Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Data:16.03.2....
Grupa: Mica
Tema de studiu: ,,Când cum ṣi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ,,Primăvară, vino iară”
Tema zilei: “Primăvară, bine ai venit”
Forma de realizare: Activitate integrată: DŞ- Activitate matematică +
DOS- Activitate practică.
Tipul activităţii: consolidare de cunoṣtințe, priceperi şi deprinderi
Tema activităţii:
ADE: DŞ. Activitate matematică:– „Ne jucam, matematică-nvatam” –joc didactic
DOS. Activitate practică:- „Copacul ȋnflorit”- lipire
Scopul: - verificarea deprinderilor de a forma grupe/multimi pe baza unor criterii date (formă, mărime,
culoare); verificarea cunoṣtințelor despre relațiile spațiale relative; Consolidarea tehnicilor de lucru
necesare realizării unor lucrări practice simple
Obiective cadru:
Domeniul ṣtiințe
- Dezvoltarea capacitații de rezolvare de situații problematice prin achiziția de strategii
adecvate
- Dezvoltarea operațiilor intelectuale prematematice
Domeniul om ṣi societate
- Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
- Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materialele şi caracteristicile lor, precum şi despre
tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple.
Obiective de referinţă:
Domeniul ṣtiințe
- Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştiinţelor matematice referitoare
la recunoaşterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de
grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în
considerare separat sau mai multe simultan;
Domeniul om si societate
- Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice.
- Să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură ṣi viața cotidiană, valorificând
deprinderile de lucru insușite.
Obiective operaţionale:
ADE
Dş – activitate matematică „Ne jucam, matematică-nvățăm” –joc didactic
 Să formeze mulţimi după criteriul dat(formă, mărime, culoare);
 Să recunoasca pozițiile spațiale ale obiectelor ȋntr-un spațiu dat
 Să pună în corespondenţă elementele celor două mulţimi;
 Să compare două grupe de obiecte.
Dos – Activitate practică „Copacul ȋnflorit”-lipire
 Să denumească materialele necesare realizării temei;
 Să lipească florile folosind tehnicile de lucru învăţate;
 Să păstreze acurateţea lucrării;

Sarcina jocului : să precizeze pozițiile spațiale, să formeze grupe respectand criteriile


indicate(culoare,formă, mărime), să pună ȋn perechi elementele celor două mulțimi, să
diferențieze două mulțimi folosind termenii de mai mult/mai puțin
Reguli de joc: Un copil numit de educatoare vine ṣi rezolvă cerința din plic. Fiecare răspuns
corect este recompensat prin aplauze, iar cel greṣit va fi corectat.
Elemente de joc:surpriza, mișcarea, aplauzele,
Strategia didactica
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,observația, expunerea
Mijloace de învăţământ: plicuri cu sarcini, lipici, floricele decupate, copacei din carton colorat, cutia
surprizelor
Forma de organizare: frontal, individual,
Locul de desfăşurare: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6 /7 ani) M.E.C.T. 2008
 Viorica Preda, M. Pletea, D. Oprea,,Ghid pentru proiecte tematice” abordare in maniera
integrata a activitatilor din gradinita, Humanitas,2005
Strategii didactice Evaluare
Evenimente
Conţinut ştiinţific Forme de
didactice Metode Mijloace
organizare
1.Moment  Se aeriseşte sala de grupă;
organizatoric  Se pregăteşte materialul didactic;
 Se stabileşte liniştea necesară bunei
desfăşurări a activităţii;

2.Captarea atenţiei Se va realiza cu ajutorul “Cutiei cu surprize” care conversaţia Cutia


vine ȋnsoțită ṣi de o scrisoare pe care postaṣul le-a surprizelor Frontal
lasat de dimineața la grădiniță pentru grupa mică. Scrisoarea
Scrisoarea este de la Zȃna Primăvară care ne propune
un joc cu surprizele din cutie.

3.Anunţarea temei Zȃna Primăvară ne-a trimis materialele necesare Frontal


desfaṣurării jocului care se numeṣte “Primăvară, bine Expunerea
ai venit”. În jocul nostru vom forma grupe cu
imaginile trimise de Zȃnă ṣi vom realiza copacul
ȋnflorit prin lipirea florilor.

Deschid plicul şi citesc conţinutul: Conversația


“Dragi mei , am aflat, ce copii buni învaţă în Frontal
grădiniţa voastră.
M-am gândit să vă propun un joc care se numeşte Explicația
„Ne jucăm matematică-nvatam”. Individual
V-am pregătit nişte sarcini- surpriză foarte frumoase.
Fiecare plic cuprinde o sarcină. Doamna educatoare
va deschide următorul plic doar dacă rezolvaţi corect
sarcinina . Câştigătorii vor avea parte de Scrisoare
recompense-surpriză. Explicaţia
Zana Primavara ”.
4. Prezentarea
conţinutului şi DŞ: Exerciţiul copiii rezolvă
dirijarea învăţării Activitatea va incepe cu jocul „Ne jucăm sarcinile
prin abordarea matematică-nvatam”.
integrată a În cutia surprizelor se afla mai multe scrisori; fiecare Explicaţia
conţinuturilor scrisoare reprezinta, de fapt, o sarcină pe care trebuie
să o rezolvaţi.

 Prezentarea regulilor jocului


Prezint copiilor regulile şi sarcinile jocului: copiii Frontal
numiți vor rezolva sarcinile din plicuri. Fiecare Expunerea
raspuns corect este aplaudat, iar cel greṣit va fi
corectat.
 Jocul de probă
Se execută jocul de probă pentru a vedea dacă, copiii
au înţeles regulile jocului. Conversaţia

I.Deschid primul plic: “ Prima sarcină sper să nu fie -copiii ascultă


prea grea, vă rog să fiti atenți, să rezolvati corect Scrisoare Individual cu atenţie
această sarcină; pentru a putea deschide plicul Explicaţia modul de
următor. Sunt sigură că nu va fi greu. Voi trebuie să Copacul desfăşurare al
indicați locul unde se află asezat copacul ȋnflorit” ȋnflorit jocului
Copiii vor indica locul unde se afla copacul ȋnflorit
(sub masa, pe masa)
 Desfăşurarea jocului
II. Deschid următorul plic ,, A doua sarcină“ un Exerciţiul -copiii rezolvă
copil numit de educatoare va găsi într-un coşuleţ aflat sarcinile
pe masă nişte imagini pe care va trebui să le sorteze Imagini cu
formând grupe de aceeași fel . rȃndunici ṣi
III.Deschid următorul plic: ,,A treia sarcină” ghiocei
Zana le cere apoi copii lor sa sorteze dupa culoare
imaginilor primite. Scrisoare
Coşuleţ cu
IV. Deschid următorul plic,,La a patra sarcina, imagini (flori
copiii, privind panoul, vom spune care grupa are mai roṣii ṣi Identificarea
multe elemente” Conversaţia galbene) celor două
mulţimi
Scrisoare Individual
Panou cu
 Complicarea jocului doua grupe
V. Deschid urmatorul plic ,,A cincea sarcină” Explicația Punerea în
Copiii va trebui sa de-a fiecărei flori de pe panou un perechi a
fluturaṣ trimis de Zȃna Primăvară. elementelor
VI. Deschid urmatorul plic “ A cincea sarcina” In Flori Individual celor două
cadrul penultimei probe copiii se vor aşeza la măsuţe Conversația Fluturi mulţimi
unde vor avea de lipit floricele ȋn copacul trimis de
Zȃna Primăvară, pentru a realiza un copac inflorit
(copacii vor avea marimi diferite
Copacii
DOS: „Copacul inflorit”- lipire. Floricele
 Se intuieşte materialul ce trebuie folosit; Lipici
 Se analizează modelul educatoarei; Explicaţia
 Se demonstrează modul de realizare al lucrării; Demonstraţia Realizarea
 Se execută mişcări pentru încălzirea muşchilor lucrărilor
mici ai mâinilor; practice
Frontal
 Se trece la realizarea propriu-zisă a lucrării. Conversaţia
Voi supraveghea cu atenţie poziţia copiilor la măsuţă
şi îi voi coordona pe cei care necesită ajutor.
După ce vor termina de lipit florile ȋn copacii primiți
copiii revin ȋn semicerc pentru a ne continua jocul.
VI. Deschid urmatorul plic “ A sasea sarcină” Copiii
va trebui să aseze,după mărime, copacii ȋnfloriți
realizați la proba anterioară ȋn cele doua livezi de pe
panou. (livada cu copaci mici ṣi livada cu copaci
mari)

Dupa ce aceṣtia au ȋndepinit sarcinile , fac Explicaţia Gruparea după


ȋmpreună cu ei o scurtă evaluare a activității. Unu, doi marime a
5.Asigurarea feed- copacilor
copii vor alege lucrările cele mai bine realizate
back-ului
(turul galeriei). livada cu
copaci mici
Se vor lua în considerare următoarele criterii: Conversaţia livada cu
copaci mari Individual
respectarea tehnicilor de lucru, creativitatea şi
originalitatea, finalizarea lucrăriilor
6. Evaluarea

Se fac aprecieri verbale cu privire la modul ȋn care,


copiii, au raspuns ṣi lucrat; se impart recompense
-buline Individual

Conversaţia

7. Încheierea Frontal
activității
Buline rosii

S-ar putea să vă placă și