Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
Structura Program Prelungit
Proiect de activitate
integrată
08.03.2017
Nivelul : I
Tema anuală:Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
1
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Tema săptămânală:,,Fiecare pui are mama lui!”
Tema proiectului: „Inimioare pentru mama”
Tipul activității: însușire de noi cunoștințe
Forma de realizare: Activitate integrată
Domenii de activitate: DLC - DOS
Categorii de activități:Educarea limbajului + Activitate practică
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Durata: o zi
Scopl activității:
• Cultivarea sentimentelor de dragoste, grijă şi respect faţă de mame;
• Realizarea unei lucrări artistico-plastice exersând deprinderile de lucru însuşite
anterior;
• Consolidarea capacității de exprimare orală, a înțelegerii și utilizării structurilor
verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, gramatical;
Obiective operaționale:
Cognitive
Să se exprime clar, coerent și corect gramatical;
să numească materialele de lucru puse la dispoziţie;
să realizeze o lucrare individuală, utilizând diferite materiale şi tehnici;
să personalizeze lucrarea, în vederea realizării unei lucrări originale;
Afectiv-atitudinal :
Participarea activă la activități pe parcursul întregii zile;
Psiho-motrice
Să mânuiască corect a materialele de lucru;
Să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii
Bibliografie:
2
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Breben Silvia, Gonea Elena, Ruiu Georgeta, Metode interactive de grup – ghid metodic
pentru îvățământ preșcolar, Ed. Aramis, București, 2002
Rafailă Elena, Educarea creativității la vârsta preșcolară, Ed. Aramis, București.
*** Curriculum pentru învățământ preșcolar, M.E.C.I., București, 2008
3
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
4
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Când toți copiii au sosit, cu privirea curioasă vor intra în sala de grupă și vor cânta ,,Bună
dimineața, dragă grădiniță! ”, așezându-se în semicercpentru a stabili fiecare un contact vizual
cu toți membrii grupei. Educatoarea, pentru a construi un model de comportament, zâmbește, îi
privește, transmite căldură și încurajare prin toate formele de comunicare verbală și nonverbală.
Activitatea zilei începe cu ,, Întâlnirea de dimineață”.compusă din: “Salut” (Bună
dimineaţa, Piticilor!), „Prezenţa” (aşezarea de către fiecare copil a fotografiei personale pe
calendar), „Calendarul naturii”, ,,Noutatea zilei”: Educatoarea va îndrepta atenția spre musafirii
din sala de grupă care au venit la ei să îi vadă cât sunt de cuminți și cât de multe lucruri știu.
Tranziția spre centrele de lucru se va realiza prin cantecul,,Dacă vreau să cresc voinic”–
joc de mișcare cu text și cânt. Impartirea pe centre se realizeaza in urma primirii florilor albe /
rosii/albastreaflate in cosul adus de catre Zana Primavara: florile albe – Centrul Arta , flori rosii
– Centrul Joc de Rol, flori galbene la Centru Joc de masă. Se specifică faptul că, se vor roti în
ordinea preferințelor, dar toți vor trece pe la cele trei centre.
Tranziția catre DLC se realizeaza prin cantecelul ,,Vine, vine Primavara”. Se incepe
povestea ,,Inimioare, inimioare” de Sabrina Cassvan, copiii stau pe scaunele ,iar apoi vom
repovesti aranjând imaginile în ordinea logică a desfășurării evenimentelor din poveste.
Tranziția catre DOS se realizează prin miscari libere in holul gradinitei.La DOS vor
confecționa inimioare din aluat, vor avea la dispozitie aluat, sortulete, facalet/sucitor, forme de
inimioare.După încetarea lucrului, se vor analiza produsele muncii, iar copiii sunt aplaudați și
recompensați.
ALA 2 se desfășoară prin jocul ,, Buchetele, buchetele” in holul gradinitei.
5
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ :
DURATA : 15 - 20 minute
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
-să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei şi invitatului surpriză ;
-să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
-să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei ( vreme, anotimp, lună).
OBIECTIV AFECTIV-ATITUDINAL :
-colaborarea cu cei din jur în realizarea activităţilor de grup
STRATEGII DIDACTICE
Bibliografie:
Curriculum pentru învățământ preșcolar, M.E.C.I. 2008
Cioflica Smaranda Maria, coord., ,,Ziua bună începe la întâlnirea de dimineață”, Ed.
Tehno-Art, Pertoșani, 2010
6
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
I. Salutul:
E o zi frumoasă de primăvară. Sala de grupă e pregătită să-și aștepte ,, Piticii”. Aceștia
sunt întâmpinați de catre doamna educatoare dar și de Zana Primavara care ii vor însoții pe
parcursl intregii zile. Piticii au venit la grădiniță curioși să vadă ce surprize le mai oferă și
această zi, dar poate și emoționați știind că vor avea și musafiri.
Piticii se așează în semicerc cântând: ,,Buna dimineața, draga gradinita! ”.
III. Prezența
Se realizează prezența copiilor cu ajutorul catalogului, se precizează numărul fetițelor și
al băiețeilor prezenți, apoi totalul copiilor prezenți,un copil verifică corectitudinea prezenței la
panou.
V. Calendarul naturii
Se realizează cu ajutorul cercetașilor de serviciu care au datoria de a merge la fereastră
pentru a observa cum este vremea afară. Este precizat anotimpul primăvara si se stabilește cum
este vremea . Apoi vin și completează calendarul cu jetoanele potrivite. Copiii denumesc ziua
săptămânii, data, luna și anul, iar educatoarea indică jetonul pe care este scrisă denumirea
acestora.
7
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
VIII. Tranziții
8
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
9
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Tranziție: voi aprecia global activitatea copiilor de la fiecare centru și voi evidenția
copiii care au avut un aport deosebit, exprimându-mi speranța că data viitoare va fi și mai bine.
Copiii ies din sala de grupă interpretând cântecelul ,,Unu după altul/ În rând ne așezăm/
Unu după altul/ Parcă defilăm/ Iar în fruntea noastră/ ….în cap de rând/ După el/ea vin alții/
Veseli toți mergând”. Se așeaza în hol și cântăm împreună cântecelul ,, Vine, vine primavara”,
apoi vor executa mișcări libere.
10
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
11
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Materialul didactic: flori rosii, flori albe, cerc alb si cerc rosu,
Desfășurarea jocului: copiii sunt împărțiți în două echipe - Echipa Florilor Rosii si Echipa
Albe. Toti copiiialearga in holul gradinitei pe sunetul batailor din palme ale educatoarei, iar cand
educatoare se opreste din batut da semnalul ,,Buchetele, buchetele” iarfiecare floare trebuiesa se
aseze in cercul corespunzator culorii.Cel care nu se aseaza corespunzator este dat afara din joc.
Jocul se repeta de 5 ori iar la sfarsit castiga echipa in care sunt cele mai multe flori.
În finalul activității se vor face aprecieri iar toți copiii vor fi recompensati.
12
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Secvențe didactice Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment Rutina: pregătirea sălii de grupă pentru activități;
organizatoric distribuirea materialelor la centrele de interes;
așezarea scaunelelor în semicerc.
2.Captarea atenției Captarea atenției se realizează în cadrul întâlnirii Conversația Frontala
de dimineață prin prezenta Zanei Primavara care a Calendarul Semicerc
adus in cosul ei o scrisoare pentru Piticii de la
Explicația naturii Individuală
grupa mica, prin care ii anunta ca astazi este o zi
speciala, Ziua Mamei, dar ea nu a avut timp sa-i
pregateasca mamei nici un cadou, fiind foarte Surpriza Scrisoarea
ocupata cu schimbarile pe care a trebuit sa le faca
Zanei
in natura. Zana Primavara ii roaga sa o ajute cu un
cadou pentru mama, iar in schimbul cadoului a Primavara
trimis o poveste pe care o voi impartasi cu voi mai
tarziu, dar si multe floricele. Floricele care vor fi
folosite pentru impartirea pe centrele de lucru.
13
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Tranzitie :,,Unu dupa altul
In rand ne asezam
Unul dupa altul
Sper centre plecam”
14
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Pe tot parcursul activității se vor asigura condițiile
optime, se va urmări modul de relaționare, de
comunicare între parteneri cât și grija pentru
materialele puse la dispoziție.
Se face rotirea centrelor.
Se vor face aprecieri stimulative cu referire la
fiecare grup în parte și se vor nominaliza copiii
care s-au remarcat.
Tranzitie : ,,Vine, vine primavara!”
Rutina : mers la toaleta
5.Dirijarea DLC
învățării Zana a fost darnica si v-a adus o poveste foarte
frumoasa ,,Inimioare, inimioare” si as vrea sa o
Conversația
ascultam cu atentie, iar la sfarsit sa-i spunem zanei
daca ne-a placut.
Voi prezenta conținutul poveștii clar, coerent și Globală
expresiv, cu un ton și o mimică adecvată. Sunt
prezentate și imaginile specifice fiecărui moment
din poveste. Se poartă apoi, o scurtă conversație pe Povestirea Imagini din
baza lecturii audiate: educatoarei poveste Evaluare orala
Despre cine este vorba in povestea noastră?
Semicerc
Ce a cumpărat băieţaşul de la colţul străzii?
Cui a vrut să ducă inimioara de turtă dulce?
De ce i-a oferit mamei inimioara cumpărată? Individuala
Ce a ajutat-o pe mama să se însănătoşească? Repovestirea
Se incearca o scurta repovestire pe baza imaginilor.
15
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
16
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
conform modelului educatoarei, respectând
indicațiile primite, utilizând o tehnică de lucru
corectă; vor fi ajutați copiii care solicită ajutor sau
Observatia Individual
adresează întrebări; atenționarea păstrării ordinei și
disciplinei
6.Reactualizarea Se analizează acuratetea si corectitudinea cu care s- Conversația
feed-back-ului a lucrat si se asează la expozitie toate lucrările.
Copiii fac aprecieri asupra lucrărilor, alegând
Globală
lucrarea preferată, axplicând elegerea făcută.
ALA 2 Explicația Jetoane cu
Copiii sunt împărțiți în două echipe - Echipa flori Pe echipe
Florilor Rosii si Echipa Florilor Albe. Toti copiii
alearga in holul gradinitei pe sunetul batailor din
palme ale educatoarei, iar cand educatoare se Cercri albe
opreste din batut da semnalul ,,Buchetele, Jocul Cercri rosii Pe echipe
buchetele” fiecare floare trebuie sa se aseze in
cercul corespnzator culorii. Cel care nu se aseaza
corespunzator este dat afara din joc. Jocul se repeta
de 5 ori iar la sfarsit castiga echipa in care sunt cele
mai multe flori.
În finalul activității se vor face aprecieri iar toți
copiii vor fi recompensati
7.Încheierea Educatoarea recompenseaza copiii cu turta dulce si Frontal
activitații sunt felicitati ca au reusit sa o ajute pe Zana Conversația Recompense Semicerc Aprecieri
Primavara cu un cadou special.
Aprecierea verbale
La final copiii danseaza pe melodia ,, Infloresc
gradinile”
17
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
ZANA PRIMAVARA
18