Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Propunator: Țârcovnicu Rareș Constantin


Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie-Ortodoxă
Unitatea de învățare:Viața creștinului împreună cu semenii.
Subiectul lecției: Ajutorul oferit semenilor
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: Însușirea unor cunoștințe despre misiunea creștină, consolidarea comportamentului moral-religios: educarea elevilor în spiritul
dragostei față de semeni.

Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – identificarea aproapelui fiecăruia dintre noi; ;
O2 – precizarea porunci dată de Mântuitorul cu privire la aproapele ;
O3 – numirea faptelor milei trupești și sufletești ;
O4 – formularea învățăturilor folositoare progresului vieți spirituale ;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observația, expunerea, povestirea, explicația, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Noul Testament,manual de religie, fișe de lucru, proiector, laptop.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală și comună/în echipe

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 3393/28. 02.2017, pentru clasa a V-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a V-a.

Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 50 min

Bibliografice:
1. Noul Testamen- Matei 22, 37-38; Isaia 1,17, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Alex, Cristian, Bîzoi, Marius,Ciucă, Sorina, Ioniță, Dragoș, Șova, Mirela, Religie Cultul-Ortodox, Manual pentru clasa a V-a,Editura
Akademos, București, 2017.
7. Filmul motivațional: https://www.youtube.com/watch?v=52sP2RvDzDA

SCENARIU DIDACTIC

Nr. O. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
Etapele lecției op (min.) organizare
crt.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salutul - Salută Aprecieri


Momentul 2' - Rugăciunea - Rugăciunea Exercițiul Activitate verbale
1. organizatoric - Notarea absenţelor de frontală
- Realizează managementul clasei pentru - Pregătirea pentru începerea rugăciune
începerea lecției orei

 Se cere elevilor să-și reamintească


3' marea poruncă pe care ne-a dat-o Elevii răspund la solicitările Activitate Evaluare
Mântuitorul: ,, Să iubeşti pe Domnul profesorului. Conversa- frontală și orală,
Verificarea Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu ția individu-ală frontală și
cunoștințelor tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău,
2. O1 individuală
însușite iar pe aproapele tău ca pe tine
însuți” (Matei 22, 37-38)
Observație:
În funcție de răspunsurile elevilor
profesorul poate să completeze. Observa-ția
Vizionarea filmului motivațional „Pilde- Activitate Aprecieri
15' Despre fapta milei şi iubirea de aproapele”, Elevii vor urmări filmulețul cu Observa-ția frontală și verbale
Captarea
https://www.youtube.com/watch?v=52sP2Rv atenție, timp de 15’ minute. individu-ală
3. atenției
DzDA, având ca scop descoperirea titlului
lecției noi.
Anunțarea
Notez titlul lecției pe tablă: ” Ajutorul oferit Elevii notează în caiete titlul
titlului și a
4. 1' semenilor” și precizez obiectivele lecției. lecției. Conversa- Activitate
competențelor
lecției ția individu-ală
Aprecieri
 Profesorul adresează elevilor verbale
următoarele întrebări: ,,....de indiferență la suferință,
,,- Care a fost atitudinea femeii față de cei egoism, comoditate..etc”. Problema-
aflați în nevoii?” tizarea
,,...orice om aflat în necazuri și
,,-Cine este aproapele nostru?” nevoi, care are nevoie de
ajutorul nostru și de sprijinul Activitate
,,- De ce trebuie să ne ajutăm aproapele?” nostru.” frontală
Comunicarea/ ,,...pentru a împlini porunca
 Profesorul cere elevilor să citească Aprecieri
însușirea 15' iubirii dată de Mântuitorul verbale
5. citatul scripturistic de la Ioan 13, 34-
noilor nostru Iisus Hristos.”
35.
cunoștințe „Poruncă nouă dau vouă: Să
vă iubiți unul pe altul. Precum Noul
Eu v-am iubit pe voi, așa și voi Conversa- Testa-
să vă iubiți unul pe altul. Întru ția ment
aceasta vor cunoaște toți că
sunteți ucenicii Mei, dacă veți
avea dragoste unii față de
alții” (Ioan 13, 34-35).
,,- Cum ne arătăm noi dragostea față de
,,...prin fapte de milostenie.”
semenii noștri?”
,,-Da-ți exemple de fapte ale milei trupești!”
,,...hrănirea celui flămând, Activitate
adăparea celui însetat, îmbrcarea individuală
celui gol, cercetarea celor în
necazuri și nevoi, cercetarea
celor bolnavi, găzduirea Meditația Activitate
călătorilor, îngroparea săracilor religioasă frontală
și a celor care nu au cine să-i
,,-Dați exemple de fapte ale milei sufletești!” îngroape, contribuția la
construirea unei bisericii.”

Aprecieri
,,...rugăciunea către Dumnezeu verbale
pentru aproapele nostru,
mângâierea celor întristați, Activitate
nerăzbunarea pentru răul făcut frontală
de alții, ci răsplătirea răului cu
,,- Cum trebuie făcute aceste fapte de binele, înmtoarcerea celor
milostenie pentru a fi bineplăcute lui rătăciți la calea adevărului.”
Dumnezeu?”
,,...cu smerenie, cu dragoste <să
nu știe stânga ce face dreapta>.” Explicația

Lectura
 Profesorul solicită elevii s citească din expresivă
Sfânta Scriptură Imnul Dragostei de Conversa-
la I Corinteni 13,1-3 și să explice Un elev citește versetele:,,De aş ția
acest verset. grăi în limbile oamenilor şi ale Activitate
îngerilor, iar dragoste nu am, frontală
făcutu-m-am aramă sunătoare
şi chimval răsunător....Şi de aş
împărţi toată avuţia mea şi de
aş da trupul meu ca să fie ars,
iar dragoste nu am, nimic nu-
mi foloseşte.”( Corinteni 13, 1-
3) Activitate
Explicația frontală
,,- Ce demonstrăm iubindu-ne aproapele?” ,,... că-L iubim pe Dumnezeu.”

,,- Îi ajutăm și îi iubim pe toți oameni la fel?”

Precizare:  Elevii ascultă cu atenție.


De multe ori oamenii îi ajută mai mult pe cei
din familie, iar atunci când este vorba de
dreptatea unui om necunoscut, dar vinovat, i
se aplică legea corect, pe când unei rude care
are aceeași vină, i se găsesc tot felul de scuze.
 Elevii ascultă cu atenție.
 Profesorul citește, expresiv o
lectură(**)

,,- Ce învățăm din această lectură?” ,,..- Să ajutăm pe aproapele, fără


a da prilej de sminteală altora!”

,,- Cine este cel care primește milostenia ,,.. Dumnezeu!”


noastră făcută aproapelui nostru?”
Precizare:  Elevii ascultă atenți.
În persoana fiecărui om umilit stă Hristos,
Iisus așteaptă iubirea noastră la un colț de
stradă, pe un pat de spital, într-un azil de
bătrâni, în casa unor vecini care plâng și pe
care nu are să-i ajute. Prin aceste strădanii ale
noastre Dumnezeu vrea să ne dăruiască
Împărăția Sa.
Așadar, să-i ajutăm pe cei aflați în Elevii notează pe caiet acest
suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în îndemn creștin.
mijlocul celor aflați în nevoi! Notez pe tablă
acest îndemn.

O1 8'  Fiecatre elev primește câte o fișă de Exercițiul Fișa de Activitate Aprecieri
Fixarea și lucru pe care trebuie să o completeze( Elevii completează exerciții din lucru individuală verbală
sistematizarea timp: 5’) fișa de lucru.
O2 2/3 elevi prezintă, oral,
6. Cunoștințelor
 Profesorul verifică prin sondaj, rezolvarea exercițiilor.
O3 corectitudinea răspunsurilor.

O4 4' Se adresează elevilor următoarele întrebări:  Elevii răspund: Conversa- Activitate Evaluare
,,- Care este modelul de iubire și de ajutorare  ,,-...Mântuitorul nostru ția comună orală,
a aproapelui, pe care trebuie s-L urmăm?” Iisus Hristos care S-a frontală și
milostivit de oameni( individuală
mai ales de cei săraci și
Asocierea si neajutorați) vindecând pe
7. generalizarea ,,- Cunoașteți oameni care I-au urmat cei bolnavi, înviind
Mântuitorul?” morți, săturând pe cei
flămânzi.”
,,-...Sfinții: Paraschiva, Filofteia,
,,- Ce învățături puteți formula din această Nicolae etc.”
lecție?” ,,-... Să ne ajutăm aproapele!”
,,-...Să fim apostoli ai lui Hristos
în mijlocul celor aflați în
nevoie!”

2’  Se fac aprecieri generale și individuale Elevii ascultă aprecierile făcute


Aprecierea
privind atât pregătirea elevilor pentru de profesor. Conversația Activitate Aprecieri
8. activității
lecție, cât și implicarea în predarea frontală verbale
elevilor
noilor cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la lecție.
Precizarea
Profesorul anunță tema:,, Scrie cum ai fi putut Elevii ascultă explicațiile la ceea Conversația Activitate
temei pentru
9. 1' ajuta tu personajele care aveau nevoie de ce vor avea de făcut ca temă și frontală
acasă
ajutor din filmul vizionat. iși notează tema. Explicația

 Rugăciunea . • Rugăciunea . Exercițiul Activitate


Încheierea
10. de frontală
activității •
2'  Salutul. Salutul. . rugăciune
SCHIȚA LECȚIEI

AJUTORUL OFERIT SEMENILOR

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34)

săracii

cei triști,
abătuți bolnavii
Cine sunt cei
aflați în
suferință?

orfanii bătrânii

Învățătură:
Să-i ajutăm pe cei aflați în suferință și să fim apostoli ai lui Hristos în
mijlocul celor aflați în nevoi!
AJUTORUL OFERIT SEMENILOR

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și
voi să vă iubiți unul pe altul.” (Ioan 13,34)

Cine sunt cei


aflați în
suferință?
ANEXA *

Iată cum a rezolvat problema un judecător dintr-un mic orășel de


provincie.I-a venit spre judecată un caz ciudat. Inculpatul era tocmai prietenul
lui cel mai bun. Fusese reclamat de cineva într-o anumită cauză, pasibilă cu
amendă de la cinci la 10 mii de dolari. Cunoscând prietenia lor, tot oraşul era
curios să vadă cum va rezolva judecătorul cazul. Sala unde avea să se dea
verdictul devenise neîncăpătoare pentru numărul mare al asistenţilor care voiau
să audă cu urechile lor sentinţa. Majoritatea era de partea reclamantului care, li
se părea tuturor, avea dreptate. Ştiau însă şi de prietenia judecătorului cu
inculpatul. Spre surprinderea tuturor, judecătorul a fost foarte aspru. Sau, mai
bine zis, s-a străduit să fie drept, imparţial, aşa cum îi şade bine unuia care
reprezintă justiţia.

La sfârşit, deşi ar fi putut să-i dea inculpatului minimum de pedeapsă, de


cinci mii de dolari, precum avea dreptul prin lege, sau măcar o sumă
intermediară între 5000 şi 10000, l-a amendat cu maximul posibil prevăzut. Cei
din sală au întâmpinat hotărârea cu aprecieri asupra obiectivităţii judecătorului,
dar prietenul său s-a supărat. El ar fi dorit să fie chiar achitat, dar prietenul său îl
declarase vinovat şi, ca atare, i-a aplicat maximum de pedeapsă admisă de Codul
Penal. La plecare, cei doi nu s-au mai întâlnit.

Peste câteva zile, cel pedepsit s-a dus la bancă să plătească suma stabilită
de instanţă. Funcţionarul de la ghişeu a deschis registrul, l-a verificat puţin, după
care i-a spus: „Eram sigur că memoria nu mă înşeală. Amenda dumneavoastră a
fost plătită. Aţi trimis pe cineva şi a achitat-o. Doar nu doriţi să o mai plătiţi încă
o dată!“ „N-am trimis pe nimeni, spuse zâmbitor dar şi mirat omul care pierduse
procesul. „Nu e nici o greşeală, domnule, banii au fost aduşi de domnul
judecător, spunând că l-aţi trimis dumneavoastră!“

Aşa s-a făcut şi dreptate şi bunătate. Şi pace şi justiţie. Iar prietenia dintre
cei doi a fost salvată. Căci ea nu putea dura sprijinită pe nedreptate! (Adaptare
după o pildă din volumul Tâlcuri noi la texte vechi, Mitropolit Antonie
Plămădeală, Sibiu, 1989)

S-ar putea să vă placă și