Sunteți pe pagina 1din 10

Liceul Pedagogic ”Vasile Lupu”, Iaşi

Proiect de activitate didactică

Profesor metodist: Lucia-Gabriela Munteanu

Profesor coordonator: Mihaela Ungureanu

Învăţătoare: Daniela Palaga

Propunător: Simona-Marina Ciobanu

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


Data: 14.11.2016

Clasa a II-a B

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Tipul lecţiei: predare-învățare

Titlul lecţiei: Semnul exclamării. Intonarea propozițiilor exclamative

Obiectivul fundamental: dezvlotarea şi consolidarea capacităţii elementelor de construcţie a comunicării prin


cultivarea nivelului fonetic al limbii., de exprimare de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.Consolidarea
şi sistematizarea elementelor de construcţie a comunicării prin cultivarea nivelului fonetic al limbii

Obiective operaţionale:

O1: să definească semnul exclamării cu propriile cuvinte;

O2: să enumere situațiile în care se folosește semnul exclamării;

O3: să formuleze enunțuri exclamative;

O4: să completeze schemele și exercițiile din manual, respectând indicațiile;

O5: să folosească propoziții exclamative în diferite dialoguri;

O6: să-și exprime opinia în legătură cu importanța utilizării semnului exclamării în limbajul oral și în limbajul
scris;
Strategii diactice:

a) Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul;


b) Materiale si mijloace didactice: manual, fișe de lucru, bilețele, tablă, cretă, imagini.
c) Forma de organizare: frontal;

Bibliografie:

 Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura Emia, Bucureşti, 2009;

 Peneş, Marcela, Limba şi literatura romană, manual pentru clasa a II-a, Editura Marcela Peneş, Bucureşti,
2014;
 Programa şcolară pentru clasa a II-a, Limba şi literatura română, Bucureşti, 2005.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Nr. SECVENȚELE CONȚINUTUL INSTRUCTIV- METODE ȘI MIJLOACE MODURI DE


Crt. ACTIVITĂȘII EDUCATIV ȘI STTRATEGIA PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE A EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICĂ ÎNVĂȚĂRII
-Elevii îşi pregătesc materialele
necesare pentru desfăşurarea orei conversația -Capacitatea elevilor
de limba și literatura română. didactică frontal de organizare.
1. Moment
-Bună ziua, dragilor! - Participarea activă
organizatoric -Astăzi vom face împreună ora de a întregului colectiv
limba și lietratura română. de elevi.

Verific tema din punct de vedere


cantitativ şi calitativ şi lecţia
anterioară. Se fac aprecieri legate conversația Capacitatea copiilor
2. Verificarea și
de exprimare, aşezarea în pagină. didactică de a se corecta acolo
actualizarea Se reiau informaţii despre unde au greşit.
cunoștințelor conţinuturile predate anterior. frontal
anterioare -Copii, ce temă ați avut de
pregătit pentru astăzi?
-Este cineva care nu și-a făcut caietele cu tema
tema?
-Copiii vor deschide caietele cu
tema pe care au avut-o de pregătit,
iar eu voi pune mai mulţi copii să
o citească. Între timp, voi trece
prin bănci şi voi verifica aşezarea
în pagină, respectarea alineatelor,
scrierea corectă, despărţirea în
silabe a cuvintelor şi exprimarea.
3. Anunțarea temei Le voi împărtăși copiilor o
și a obiectivelor poveste în care le spun că m-am
întâlnit cu Zâna Toamnă care mi-a
dat un coș cu frunze și două
ghicitoari pentru ei (,,Eu stau Capacitatea copiilor
după o mirare, o urare, o conversația de a recepta tema și
chemare” ; „ Cand va didactică frontal obiectivele lecției.
mirati,salutati sau cand
strigati/Urare,indemn sau ordin
dati,/De mine să nu uitați.”-
semnul exclamării).
Li se va comunica elevilor titlul
lecţiei, precizându-se obiectivele
ce se doresc a fi atinse în cadrul
acesteia: „În cadrul lecţiei de
astăzi, vom discuta împreună
despre semnul exclamării și
despre intonarea propozițiilor
exclamative. Astfel, ne vom
îmbogăţi expresivitatea
limbajului, vom inventa diferite
dialoguri în care vom folosi
propoziții exclamative, ne vom
exprima opinia cu privire la
importanța utilizării semnului
exclamării.”
Se scrie pe tablă data și titlul
4. Dirijarea lecției .Elevii le vor nota, de conversația
asemenea, în caiete. didactică tablă
învățării
După ce vor deschide manualul la cretă
pagina 37, îi voi pune să citească explicația caietele elevilor
informațiile despre semnul didactică manual
exclamării, după care vom încpe
să rezolvăm exercițiile.
-Ce credeți că este semnul Capacitatea elevilor
exclamării? de a formula
-În ce situații folosim semnul răspunsuri adecvate
exclamării? pentru întrebările ce
-Voi avea pregătite diferite explicația bilețele frontal verifică înțelegerea
bilețele pe care voi scrie situații în didactică semnului exclamării.
care folosim semnul exclamării.
Copiii vor ieși în față pe rând demonstrația
pentru a extrage câte un bilețel și, Capacitatea elevilor
fără a le spune colegilor ce scrie de a intona propoziții
pe acesta, vor alcătui câte un exclamative.
enunț care să exprime bucuria,
mirarea, admirația, un salut, o
poruncă, o urare, un sfat.
-Voi avea pe catedră mai multe
imagini așezate cu fața în jos care conversația imagini Capacitatea elevilor
vor înfățișa diferite situații (la didactică de a folosi enunțuri
magazin, la școală, în parc, la exclamative în
teatru, în vizită la rude, la mare, la diferite situații.
munte, etc.). Vor ieși în față câte
doi sau câte trei elevi iar unu
dintre ei va alege întâmplător o
imagine. Cei doi/trei vor
improviza un dialog potrivit acelei
situații, în care vor folosi cât mai
multe propoziții exclamative.
5. Fixarea Voi adresa câteva întrebări
cunoștințelor colectivului pentru a mă asigura
că nu există neclarități legate de conversația frontal Capacitatea elevilor
lecția predate (dacă elevii nu au didactică de a răspunde la
înțeles, mă voi opri și le voi întrebări.
explica din nou).
-Ce ai învățat astăzi la oră?
-La sfârșitul căror propoziții
folosim semnul exclamării?
-De ce este important să utilizăm
semnului exclamării în limbajul
oral și în limbajul scris?

6. Evaluarea Se vor face aprecieri asupra conversația Capacitatea copiilor


performanțelor desfășurării lecţiei și asupra didactică frontal de a se autoevalua şi
comportamentului elevilor. Vor fi de a-şi aprecia
numiţi elevii care au fost activi şi colegii.
au răspuns cel mai bine.
7. Tema de acasă Tema pentru acasă constă în conversația frontal Capacitatea copiilor
rezolvarea fișei de lucru. didactică de a reţine ce tema
au pentru acasă.
Temă

1. Citește propozițiile iar apoi așează-le în tabel, la locul potrivit:


 Sănătate!
 Ce floare parfumată!
 Spală vasele!
 Bună ziua!
 Ce urechi mari ai, bunicuțo!
 Dă-mi, te rog, un stilou!
 A venit bunica, a venit bunica!

2.
Exprimă: Propoziția
un salut
o rugăminte
urare
mirare
poruncă
admirație
bucurie
Transformă propozițiile după model, astfel încât să exprime o mirare:
Model:
Ana a povestit frumos despre copilăria ei. /Ce frumos a povestit Ana despre copilăria ei!
Mâncarea a fost gustoasă? /Ce gustoasă a fost mâncarea!

Corina recită frumos poeziile lui Mihai Eminescu. /


Drumul a fost anevoios? /
Corina are o rochie frumoasă? /
Sorin este un băiat înalt. /
Prblema a fost dificilă? /
Brăduțul este împodobit? /

3. Unește cu săgeți propozițiile exclamative cu ceea ce exprimă fiecare:

La mulți ani, băiete! O strigare

Bună dimineața, bunico! O urare

Ana, vino repede! Admirație

Du-te să-ți scrii temele! Un salut

Ce frumoasă e țara noastră! Un sfat

Să ai grijă atunci când traversezi! O poruncă

4. Alcătuiește un text de cel puțin 10 rânduri, în care să folosești semnul exclamării.

S-ar putea să vă placă și