Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 05.11.2019
Profesor invatamant prescolar: Dragu Adriana Maria
Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala nr 163
Grupa: mijlocie A „Fluturasi”
Tema de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului tematic: Toamna harnica
Tema saptamanii: „Tablou de toamna”
Categoria activităţii: Activitate pe domenii experientiale
Domeniul de activitate: Domeniul Ştiinţă – Activitate matematică
Mijloc de realizare: Exerciţiu cu material individual: Ordonează florile în şir crescător şi descrescător
Tema activitatii: „Facem ordine la florarie”
Tipul activităţii: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Dimensiuni ale dezvoltarii
 Curiozitate, interes si inițiativă în învățare
 Familiarizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in activitati)
 Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente vizate
 1.2 Inițiază activități de învățare și interactiuni cu copiii sau cu adulții din apropiere
 2.1 Realizeaza sarcinile de lucru cu consecvență
 3.1 Manifestă creativitate în activități diverse

Scop:
Formarea deprinderii de a ordona corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după criteriul
dat.
Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum şi observarea diferitelor însuşiri şi transformări ale
acestora
Obiective operaţionale:
O 1 – să ordoneze corect în ordine crescătoare şi descrescătoare elementele unei mulţimi după criteriul dat ;
O 2 – să mânuiască cât mai corect şi operativ materialul individual;
O 3 – să comunice în timpul activităţii, utilizând limbajul matematic corespunzător;
Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea
Material didactic: foarfecă, hârtie colorată, lipici, farfurioare cu material individual: flori de diferite marimi, creioane
colorate, fişe de lucru
Forma de organizare: frontal şi individual
Durata activităţii: 20 min.
Bibliografie: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, M.E.C. Bucureşti, 2005
Grama F., Pletea, M. Şi colab., Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, vol.I, Editura
Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2009

Demers didactic

EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE (instrumente şi
indicatori)
Moment Pentru o bună desfăşurare a
organizatoric activităţii se vor lua următoarele
măsuri:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub
formă de careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă;

Captarea atenţiei se face prin Conversaţia Observarea


Captarea atenţiei intuirea materialul didactic de pe comportamentului
masuţă: hârtie colorată, lipici, copiilor
foarfecă, sclipici.

“La activitatea de astăzi vom


face ordine la florarie, vom avea Explicaţia
Anunţarea temei şi flori de diferite marimi, pe care
a obiectivelor le vom decora iar apoi le vom
aşeza în şir crescător şi
descrescător după criteriul
cerut. Cele mai frumoase lucrări
vor fi recompensate. ”

Recitând următoarele versuri:


“ Câte unul, câte doi
Vom lucra frumos şi noi!”
Dirijarea învăţării se trece la realizarea temei:
Facem ordine la florarie

Demonstrarea şi executarea Demonstraţia Observarea


temei comportamentului
Punem lipici pe flori, urmand ca copiilor
apoi sa presam sclipici peste
ele.

Intuirea materialului
-Ce aţi primit pe măsuţe?

Exerciţii de încălzire a mâinii


Măna lebădă o fac ,
Care dă mereu din cap, Exerciţiul
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc,
Ploaia cade neîncetat
Vârful degetelor bat
Şi apoi le răsfirăm
Şi la un pian cântăm.
Boboc – Floare x3".
Urez copiilor Spor la lucru!
In timp ce copiii lucreaza,dau
indicatii,ii ajut daca este cazul;
Pentru desfasurarea activitatii in
mod cat mai placut copiii vor
lucra pe fond musical Explicaţia

Acum că am decorat florile din Conversaţia


floraria noastra, haideţi să le şi
grupăm
- Oare toate florile sunt la fel ?
- Haideţi să le grupăm după
marime !
Vom aşeza florile la centrul
Dirijarea învăţării tematic şi ne vom aşeza la
măsuţe pentru că eu am pregătit
pentru voi o surpriză. Să vedem
despre ce este vorba

Introducerea în activitate se va
face prin intuirea materialului
distributiv. Evaluarea răspunsurilor
- Ce aţi primit pe măsuţe ? copiilor
- Ce aveţi în farfurioare ?
- Sunt la fel florile ?
- Dar cum sunt ele ?
Astăzi la activitatea de
matematică, vom aşeza aceste
floricele în ordine crescătoare şi
descrescătoare. Observaţia
- Aşezaţi materialele din
farfurioară pe măsuţă. Observaţi
florile, toate sunt la fel ?
- Căutaţi floarea cea mai inalta
luaţi-o în mână şi ridicaţi-o.
- Căutaţi floarea cel mai
scunda, luaţi-o în mână şi
ridicaţi-o.
- Pe măsuţe pe lângă floarea
cea mai inalta si floarea cea mai
scunda, mai sunt încă două flori, Exerciţiul
care nu sunt nici la fel de inalte
ca prima, dar nici cele mai
scunde ca a doua floare.
Am să cer copiilor să ia
floarea care este cea mai
scunda, să-o aşeze pe masă în
partea stângă.
Aşez şi eu floarea ingusta pe
masa educatoarei.. Cer copiilor
să caute floarea putin mai inalta
ca cea nai scunda floare. Se va
proceda la fel şi cu următoarele
flori. Problematizarea Evaluez capacitatea
Voi preciza că aceasta este copiilor de a se exprima
Obţinerea ordonarea în şir crescător corect, clar si expresiv
performanţei - În ce ordine am aşezat florile? folosind un limbaj
Voi întreba 3 - 4 copii pentru a- matematic adecvat ( de
şi fixa acest termen. la cel mai ingust la cel
Aşezăm florile în farfurioară şi mai lat”
le cer să aşeze din nou florile în Exerciţiul
ordine crescătoare. Acest
exerciţiu se va desfăşura sub
formă de competiţie între mine
şi ei, între copiii de la diferite
măsuţe. Explicaţia
- Am aşezat florile în ordine Conversaţia
crescătoare, Oare cum mai
putem aşeza în altă ordine
florile?
- Cu ce flori începem, dacă
dorim să le aşezăm în ordine Exerciţiul Observarea
descrescătoare? comportamentului
- Luaţi floarea cea mai inalta şi copiilor
aşezaţi-o în partea stângă pe
măsuţă. Cer copiilor să caute
floarea mai mica decât cea
aşezata şi să-o puna la locul ei
pe măsuţă. La fel se va proceda
şi cu celelalte flori.
- În ce ordine sunt aşezate
florile acum ?
Voi întreba 3 - 4 copii pentru
a-şi fixa acest termen. Aşezăm
florile în farfurioare şi le cer să
aşeze din nou florile în ordine
descrescătoare. Şi acest
exerciţiu se va desfăşura sub
formă de concurs.

Asigurarea retenţiei Copiii vor primi fişe de lucru


şi a transferului de Rezultatele activităţii vor fi Evaluare: - frontala
cunoştinţe afişate pe panou şi vor fi - individuală
analizate. Lucrarile copiilor vor fi - orală
expuse la Centrul tematic; se
face Turul galeriei pentru
evaluarea lucrărilor

In finalul activităţii se fac Aprecieri verbale


Incheierea aprecieri asupra modului de recompense
activităţii comportare şi participare al
copiilor pe parcursul activităţii şi
se acordă recompense

S-ar putea să vă placă și