Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 26. 11. 2008


ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 6 Timişoara
CLASA: a IV – a C
PROPUNĂTORI: profesor Constantinescu Carmen, instititutor Muscalu Vasile,
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Ştiinţe ale naturii
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Surse de lumină.Umbra. Reflexia luminii.Curcubeul (Dispersia luminii).
TIPUL LECŢIEI: - lecţie în parteneriat ;
- de transmitere/ însuşire de cunoştinţe ;
- de formare a priceperilor şi deprinderilor.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.3 Comunicarea în maniere diverse a unor observaţii privind relaţiile dintre părţile componente ale unui sistem şi/sau dintre sistemele studiate;
2.1 Interpretarea succesiunii unor fenomene din natură;
2.3 Realizarea unor experimente simple pe baza unor ipoteze date;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
●O1 să identifice şi să definească sursele de lumină;
●O2 să observe propagarea luminii prin diferite corpuri;
●O3 să explice formarea umbrei ca o consecinţă a propagării luminii în linie dreaptă;
●O4 să evidenţieze experimental fenomenul de reflexie şi dispersie a luminii;
Afective:
●Să manifeste interes faţă de conţinutul activităţii;
●Să se implice activ în desfăşurarea lecţiei;
Psiho-motorii:
●Să păstreze poziţia corectă în bancă în timpul scrierii şi al comunicării;
●Să respecte indicaţiile privind modul de mânuire a materialelor de lucru;
● Să scrie lizibil, corect şi îngrijit;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
●Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, expunerea, problematizarea, experimentul, descoperirea dirijată, demonstraţia,
●Resurse materiale: fişe de lucru, computer, surse de lumină (lanternă, laser), prismă optică, oglindă, ecran, corpuri opace şi transparente.
●Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
FORME DE EVALUARE: orală, evaluare bazată pe experimente
BIBLIOGRAFIE:
● Ministerul Educaţiei şi Cercetării- „ Programe şcolare pentru clasa a IV- a “ Bucureşti, 2005
● „Stiinţe ale naturii – „ Manual pentru clasa a IV- a “, Editura Ana, Bucureşti, 2005
● Fătu Sanda, Stroe Felicia, Stroe Constantin- „Didactica disciplinei Ştiinţe ale Naturii“, Editura Corint, Bucureşti, 2005
● Doina Turcitu, Magdalena Panaghianu, Viorica Pop, Georgeta Negoescu - „ Manual pentru clasa aVI-a şi a VII - a“, Editura Radical, 1998
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Eveniment Ob. Activitatea Activitatea Forme Resurse Resurse


didactic op. propunătorilor elevilor de procedurale materiale
organizare
1. Moment Asigură condiţiile optime pentru Se organizează clasa în 4 grupe de câte Frontal Conversaţia materiale
organizatoric desfăşurarea lecţiei: pregătirea 4 elevi.
materialelor didactice necesare realizării
experimentelor, distribuie fişele de
lucru.
2. Captarea atenţiei Prezintă imagini prin care evidenţiază: Urmăresc imaginile Frontal Expunerea computer,
importanţa luminii în viaţa cotidiană, videoproiec-
fenomene produse de lumină(aurora tor
boreală, reflexia luminii), viteza planşă, ecran;
luminii. anexe 1,2,3,4
3. Anunţarea temei Se anunţă titlul lecţiei: Ascultă şi recepţionează mesajul. Frontal Conversaţia Tablă,
Surse de lumină.Umbra. Notează pe fişa de lucru titlul lecţiei. fişă de lucru
Reflexia luminii.Curcubeul.
4 Dirijarea învăţării Solicită elevilor să precizeze ce Răspund la întrebări. Frontal Problematizarea Computer,
desemnează corpurile subliniate pe fişa Conversaţia fişă de lucru
de lucru şi prezentate în imagini.
Se stabileşte concluzia:
O1 Corpurile care produc şi răspândesc Notează pe fişa de lucru concluzia.
lumină se numesc surse de Corpuri
lumină.Exemple:Soarele, stelele, Realizează experimentul şi notează Grupe Descoperirea opace,
fulgerul, becul, lumânarea. observaţia. dirijată transparent,
Solicită elevilor să realizeze Experimentul sursă de
experimentul 1 şi să noteze pe fişa de Conversaţia lumină,
lucru observaţia. ecran
Discută observaţiile făcute de elevi
şi stabilesc concluzia: Precizează observaţiile făcute. Frontal Conversaţia
Corpurile care permit luminii să Notează pe fişa de lucru concluzia.
O2 treacă prin ele = corpuri transparente.
Corpurile care nu permit luminii să
treacă prin ele = corpuri opace.
Realizează experimentul demonstrativ Laser,
prin care evidenţiază propagarea Observă propagarea rectilinie a luminii. Frontal Experimentul beţişoare
rectilinie a luminii. demonstrativ, parfumate
Se stabileşte concluzia: Explicaţia (sursă de
Lumina emisă de sursa de lumină se Notează pe fişa de lucru concluzia. fum)
propagă în linie dreaptă.
Solictă elevilor să realizeze
experimentul 2 şi să noteze pe fişă Realizează experimentul şi notează Sursă de
observaţia. observaţia. Grupe Experimentul lumină, corp
O3 Discută observaţiile făcute de elevi şi Descoperirea opac, ecran
stabilesc concluzia: dirijată
În spatele corpurilor opace luminate Notează pe fişa de lucru concluzia.
se fomează o zonă neluminată numită
umbră.
Umbra are formă asemănătoare cu a
corpului.Dimensiunile umbrei depind
de poziţia sursei de lumină. Ecran, sursă
Solicită elevilor să realizeze Realizează experimentul 3 şi notează de lumină,
experimentul 3. observaţia. Grupe Experimentul, oglindă
Discută observaţiile făcute de elevi şi Descoperirea
stabilesc concluzia: dirijată
Fenomenul de schimbare a direcţiei de Notează pe fişa de lucru concluzia.
O4 propagare a luminii atunci când
aceasta întâlneşte o suprafaţă
lucioasă= reflexia luminii.
Solicită elevii să răspundă la întrebarea:
Ce culoare are lumina?
Pentru a răspunde corect la această Răspund la întrebare. Frontal Prismă optică,
întrebare realizaţi experimentul 4 Problematizarea sursă de
Discută observaţiile făcute de elevi şi Realizează experimentul. Grupe lumină, ecran
stabilesc concluzia: Descoperirea
Lumina obişnuită pe care noi o dirijată
percepem albă este compusă din mai Experimentul
multe culori. Când lumina trece prin Notează pe fişa de lucru concluzia
prismă sau prin picături de apă
culorile se separă. Cele şapte culori
care compun lumina sunt: roşu, oranj,
galben, verde, albastru, indigo, violet.
ROGVAIV.
5. Evaluare Solicită elevilor să răspundă la Completează fişa de evaluare Individual Fişă de
întrebările din fişa de evaluare evaluare
ANEXA 1 VULCAN
ANEXA 2 AURORA BOREALǍ
ANEXA 3

ANEXA 4
FIŞĂ DE LUCRU

☻SURSE DE LUMINĂ
În timpul erupţiei unui vulcan lava este incandescentă. Concluzie:
Soarele, cea mai apropiată stea de pe Pământ, are la suprafaţa sa temperatura de 6000◦C. ...........................................................................
În timpul unei nopţi de vară în pădure observăm luminiţele verzui ale licuricilor. ...........................................................................
Lumânările de pe tortul aniversar strălucesc în timp ce ard. …………………………………………………
La trecerea curentului prin filamentul becurilor acesta devine incandescent şi emite lumină. …………………………………………………
Într-o noapte de vară cu furtună cerul este brăzdat de lumina fulgerului. ............................................................................

☻☻CORPURI OPACE.CORPURI TRANSPARENTE


EXPERIMENT 1
Materiale necesare: lumânare, coală de carton, placă de sticlă, placă metalică, Concluzie:
pahar cu apă, folie, mascotă. ....................................................................................................
Mod de lucru: Priveşte flacăra lumânării, pe rând, prin corpurile de mai sus. …………………………………………………………………
Observaţie: Flacăra lumânării se distinge clar când este privită prin: ………………………………………………………………….
……………………………………………………………. .....................................................................................................
Flacăra lumânării nu se vede atunci când este privită prin: .....................................................................................................
………………………………........................................ .....................................................................................................
☻☻☻PROPAGAREA LUMINII
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………....................
....................................................................................................................................................................................................................................................
..........
☻☻☻☻UMBRA CORPURILOR
EXPERIMENT 2
Materiale necesare: ecran, sursă de lumină (lanternă), mascotă. Concluzie:
Mod de lucru: ………………………………………………………..
a) Aşează mascota între ecran şi sursa de lumină; ………………………………………………………..
Observaţie: …………………………………………………………
Pe ecran se observă ……………care are formă……………………………cu a mascotei …………………………………………………………
b) Modifică poziţia sursei de lumină (apropie şi depărtează lanterna de mascotă). …………………………………………………………
Observaţie: ………………………………………………………….
Dimensiunile……………..se……………….atunci când se modifică ………………… …………………………………………………………
sursei de lumină. …………………………………………………………
………………………………………………………….
☻☻☻☻☻REFLEXIA LUMINII
EXPERIMENT 3
Materiale necesare: ecran, oglindă, sursă de lumină (laser)
Mod de lucru: Cu ajutorul laserului trimite oblic lumină în lungul ecranului, astfel încât lumina să ajungă la oglindă.
Concluzie:

Observaţie:Lumina provenită de la sursa de lumină se propagă în linie ………………………………………………………………………


…………………până la oglindă. Întâlnind suprafaţa……………….. ……………………………………………………………………….
direcţia de propagare a luminii se ………………….şi propagându-se ……………………………………………………………………….
tot în linie ……….… lumina ajunge la ………………………… ………………………………………………………………………..
☻☻☻☻☻☻CURCUBEUL (Dispersia luminii)
EXPERIMENT 4
Materiale necesare: Prismă optică, ecran, sursă de lumină(lanternă). Concluzie :
Mod de lucru: Luminează prisma optică si obsevă ecranul. ………………………………………………………………………….
Observaţie: ………………………………………………………………………….
Pe ecran se observă o bandă ……………..în culorile curcubeului. …………………………………………………………………………
Culorile observate sunt:………………………………………… ………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………..
TEST DE EVALUARE

1. În textul de mai jos, printre sursele de lumină subliniate se află un intrus.Găseşte-l !

„- Îndată ce soarele scăpătă după culme, luna, alungată de pe tărâmul celălalt, ieşi în răsărit la marginea dumbravei. Niciodată Lizuca nu
văzuse luna aşa de aproape şi aşa de mare. O nelinişte i se furişă în suflet.
-Ce ne facem noi, Patrocle? întrebă ea pe căţel. Drumul nu se mai cunoaşte.
- Ce-i de făcut? Iaca, în cer ,Dumnezeu a aprins lumânările, dar cărarea tot nu se zăreşte. Aşa nu putem sta. Eu zic să căutăm un culcuş.
Căţelul porni înainte, adulmecând prin iarbă. Copila băgă de seamă că de o parte şi de alta a cărării, florile îşi plecaseră capetele şi dormeau.
Într-un colţ de umbră, îi apăru o luminiţă. Apropiindu-se de lumina licuriciului, cunoscu că se află lângă o scorbură de răchită bătrână.“
(M.Sadoveanu- Dumbrava minunată)

Intrusul este………………………………………………………

2. Este posibil ca umbra unui căţel să fie mai mare decât a unui lup?
a. Nu este posibil deoarece căţelul este mai mic de statură decât lupul.
b. Da este posibil deoarece dimensiunile umbrei depind de poziţia sursei de lumină.
Încercuieşte varianta corectă.

3. Un iepuraş priveşte suprafaţa liniştită a lacului din pădure. Uimit ,pe suprafaţa apei zăreşte un alt iepuraş şi se întreabă:
a. - Să fie oare geamănul meu?
b. - Să fie oare imaginea mea formată datorită reflexiei luminii?
Ajutaţi-l pe iepuraş şi încercuiţi varianta corectă.
Încearcaă să construieşti ceea ce vezi în desen. Ce vei observa ?

S-ar putea să vă placă și