Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa:

Nume:

Scoala:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Unitatea de invatare:

Tema/Subiectul lectiei: “Dumbrava minunata”, de M. Sadoveanu

Tipul lectiei: predare – invatare

Scopul lectiei: formarea capacitatii de receptare a mesajului scris si de redare a continutului lecturii
“Dumbrava minunata, de M. Sadoveanu.

Obiective operationale - la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

1. Sa citeasca corect, constient si expresiv textul;


2. Sa extraga cuvinte, expresii necunoscute, alcatuind enunturi;
3. Sa extraga ideile principale din text;
4. Sa povesteasca textul, dezvoltand planul de idei;
5. Sa identifice mesajul din text

Metode si procedee: - conversatia euristica, exercitiul, lectura explicative, explozia stelara, cubul,
brainstormingul, cvintetul.

Materiale didactce: - fisa biografica, fisa de lucru, cartea (volumul intreg), secventa de film.

Forme de organizare: frontal, individual.


Desfasurarea proiectului:

1.

2.

3. Dirijarea invatarii:

- se face lectura model de catre invatatoare, apoi se pun 2-3 intrebari;

- se face lectura integrala a textului de catre un elev care citeste cursiv;

- se imparte textul pe fragmente, punandu-i pe elevi sa-si marcheze fragmentele;

- se citeste primul fragment, se descifreaza cuvintele necunoscute alcatuind propozitii (se


noteaza in proiect cuvintele necunoscute si se noteaza pe table cate o propozitie pentru fiecare cuvant;
se pun intrebari si se dau raspunsuri, care sa duca la extragerea ideii principale):

1. Primul fragment:

“Lizuca …. un culcus” (primul fragment).

Se extrag cuvintele necunoscute:

- “infricosata” (speriata) – se alcatuieste o propozitie cu acelasi sens.

- “duduia” (domnisoara)

- “drumul care nu se mai cunoaste” (nu se mai vede) – se alcatuiesc propozitii cu acest sens;

- “vrednic” (iscusit, puternic, demn, capabil, curajos)

- “a aprins lumanarile” (expresie poetica: au iesit stelele)

- “culcus” (loc de dormit)

Se pun intrebari:

- Cum se simte Lizuca? (Este infricosata).

- Cine o insoteste pe Lizuca? (Prietenul ei, Patrocle).

- De ce era infricosata? (Pentru ca se intuneca si nu se mai vedea drumul).

- De ce Lizuca se simtea in siguranta alaturi de prietenul ei, Patrocle? (Pentru ca era un catel
vrednic).

- De ce se temea Lizuca? (De intuneric).


- Ce hotarasc cei doi? (Sa caute un culcus).

Care este ideea principala din fragment? Ulterior se cere copiilor sa spuna raspunsurile lor si se
reformuleaza ideea principala (Inserarea – scris sub forma de titlu / Drumul prin padure).

Lizuca si Patrocle, ratacesc prin padure. – propozitie

Unde se afla Lizuca si Patrocle? (In padure).

2. Al doilea fragment:

“Asta-i lucru …. o luminita”.

Se extrag cuvintele necunoscute:

- “gazduire” (a primi pe cineva in gazda, a adaposti)

- “singuratati”- personificare (locuri pustii)

- “adulmecand” (mirosind)

- “a abaga de seama” (a observa) . Se construieste propozitie cu aceasta expresie.

- “a-si pleca capetele” (a dormi)

- “intr-un colt de umbra” (un loc intunecat)

Se pun intrebari:

- Ce-i propune Lizuca lui Patrocle? (Sa caute un adapost)

- Care este ingrijorarea Lizucai? (Aceea de a gasi un loc unde sa se adaposteasca).

- Ce observa Lizuca? (Lizuca observa ca florile dorm, ca toata natura doarme).

- Ce ii aparu Lizucai? (Lizucai ii aparu o luminita).

Care este ideea principala din fragment? (Adapostul – cei doi prieteni cauta un adapost. Ce
cauta cei doi prieteni?)

3. Al treilea fragment:

“Acolo trebuie ….. mormai Patrocle”.

Se extrag cuvintele necunoscute:

- “murmura” (a sopti).

- “scorbura” (scobitura, gaura in trunchiul unui copac).


- “rachita” (Nume dat unor copaci cu frunze înguste și lunguiețe, cu ramuri subțiri și elastice,
ce cresc de obicei pe malul apelor). Se arata imagini cu rachita si scorbura din ea.

- “pletele lungi […] cadeau” (expresie artistica: ramuri tinere, subtiri ce stau aplecate)

- “se clatinau alene” (expresie: se clatinau incet, lin). Se formeaza propozitii cu aceasta
expresie.

- “mormai” (a sopti).

Se pun intrebari:

- Ce crede Lizuca ca ar trebui sa fie acolo unde se vedea luminita? (O casuta pentru ea si
Patrocle).

- Ce a vazut cand s-a apropiat mai mult de luminita? (Ca se afla langa o scorbura).

- Unde era scorbura? (Intro rachita batrana)

- Ce credea Patrocle despre scorbura? (Ca este o casa foarte buna).

Care este ideea principala din fragment? (Gasirea scorburei din rachita).

4. Al patrulea fragment:

“Atunci Lizuca …. Si pentru tine”.

Se extrag cuvintele necunoscute:

- “ceru voie” (a cere acordul, a obtine incuviintarea).

- “sopti” ( a vorbi foarte incet)

- “cu sfiala” (cu lipsa de indrazneala, timiditate, rusine)

- “lin” (cu blandete, incetisor)

- “grai” (a vorbi, a spune)

- “cuibarindu-se” (Sens figurat: a se așeza comod într-un spațiu restrîns)

- “saltea” (obiect facut din diverse materiale, pentru a fi moale sub corp atunci cand dormim)

- “muschi” (muschi de copac – strat de plante foarte mici care traiesc la umezeala). Se arata
imagini cu muschi de copac, pentru a intelege intreagul sens figurat (“Saltea si pernuta de muschi”).

- “dormi imparateste” (a dormi foarte bine, confortabil).

Se pun intrebari:
- Ce a intrebat-o Lizuca pe rachita? (Daca le da voie sa intre in casa ei).

- Cum a intrebat-o Lizuca pe rachita? (Cu sfiala).

- Ce a facut rachita dupa ce Lizuca a intrebat-o? (A mangaiat-o si le-a dat voie sa intre in
scorbura).

- Cum i-a zis Lizuca lui Patrocle ca este in casuta? (Este foarte bine)

- Ce a vazut ea ca se afla in casuta? (Saltea si pernuta de muschi).

- Cum a zis Lizuca ca poate dormi in casuta? (Imparateste).

- Cu cine a impartit Lizuca scorbura pe timpul noptii? (Cu Patrocle – “Uite, este loc si pentru
tine.”)

Care este ideea principala din fragment? (Intrarea in scorbura – pregatirea celor doi
prieteni de somn).

Planul de idei principale va fi notat pe tabla si pe baza acestuia se va trece la repovestirea


textului, prin dezvoltarea acestuia.

Plan de idei principale:

1. Inserarea – Drumul prin padure


2. Adapostul – Cei doi prieteni cauta un adapost.
3. Gasirea scorburei din rachita
4. Intrarea in scorbura – Pregatirea celor doi prieteni de somn.

Cu ajutorul intrebarilor, se vor da raspunsuri, identificandu-se totodata si pasajele din text:

S-ar putea să vă placă și