Sunteți pe pagina 1din 34

Proiect de activitate

Unitatea de învățământ:
Data: 3.12.2019
Clasa: IV-a B
Prof. înv. primar:
Profesor metodist:
Propunătoare: Moraru Antonia Ioana
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Unitatea de învățare: Elemente de limbaj muzical
Subiectul: „Cântece de joc”
Tipul lecției: Predare de noi cunoștințe
Competențe specifice:
-1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor
diferențe de natură muzicală și de mișcare corporală/scenică.
-2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoțită de elemente de mișcare cu diferențieri expresive.
-3.1. Manifestarea unor reacții, emoții, sentimente sugerate de fragmente muzicale însoțite de dans.
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
OC1: Să respecte tonul și mișcarea de început;

6
OC2: Să execute corect exercițiile de pregătire vocală ( de respirație, ritmice și melodice );
OC3: Să asocieze silabele cu timpul potrivit pe baza exercițiilor de tactare;
OC4: Să observe portul tradițional românesc în imaginile reprezentative;
OC5: Să recunoască diferite cântece de joc și dansuri tradiționale.
b) Psihomotorii:
OP1: Să execute corect mișcările de tactare;
OP2: Să aibă o poziție corectă în bancă;
OP3: Să-și dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes generat de propunătoare.
c) Afective:
OA1:Să își dezvolte sensibilitatea și dragostea pentru artă și folclorul românesc;
OA2:Să își formeze spiritul de echipă;
OA3: Să manifeste interes pentru activitate.

Strategia didactică
Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, demonstrația, jocul muzical, conversația euristică, observația, exercițiul
Mijloace și materiale didactice: manualul, imagini, filmulețe și o baghetă magică, cântecul „Mândru-i jocul Hațegana” de Gheorghe
Șoima, power-point
Formă de organizare: frontal, individual, în echipe ( pe grupe )
Resurse umane: 33 de elevi
Resurse temporale: 50 de minute

7
Bibliografie:
1. Jinga Ioan, „Manual de pedagogie, Editura ALL”, București, 2008
2. Motora Ionescu Ana, „Îndrumător pentru predarea Ed Muzicale la clasele I – IV” E.D.P., București, 2013
3. Programa şcolară pentru disciplina MUZICĂ ŞI MIŞCARE CLASELE a III-a – a IV- a, București, 2013
4. Radu Dumitra, Perțea Alina, „Muzică și mișcare: manual pentru clasa a IV-a”, editura Aramis, București, 2016
Anexe:
1. Anexa 1 – „Drum bun, drum bun”
2. Anexa 2 – „Costume populare românești”
3. Anexa 3 – „Mândru-i jocul Hațegana”(Gheorghe Șoima)
4. Anexa 4 – „Dansatori”

8
Etapele lecției Ob. Activitatea Strategie didactică Evaluare
Resurse Forma de
Operaţ.
Propunătoarei Elevilor Procedurale/ Materiale Tempor
Organiza
Metode ale
re
didactice
1. Momentul Se creează condiţiile optime Elevii se pregătesc de Observa-
organizatoric OP1 pentru desfăşurarea lecției: lecție. Conversația 1 minut Frontal rea
pregătirea materialului didactic compor-
necesar, stabilirea liniştii. tamentului
elevilor
2. Captarea și Efectuez salutul muzical: Conversația Observa-
orientarea OA3 Demonstrația rea
atenției Elevii răspund la Observația 1 minut Frontal compor-
salutul muzical. tamentului
elevilor
3.Reactualiza- Vom relua cântecul învățat Verifica-
rea OC1 anterior („Drum, bum”). rea orală
cunoștințelor Voi da tonul, le voi explica Conversația manualul 3 Frontal
dobândite OC3 poziția de atenționare, timpul de Elevii cântă și tactează minute
anterior inspirație și timpul de atac, apoi împreună cu mine.
voi tacta continuu.
4. Anunțarea Prezint elevilor îmbrăcămintea
subiectului mea. Verificare
lecției și OA3 -Ce fel de haine am ales să port -Acelea sunt haine Conversația Un orală

9
precizarea astăzi? tradiționale, este un costum 2 Frontal Observa-
obiectivelor - Noi vom vorbi astăzi despre costum popular popular minute rea
îmbrăcămintea tradițională, românesc. compor-
dansurile populare și cântecele tamentului
de joc. elevilor
5. Pregătirea 1. Exerciții ritmice
muzicală Cu ajutorul unui creion bat pe Frontal
OC2 catedră un ritm: Elevii privesc și Demonstrația
ascultă cu atenție Observația Exerciții
OP2 exercițiile ritmice, Exercițiul ritmice Verificare
apoi reproduc după orală
OP3 model. Observa-
rea
OA3 2 Frontal compor-
Elevii privesc și minute tamentului
ascultă cu atenție Demonstrația elevilor
exercițiile ritmice, Observația Exerciții
apoi reproduc după Exercițiul ritmice
model.
5. Pregătirea 2. Exerciții de respirație Elevii sunt atenți la
muzicală „Suflăm în pumn” explicație și execută Demonstrația Exerciții
exercițiile de Observația de Frontal
respirație. Exercițiul respirație

10
OC2 Verificare
„Umflăm balonul” copiii suflă Elevii sunt atenți la orală
OP2 într-un balon imaginar explicație și execută 2 Observa-
exercițiile de minute rea
OP3 respirație. compor-
Demonstrația Exerciții tamentului
OA3 Observația de elevilor
„S-a-nțepat balonul” Elevii sunt atenți la Exercițiul respirație Frontal
explicație și execută
exercițiile de
respirație.
„Ce frumos miroase floarea” Verificare
3. Exerciții melodice orală
Elevii cântă după mine: Observa-
Copiii ascultă cântarea Demonstrația Exerciții rea
model a Observația melodice 1 minut Frontal compor-
propunătoarei, apoi Exercițiul tamentului
cântă și ei. elevilor
5. Pregătirea
muzicală Copiii ascultă cântarea Demonstrația Exerciții Frontal
model a Observația melodice
OC2 propunătoarei, apoi Exercițiul

11
cântă și ei.
OP2
Copiii ascultă cântarea Demonstrația Exerciții 2 Verificare
OP3 model a Observația melodice minute orală
propunătoarei, apoi Exercițiul Observa-
OA3 cântă și ei. rea
compor-
Copiii ascultă cântarea Demonstrația Exerciții Frontal tamentului
model a Observația melodice elevilor
propunătoarei, apoi Exercițiul
cântă și ei.

Copiii ascultă cântarea Demonstrația Exerciții 2


model a Observația melodice minute
propunătoarei, apoi Exercițiul
cântă și ei. Frontal

6. Dirijarea -După ce caracteristici v-ați dat -Îmbrăcămintea este Verificare


învățării seama că aceasta este o formată din ie și fustă Conversația Imagini cu 1 minut Frontal orală
OC4 îmbrăcăminte tradițională? cu diferite modele portul Observa-
tradiționale. tradițional rea
OA3 -Aș vrea să vă arăt și alte românesc compor-

12
OP3 modele de îmbrăcăminte Copiii observarea Observația (anexa 2) 2 tamentului
tradițională. (Anexa 1) costumele populare și minute elevilor
constată că ele diferă
în funcție de regiunea Imagini cu Frontal
geografică. Conversația portul
OA3 -Unde se purtau aceste costume -Costumele se purtau tradițional
tradiționale? la nunți, petreceri, la românesc 2
biserică. (anexa 2) minute Verificare
OC4 -La astfel de petreceri întâlnim Cântecele de joc sunt orală
deseori și cântece de joc. Ce cântece instrumentale Observa-
sunt cântecele de joc? sau vocal rea
instrumentale. Observația Filmulețe compor-
destinate dansului. cu diferite tamentului
OC4 -Am să vă arăt mai multe tipuri Elevii observă cântece de 5 Frontal elevilor
OC5 de cântece de joc și dansuri diferitele cântece de joc minute
6. Dirijarea tradiționale românești dar și în joc și dansuri
învățării comparație cu dansuri populare tradiționale.
OA3 din alte țări. Observarea Frontal Aprecieri
verbale
-Noi vom învăța astăzi un
cântec de joc: „Mândru-i jocul
Hațegana” de Gheorghe Șoima. Manualul 1 minut

13
„Mândru-i jocul Hațegana” Elevii citesc textul
-Vreau să citiți mai întâi cântecului.
versurile cântecului pentru a vă Aprecieri
familiariza cu textul. -Cântecul este scris în verbale
OP1 măsura de doi timpi. Manualul 1 minut Frontal
- În ce măsură este scris - Elevii exemplifică
OP2 cântecul? tactarea măsurii de doi
-Cum tactăm măsura de doi timpi. Conversația
OA1 timpi? Elevii ascultă. Demonstrația Verificare
Manualul 2 orală
OA3 Propunătoarea cântă primul minute Observa-
fragment. Elevii cântă împreună rea
OC3 cu propunătoarea. Frontal compor-
Propunătoarea cântă împreună tamentului
cu elevii primul fragment. Elevii cântă singuri. elevilor
6. Dirijarea
învățării Elevii cântă singuri primul
fragment. Elevii ascultă. Conversația Cântecul 2 Aprecieri
Observația „Mândru-i minute Frontal verbale
Propunătoarea cântă al doilea Demonstrația jocul
fragment . Elevii cântă împreună Explicația Hațegana”
cu propunătoarea.

14
Propunătoarea cântă împreună
cu elevii al doilea fragment. Elevii cântă singuri.
OP1 Cântecul Aprecieri
Elevii cântă singuri al doilea „Mândru-i verbale
OP2 fragment. Elevii ascultă. jocul Frontal
Conversația Hațegana”
OA1 Propunătoarea cântă primul și al Observația
doilea fragment. Elevii cântă împreună Demonstrația 2
OA3 cu propunătoarea. Explicația minute
Propunătoarea cântă împreună Verificare
OC3 cu elevii primul și al doilea orală
fragment. Elevii cântă singuri. Cântecul Observa-
„Mândru-i Frontal rea
Elevii cântă singuri primul și al jocul compor-
doilea fragment Elevii ascultă. Hațegana” tamentului
6. Dirijarea elevilor
învățării Propunătoarea cântă al treilea Conversația Frontal
fragment. Elevii cântă împreună Observația Cântecul Aprecieri
cu propunătoarea. Demonstrația „Mândru-i verbale
Propunătoarea cântă împreună Explicația jocul 2
OP1 cu elevii al treilea fragment. Elevii cântă singuri. Hațegana” minute

15
OP2 Elevii cântă singuri al treilea Aprecieri
fragment. Elevii ascultă. verbale
OA1 Frontal
Propunătoarea cântă al patrulea Conversația
OA3 fragment . Elevii cântă împreună Observația Cântecul
cu propunătoarea. Demonstrația „Mândru-i
OC3 Propunătoarea cântă împreună Explicația jocul
cu elevii al patrulea fragment. Elevii cântâ singuri. Hațegana” 2
minute Verificare
Elevii cântă singuri al patrulea Elevii ascultă, cântă orală
fragment. împreună cu Conversația Observa-
propunătoarea, iar Observația Cântecul rea
apoi cântă singuri. Demonstrația „Mândru-i Frontal compor-
Propunătoarea cântă singură al Explicația jocul tamentului
treilea și al patrulea fragment, Hațegana” elevilor
6. Dirijarea OP1 apoi împreună cu elevii, iar la Elevii cântă împreună
învățării sfârșit elevii singuri. cu propunâtoarea Conversația
OP2 Se procedează astfel cu întregul cântec, iar Observația Cântecul 2
următoarele 3 strofe. apoi singuri. Demonstrația „Mândru-i minute Frontal Aprecieri
OA1 Propunătoarea cântă împreună Explicația jocul verbale
OA3 cu elevii întregul cântec. Hațegana”
OC3 Propunătoarea cântă împreună

16
cu elevii întregul cântec.
7. Obținerea Joc 1
performanței OP2 Elevii se împart în grupa fetelor Verificare
Elevii cântă pe echipe
și grupa băieților. Grupele pe Jocul muzical Manualul 2 În echipe orală
conform indicațiilor.
OA1 rând cântă câte o strofă. minute Observa-
Joc 2 rea
OA3 Sunt propuși 4 soliști. Fiecare Conversația compor-
Elevii cântă conform
solist va cânta câte o strofă. Manualul 2 În echipe tamentului
indicațiilor.
OC3 Joc 3 Explicația minute elevilor
Elevii se împart în două grupe
în funcție de așezarea pe 2 În echipe
rânduri în clasă. Fiecare grupă Jocul muzical Bagheta minute
va cânta doar când bagheta magică
magică se va îndrepta spre ei.

8. Asigurarea -Cine îmi poate spune despre ce -Noi am discutat


conexiunii am discutat noi astăzi ? despre portul popular,
inverse OA3 dansuri tradiționale și 2 Frontal Verificare
cântece de joc. Conversația minute orală
-Ce sunt cântecele de joc? -Sunt melodii
destinate dansului.
9.Evaluarea -Vreau să vă felicit pentru că ați
OA3
performanțelor cântat minunat, iar de aceea am
Observa-

17
să vă împart câte o fișă de Elevii ascultă cu 2 Frontal rea
Conversația Fișe minute
colorat cu niște costume atenție iar apoi comporta
costume
populare pe care le puteți colorează. populare mentului
decora așa cum vă doriți. elevilor.

Anexa 1

Drum bun, drum bun, toba bate, drum bun, bravi români, ura!
Cu sacul legat în spate, cu armele-n mâini, ura!
Fie zi cu soare fie, sau cerul noros,
Fie ploi, ninsoare fie, noi mergem voios.

18
Drum bun, drum bun, toba bate, drum bun, bravi români, ura!
Cu sacul legat în spate, cu armele-n mâini, ura!
Steagul să lucească steagul, pentru el trăim,
Țara să-nflorească țara, pentru ea murim.

Drum bun, drum bun, toba bate, drum bun, bravi români, ura!
Cu sacul legat în spate, cu armele-n mâini, ura!
Fie la parade, fie la război,
Toţi într-o grămadă, veseli mergem noi.

Drum bun, drum bun, toba bate, drum bun, bravi români, ura!
Cu sacul legat în spate, cu armele-n mâini, ura!
Hai cu Domnul sfântul, haideţi peste Prut,
Să păzim pământul, care l-am avut.

Drum bun, drum bun, toba bate, drum bun, bravi români, ura!
Cu sacul legat în spate, cu armele-n mâini, ura!
Pentru România, oricare ostaş,
De-acum va să fie, Lui Traian urmaş.

Drum bun, drum bun, toba bate, drum bun, bravi români, ura!

19
Cu sacul legat în spate, cu armele-n mâini, ura!
Astfel e pe lume, românaşul meu,
Falnic cu-al său nume şi brav ca un leu.

Anexa 2

20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
Anexa 3

37
Anexa 4

38

S-ar putea să vă placă și