Sunteți pe pagina 1din 11

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.

31
CONSTANŢA

Prof. înv. primar: Dragomir Steluţa

noiembrie 2014
PROIECT DE LECŢIE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 31 CONSTANŢA


DATA: 19.11.2014
CLASA: Pregătitoare
PROF. ÎNV. PRIMAR: DRAGOMIR STELUŢA
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Lumea cărţilor
SUBIECTUL LECŢIEI: În lumea poveştilor-numărul şi cifra 7
TIPUL LECŢIEI: Transmitere de noi cunoştinţe
DURATA LECŢIEI: 45 min.(35 min. activitate integrată
+10 min. activitate recreativă)

COMPETENŢE SPECIFICE:
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat;
1.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul
familiar

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


3.2. Identificarea semnificaţiei unei/unor imagini care prezintă întâmplări,
fenomene, evenimente familiare;

ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza
interesului direct;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 cognitive:
O1 –să numere conştient, cu şi fără material intuitiv, în ordine
crescătoare şi descrescătoare în limitele impuse;
O2– să formeze mulţimi după anumite criterii;
O3– să identifice cifra 7;
O4–să scrie corect cifra 7;
O5 –să precizeze rolul pădurii ;
 psiho – motorii:
Adoptarea unei poziţii adecvate a corpului pe parcursul activităţilor
desfăşurate
OBIECTIV AFECTIV:
Orientarea atenţiei către mediul înconjurător, pentru formarea unei
atitudini pozitive faţă de acesta.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia sistematică, explicaţia, conversaţia, exerciţiul,


jocul didactic
RESURSE MATERIALE: imagini, caiet special, panou, fişă de lucru, prezentare PPT
FORME DE ORGANIZARE: * frontală
* individuală
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale,
probă practică, probă scrisă
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
 Grigore, A., Toma, C., Matematică şi explorarea mediului pentru
clasa pregătitoare, Editura Ars Libri, Argeş, 2013
 *** Programa şcolară pentru disciplinele Comunicare în limba
română, Arte vizuale şi abilităţi practice, Matematică şi explorarea
mediului, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti, 2013.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr Momentele Du- Ob.op Elemente de conţinut Metode Mijloace Forme de Evaluare


crt lecţiei rata organizare
1 Moment 1 Se asigură un climat de ordine şi disciplină - conversaţia - observarea
organizatoric necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. sistematică
Se pregătesc materialele şi se stabileşte ţinuta
corporală.
2. Verificarea 9 O1  Joc didactic: Scara valorică -conversaţia -jetoane cu -frontal -probă orală
cunoştinţelor Şase elevi se vor deplasa în faţa clasei şi vor -explicaţia numere
dobândite întorce jetoanele, pe spatele cărora sunt scrise -jocul
anterior numere, urmând să execute anumite comenzi: didactic
 Aşezaţi-vă în ordinea crescătoare a
numerelor!
 Aşezaţi-vă în ordinea descrescătoare a
numerelor!
 Numerele mai mari decât 3, un pas
înainte!
 Cifra care arată numărul de silabe din
cuvântul carte să se ghemuiască!

 Coloraţi pe ciupercuţe tot atâtea -exerciţiul -planşă


buline câte vă indică cifrele: -fişă de -frontal -probă orală
lucru

2 6
4 3

-exerciţiul -frontal -probă orală


 Colorează numărul mai mare

6 4 5 3 2 1

0 3 3 6 5 6

 Scrie vecinii numerelor de pe scufiile -exerciţiul -frontal -probă orală


piticilor!

4 2

 Scrie numerele care lipsesc!


1_3 4_6 2_4 3_5

3. Captarea atenţiei 3 Se prezintă povestea cifrei 7.(ANEXA 1) -conversaţia -prezentare -frontal -observarea
PPT sistematică

4. Anunţarea 1 Astăzi, în cadrul orei, vom vorbi despre -conversaţia -frontal


subiectului şi numărul şi cifra 7.
enunţarea ,,Vreau să fiţi atenţi, pentru că Alba ca
obiectivelor Zăpada (afişez planşa cu Alba ca Zăpada) ne
roagă să o ajutăm să aşeze masa pentru cei 7
pitici , însă ea nu ştie să numere ….”
Aşa că, la sfârşitul orei, trebuie să puteţi
număra de la 1 la 7, să recunoaşteţi şi să
scrieţi corect cifra 7, ca să o putem ajuta pe
Albă ca Zăpada. Vreţi s-o ajutăm, nu-i aşa ? ”
5. Dirijarea 15 O1 Solicit elevilor să numere de la 1 la 6, -frontal - probă orală
învăţării crescător şi decrescător. -exerciţiul
Vor avea ca sarcină să formeze mulţimea -individual
cu 6 elemente . -conversaţia -planşă
O2 Chem un elev să aşeze pe tablă 6 dintre
pitici, apoi întreb clasa dacă sunt toţi piticii
din poveste. Numărăm piticii şi le spunem
numele :
1. Doc
2. Morocănosul
3. Somnorosul
4. Ruşinosul
5. Hapciu
6. Voiosul
Se constată că sunt doar 6 pitici şi lipseşte
MUTULICĂ.
Aşez şi ultimul pitic în şir şi îi intreb câţi
pitici sunt acum. Numărăm din nou piticii.
În dreptul mulţimii cu cei 7 pitici punem
cifra 7.
Se constată că noua mulţime are cu un
obiect mai mult decât prima mulţime.
Mulţimea cu 7 pitici am format-o
adăugând un pitic la mulţimea de 6 pitici.
Precizez că mulţimea care are mai mult cu un
obiect decât cea cu 6 este mulţimea cu 7
obiecte, căreia îi corespunde cifra 7.
O3 Afişez apoi la tablă planşa cu cifra 7 şi îi
întreb pe elevi cu ce seamănă.
Le voi cere copiilor să formeze şi ei pe -jetoane
bănci mulţimi cu 7 elemente .
Batem împreună de 7 ori din palme .
Stabilim împreună locul numărului 7 în
şirul numerelor naturale:
,,Ce cifră am înainte de 7?”
,,Ce cifră urmează după 7?
Ce pot fi 7 şi numai 7? (piticii din
povestea ,,Alba ca Zăpada şi cei 7 pitici”, -exerciţiul
zilele săptămânii, 7 ani de-acasă, culorile
curcubeului)
Elevii sunt invitaţi să deschidă caietele
speciale şi să rezolve sarcinile, îndrumaţi de -caiete
doamna învăţătoare-pag. 40. speciale
O2  Alcătuieşte grupa cărţilor de poveşti.
 Desenează atâţia saci de gunoi câţi -conversaţia
pitici sunt.
Se discută cu elevii despre rolul pădurii, dar
şi despre obligaţia tuturor de a o proteja (aerul
O5 proaspăt, curat, îmbogăţit cu oxigen; hrana - -frontal
fructe, ciuperci comestibile, plante
medicinale, lemnul pentru construcții, pentru
foc, mobilă, foaia de caiet pe care scriem,
foaia de carte de pe care citim, băncile şcolii
și scaunele pe care ne așezăm în fiecare zi, un
mediu plăcut pentru drumeții, o diversitate de
plante și animale) .
,,Cum este acum pădurea?
,,Pădurea este curată.
Ce este aceasta?
Aceasta este o propoziţie.
Se precizează câte cuvinte sunt, câte silabe
are fiecare dintre acestea, iar la finalul
analizei se reprezintă grafic.

 Completează corect. -exerciţiul -individual -probă scrisă

O4 Le explic copiilor cum scriem corect :


începem din stânga sus cu o linie şerpuită şi
apoi continuăm cu o linie puţin aplecată spre
stânga. La urmă îi punem liniuţa scurtă la
mijloc.
Scriem întâi de mai multe ori în aer , apoi
pe foaie cu degetul , apoi cu creionul pe
caiet.

6. Conexiunea 5 Elevii vor aranja la panou cele necesare -explicaţia -panou -frontal - observaţia
inversă pentru masa celor 7 pitici, după următoarele -conversaţia sistematică
reguli:
 Aşază pe masă, începând din stânga
spre dreapta, o farfurie roşie, una
galbenă şi una albastră;
 Aşază ceşcuţele tot în aceeaşi ordine;
 Aşază furculiţele, în stânga farfuriilor,
dar în ordine descrescătoare, începând
de la 7;
 Aşază cuţitele, în dreapta farfuriilor,
dar în ordine crescătoare, începând de
la 1;
 Aşază atâtea vaze câte floricele sunt
pe o ceşcuţă.
7. Activităţi 10 Se distribuie elevilor câte un labirint, având -explicaţia -fişe de -individual
recreative obligaţia să identifice drumul Albei ca Zăpada -conversaţia lucru
către pitici şi să coloreze personajele .

8. Aprecieri finale 1 Se fac aprecieri generale şi individuale cu -conversaţia -stimulente -frontal - aprecieri
privire la activitatea elevilor pe parcursul verbale
lecţiei şi se oferă stimulente .

S-ar putea să vă placă și