Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Aria curriculară: Limbă şi comunicare


Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea didactică: VI-Morfologie
Subiectul: Părţi de vorbire neflexibile
Tipul lecţiei: de verificare şi apreciere/ lecţie de evaluare
Clasa: a VI-a

COMPETENŢE GENERALE:
C.G. 3-Receptarea mesajului scris din texte literare şi nonliterare,în scopuri diverse;
C.G. 4-Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise,în diferite
contexte de realizare,cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:
C.S 1.4- sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enunţ şi/ sau a formelor lexicale
C.S. 2.2- selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare;
C.S. 3.4- alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
C.S.- 4.2-utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei date
C.S. 4.3- alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect
semnele ortografice şi de punctuaţie;
C.S. 4.4- redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate

COMPETENŢE DERIVATE:
C1-aplicarea cunoştinţelor de Practică raţională a limbii şi a elementelor de construcţie a comunicării;
C2- folosirea corectă, într-un context dat, a categoriilor gramaticale specifice părţilor de vorbire
neflexibile;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să rezolve cerinţele testului de evaluare sumativă;
b) Afective
O2- să cultive o atitudine pozitivă faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului
asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă
din punct de vedere social;

Strategii didactice: activitatea individuală a elevilor.


Mijloace de învăţământ: testul sumativ.
Resurse: capacităţile de învăţare a elevilor, cunoştinţele anterioare, sala de clasă.
Forme de evaluare: observarea sistematică , evaluarea scrisă.
Bibliografie:
- Goia, Vistian, Didactica limbii și literaturii române pentru gimanziu și liceu, Editura Dacia,
Cluj-Napoca, 2008
- A. Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ed. Paralela
45, 2003;
- M. Norel şi F. Sânmihăian Didactica limbii române, vol. II, 2011
- El. Maziliu-Ionescu, Valentina Jercea Manualul „Limba şi literatura română”-cls. a VI-a,
E.D.P.,
- G. Cojocăreanu, A. Vâlceanu, Didactica specialităţii - Limba şi literatura română, ed. Arves,
2008
• C. Gavrilă, M. Doboş, M. Chirilă, C. Zaharia, Limba română prin exerciţii, compuneri şi teste.
Repere teoretice şi aplicaţii, Ed. Polirom, Bucureşti, 2006;
• C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi, 1999.
• www.didactica.ro

Nr. Evenimentele Activitatea Activitatea Interval de timp


crt. instruirii profesorului elevului
1. Captarea atenţiei Profesorul asigură un Elevii se 2 minute
climat propice bunei pregătesc pentru
desfăşurări a lecţiei test
Se notează absenţele,
se pregătesc cele
necesare lecţiei: testul
de evaluare sumativă,
pixuri etc.
2. Enunţarea Profesorul explică Elevii primesc 3 minute
obiectivelor elevilor că vor avea de testul de
rezolvat cerinţele unui evaluare, citesc
test de evaluare cerinţele şi
sumativă ce are ca solicită lămuriri
subiect verificarea şi
aplicarea corectă a
cunoştinţelor despre
părţile de vorbire
neflexibile
3. Evaluarea Profesorul Elevii rezolvă 45 de minute
supraveghează elevii cerinţele testului
pe parcursul testului
Test de evaluare

1. Identificaţi adverbele din textul următor, precizând felul lor şi funcţia sintactică: (10 p./5+5)
În serile de vară,copilul este în casă,copilul este afară,copilul este pretutindeni.Acolo,la bunici,se
simte cel mai bine şi ar picta întruna.

2.a.Formaţi cu ajutorul sufixelor adverbe de la cuvintele:


prieten………. cruce………..
caine…………. viteaz…………. (4 p./1p.*4)
b. Treceţi ultimul adverb obţinut la toate formele gradelor de comparaţie: superlativ şi comparativ.
(6p./1p.*6)

3. Precizaţi valoarea motfologică a cuvintelor subliniate din următoarele enunţuri: (12p./1p.*12)

- Cosmin pictează frumos.


- El merge foarte încet.
- Noi stăm inainte.
- Înaintea mamei sta Ana.
- Frumosul este peste tot.
- Ea se plimbă cu graţie.
- Mijlocul îl depăşeşte demult
- Ana este asemenea mamei ei.
- Invăţ mulţumită Anei.
- El se comportă asemenea.
- Tu nu eşti mulţumită.
- -Ei, ce faci acolo?

4.Alcătuieşte câte un enunţ în care următoarele prepoziţii să preceadă: (8p./2p*4)

înaintea -substantiv
- numeral

datorită - substantiv propriu


- pronume demonstrativ

5. Corectaţi greşelile din enunţurile următoare: (20p./5 p.*4)


Presa a criticat în termeni destuli de severi comportarea echipei naţionale.
Dintre lucrările ştiinţifice de limba română, dicţionarele sunt cele mai strâns legate de practică.
Nu da vrabia din mână pe cioara după gard.
Datoria noastră este ca să învăţăm.

6. Redactaţi o compunere narativă, de 100-150 de cuvinte (10-15 rânduri), despre o zi petrecută în


natură, în care să folosiţi:
- patru onomatopee;
- două prepoziţii specifice cazului dativ;
- două prepoziţii specifice cazului acuzativ;
- o interjectţe de adresare;
- un adverb de timp. (4p.*5/ 20p.)
Notă: veţi primi 10p. pentru redactare, astfel: coerenţa textului – 2 p.; registrul de comunicare, stilul
şi vocabularul adecvate conţinutului – 2 p.;respectarea tipului de text:2 p. ortografia – 1 p.;
punctuaţia – 1 p.; aşezarea corectă a textului în pagină, lizibilitatea – 2 p.)
Toate subiectele sunt obligatorii. Se acordă 10 puncte din oficiu.
Timpul de lucru efectiv este de 45 de minute.

Barem de corectare
 Se punctează oricare alte formulări/ modalităţi de rezolvare corectă a cerinţelor;
 Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit în barem.
 Se acordă 10 punct din oficiu.

1. Câte 1 punct pentru identificarea corectă a felurilor adverbelor (1p.*5 adverbe: afară-adv. de
loc, pretutindeni-adv. de loc, acolo-adv. de loc, cel mai bine-adv. de mod, întruna-adv. de mod)
şi câte 1p. pentru precizarea corectă funcţiilor sintactice ale acestora (1p.*5: afară- c.c.l,
pretutindeni-c.c.l., acolo-c.c.l., cel mai bine-c.c.m., întruna-c.c.m.); 5p+5p./10p.

2. *Câte 1 punct pentru fiecare adverb obţinut cu ajutorul unor sufixe: prieteneşte, câineşte,
cruciş, vitejeşte (1p.*4/4p);
* Câte 1 punct pentru fiecare grad de comparaţie: superlativ relativ: cel mai vitejeşte; cel mai
puţin vitejeşte; superlativ absolut: foarte/extrem/nemaipomenit de vitejeşte; comparativ: mai
vitejeşte, la fel de vitejeşte, mai puţin vitejeşte; (1p.*6/6p).

3. Precizarea corectă a valorii morfologice a fiecărui cuv., câte 1 punct: frumos-adverb de


mod,încet-, adverb de mod înainte-adverb de loc, înaintea-prepoziţie pentru caz G., frumosul-
substantiv comun, graţie-adverb de mod-, mijlocul-substantiv comun, asemenea,- prepoziţie,
mulţumită- prepoziţie, asemenea-adverb de mod mulţumită-adjectiv participial, ei-interjecţie de
adresare. (1p.*12/12p)

4. Redactarea corectă a propoziţiilor: 2p*4/8p.

5. Câte 5 puncte pentru fiecare eroare corectată:destul de,cel mai strâns,de pe, să; (5p.*4/20 de p.)

6. Pentru conţinutul compunerii: 4p.*5=20p, pentru redactare: 10p.: coerenţa textului – 2 p.;
registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului – 2 p.; respectarea tipului de
text:2 p. ortografia – 1 p.; punctuaţia – 1 p.; aşezarea corectă a textului în pagină, lizibilitatea – 2
p.).

Rezultatele testului de evaluare sumativă

Clasa aVI-a B- nr. de elevi testaţi: 27


Nr. de elevi absenţi:1-Ion David
Note de 3: 1 elev
Note de 4-: 1 elev
Note de 5 : 4elevi
Note de 6: 5 elevi
Note de 7: 4elevi
Note de 8: 3 elevi
Note de 9:5 elevi
Note de 10: 4 elevi
Media clasei : 7,18

Concluzii şi măsuri remediale


Evaluarea sumativă se realizează la sfârşitul unui program de instruire şi obiectivele ei privesc
cunoaşterea capacităţilor generale de învăţare ale elevilor, a nivelului dezvoltării psihice a lor, a
nivelului de pregătire . Evaluarea sumativă are funcţie diagnostică, deoarece contribuie la obţinerea
unei imagini de ansamblu a pregătirii elevilor, a lacunelor şi nevoilor lor în ceea ce priveşte
cunoştinţele. Astfel, se vor lua măsurile necesare pentru a avea rezultate corespunzătoare.
În vederea redresării situaţiei unor elevi cu rezultate slabe şi a motivării a celor cu rezultate
bune şi foarte bune, evaluarea sumativă a fost discutată. În urma testului sumativ, cu barem de
corectare bine întocmit şi cunoscut de către elevi, s-au constatat următoarele:
La clasa aVI-a B, elevii provin din medii sociale diferite care influenţează randamentul şcolar,
circa 10% dintre ei fiind slab pregătiţi. Acest aspect a făcut ca rezultatele să fie satisfăcătoare, deşi
itemii testului au fost accesibili, conţinând elemente studiate în anii anteriori, dar şi în anul curent.
Unele rezolvări au fost parţiale, nu s-a făcut distincţie între valori morfologice, 12 elevi confundând
pronumele demonstrativ cu adjectivul pronominal, 7elevi au probleme cu aşezarea textului în pagină:
Ghinea Ad., Cimpoeru Adrian, Tămâianu Răzvan, Durlea Cătălin, Stoika Gabriela, Popa Mihai,
Grigore Amalia şi dificultăţi la nivel ortografic. Din analiza testelor, a reieşit că 5 elevi nu au făcut
distincţie între valoare morfologică şi parte de propoziţie. Câţiva elevi au un potenţial ridicat, iar ca
măsură remedială se va lucra diferenţiat, în special pentru omogenizarea nivelului de cunoştinţe.
Măsuri:
- Se vor recapitula noţiunile de morfologie şi sintaxă;
- Vor fi efectuate exerciţii variate de lectură, de scriere corectă, de înţelegere a textului literar şi
nonliterar;
- Se va introduce, suplimentar, pentru elevii: Ghinea Ad., Cimpoeru Adrian, Tămâianu Răzvan,
Durlea Cătălin, Stoika Gabriela, Popa Mihai,Ion David (absent la test) în portofolii, fişe
ortografice cu utilizarea corectă a verbelor la infinitiv, de conjugarea a IV-a şi exerciţii de
deprindere a utilizării corecte a unor structuri de cuvinte ca: din cauza-datorită, doar-decât, a
unor ortograme ca: la/l-a,i-a, ia, exerciţii de scriere corectă a substantivelor articulate şi
nearticulate, care au rădăcina terminată în –i, precum şi desinenţa de plural-i, etc;
- Se vor continua redactările şi prezentările orale pe teme diverse;
- Se va monitoriza lunar fişele de lecturi obligatorii;
- Se va lucra diferenţiat, pentru stimulare şi îmbunătăţirea calităţii învăţării şi a evaluării;
- Se vor recomanda cărţi, altele decât prevăzute în programa şcolară a clasei, spre lectură în
vedere îmbogăţirii vocabularului.

S-ar putea să vă placă și