiecare ființă trăiește într-un mediu de viață. Există 3 tipuri de medii de Mijloace de Modul de
răspunsului viață, cum ar fi mediul de viață acvatic, mediul de viață terestru și mediul învățământ: realizare:
la întrebări de viață aerian. globul pământesc aprecieri globale și
O ființă care este obișnuită să trăiască într-un mediu de viață nu poate să îl Formă de organizare: individuale
schimbe. De exemplu: un pește nu va supraviețui pe uscat sau un om nu va frontal
supaviețui în apă. Spuneți și voi câteva exemple!”(„...”)
Le indic pe globul pământesc Polul Nord.
„Aici este Polul Nord, o zonă foarte îndepărtată de noi, unde temperaturile
sunt foarte scăzute, adică este foarte frig. (le indic de asemenea și unde se
află continentul Europa)
O altă zonă unde temperaturile sunt tot foarte scăzute este Polul Sud.
Polul Nord și Polul Sud sunt cele mai friguroase locuri de pe Pământ. La
Polul Sud uscatul este acoperit de gheață, în timp ce Polul Nord este ocean
înghețat. Oceanul înghețat de la Polul Nord se numește Oceanul Arctic, iar
teritoriul de la Polul Sud se numește Antarctica.
Lângă Polul Nord trăiesc eschimoși (le arăt o imagine cu un eschimoș), în
timp ce la Polul Sud nu trăiesc oameni, în afară de cercetători, care stau
doar o anumită perioadă de timp, după care pleacă.
Credeți că am putea trăi la Polul Nord sau la Polul Sud?”
(„ Nu.”)
„De ce?”
(„Nu am putea trăi la Polul Nord sau la Polul Sud pentru că este mult prea
frig.”)
„Dacă gheața de la Poli s-ar topi, nivelul oceanelor ar crește cu peste 33 de
metri, suficient ca orașul New York, Londra și Paris să fie complet
acoperite de apă.”
O.2 -exerciţii de Acum veți primi un puzzle pe care va trebui să îl rezolvați în cadrul grupei Metode şi procedee: Tipul evaluării:
identificare și să recunoașteți animalul din imaginea puzzle-ului. Va trebui să lipiți observarea evaluare curentă
-exerciţii de bucățile de puzzle pe planșă.” conversația Metode:
rezolvare de Elevii rezolvă puzzle-ul, după care un elev din fiecare grupă vine în fața observația
puzzle clasei cu planșa și denumește animalul din imaginea respectivă. În imagini exercițiul sistematică
vor fi reprezentate: o vulpe polară, un urs polar, un ren, un câine husky și învățarea prin Modul de
un elan. Toate puzzle-urile rezolvate vor fi expuse la tablă. descoperire realizare:
„Credeți că aceste animale trăiesc într-un loc unde este cald sau frig? De problematizarea aprecieri globale și
ce?” Mijloace de individuale
(„Cred că animalele trăiesc într-un loc unde este frig deoarece au corpul învățământ:
acoperit cu blană groasă.”) piese puzzle
„Așa este. Aceste animale trăiesc la Polul Nord și la Polul Sud.Acum vă voi planșă
arăta și alte animale care trăiesc la Polul Nord și Polul Sud și vă voi spune Formă de organizare:
câte ceva despre fiecare.” frontal
Elevii vor viziona o prezentare Power Point cu imagini și informații despre pe grupe
animale de la Polul Nord și Polul Sud.
O.3 -exerciţii de Care este cel mai mare animal carnivor care trăiește pe uscat?” Metode şi procedee: Tipul evaluării:
formulare a („Cel mai mare animal carnivor care trăiește pe uscat este ursul polar.”) observarea evaluare curentă
răspunsului „Cum sunt iepurii polari în comparație cu iepurii obișnuiți?” conversația Metode:
la întrebări („Iepurii polari sunt mai mari decât iepurii obișnuiți și au urechile mai observația
mici.”) învățarea prin sistematică
„Cum este blana vulpilor polare?” descoperire Modul de
(„Blana vulpilor polare este cea mai călduroasă din lume.”) Mijloace de realizare:
„Când vânează bufnițele polare?” învățământ: aprecieri globale și
(„Bufnițele polare vânează atât ziua cât și noaptea.”) prezentare Power individuale
„De ce sunt copitele renului ascuțite?” Point
(„Copitele renului sunt ascuțite deoarece îl ajută să se deplaseze pe gheață computer
și pe stânci.”) videoproiector
„De către cine este vânată foca?” Formă de organizare:
(„Foca este vânată de către urșii polari.”) frontal
„La ce folosește morsa cei doi colți ai săi?”
(„Morsele au doi colți pe care îi folosesc pentru a sparge gheața, pentru a se
apăra și pentru a ieși din apă.”)
„La ce sunt câinii husky foarte pricepuți?”
(„Câinii husky sunt foarte buni la trasul săniilor pe distanțe foarte mari.”)
„Descrie un pinguin.”
(„Pinguinul are un cioc lung, aripi scurte și corpul acoperit cu pene.”)
„Vă voi arăta un filmuleț foarte interesant despre pinguini.”
O.4 -exerciții de Aduc în fața clasei o machetă cu animale de la Polul Nord și Polul Sud. Metodeşi procedee: Tipul evaluării:
formare a „Animalele de la Polul Nord și Polul Sud s-au rătăcit, iar ca să le ajutăm să observarea evaluare curentă
unei mulțimi se întoarcă acasă trebuie să formăm mulțimi de animale și să denumim conversația Metode:
mulțimea și numărul de elemente pe care le are, iar apoi va trebui să le învățarea prin observația
-exerciții de comparăm . Vă voi arăta un exemplu: Eu am format o mulțime de 4 urși descoperire sistematică
O.5
numărare polari și o mulțime de 5 pinguini. Mulțimea pinguinilor are mai multe exercițiul Modul de
elemente decât mulțimea urșilor polari.” Mijloace de realizare:
-exerciții de Chem în fața clasei câte 3 elevi, pe rând. Primul stabilește o mulțime, al învățământ: aprecieri globale și
comparare doilea stabilește o altă mulțime, iar al treilea compară cele 2 mulțimi. După machetă cu animale individuale
ce s-a realizat compararea, se așează animalele pe macheta căreia Formă de organizare
corespund, adică la Polul Nord sau Polul Sud. frontal
O.6 -exerciții de „Acum veți primi un șablon pe care va trebui să îl colorați dacă considerați Metodeşi procedee: Tipul evaluării:
decupare că este cazul, iar apoi să îl decupați. Apoi eu vă voi ajuta să îl lipiți pe o conversația evaluare curentă
scobitoare și vom forma mai multe animale pentru cele 2 machete. După ce exercițiul Metode:
ați terminat, va trebui să alegeți locul în care trăiește animalul pe care îl Mijloace de observația
-exerciții de aveți, adică Polul Nord sau Polul Sud și să îl așezați pe macheta potrivită.” învățământ: sistematică
O.7
identificare șablon, foarfecă, Modul de
scobitoare, aracet, realizare:
machetă Polul Nord aprecieri globale și
și Polul Sud individuale
Formă de organizare:
individual
O.8 -exerciții de „Veți primi piesele unui puzzle cu un animal, pe care va trebui să le lipiți pe Metode şi procedee: Tipul evaluării:
dovedire a planșă, în cadrul grupei, iar pe marginea puzzle-ului va trebui să desenați conversația evaluare curentă
ințelegerii elemente din mediul de viață al acestuia.” exercițiul Metode:
unui concept Puzzle-urile vor fi afișate în fața clasei. Câte un elev din fiecare grupă va Mijloace de observația
descrie desenul realizat de grupă. învățământ: sistematică
piese puzzle Modul de
planșă realizare:
creioane colorate aprecieri globale și
Formă de organizare: individuale
pe grupe

S-ar putea să vă placă și