Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

DISCIPLINA: CHIMIE
DATA: 23.10.2017
CLASA: a VII-a
PROFESOR: Toma Cristina
TEMA LECŢIEI: METODE DE SEPARARE A SUBSTANŢELOR DIN AMESTECURI
TIPUL LECŢIEI:Lecţie de predare-învăţare-evaluare cu experimente de laborator
OBIECTIVE OPERATIONALE
Elevul trebuie să fie capabil :
Să efectueze experimentele;
1. Să respecte normele de protecţie a muncii în laboratorul de chimie;
2. Să efectueze experimentele şi să completeze fişele experimentale;
3. Să facă observaţii proprii;
4. Să deosebească metodele de separare a substanţelor;
5. Să completeze fişa cu instalaţia de distilare;
6. Să definească metodele de separare a substanţelor;
7. Să utilizeze cunoştinţele anterioare pentru înţelegerea celor noi;
8. Să lucreze în grupe;
9. Să facă cură ţenie pe mesele de lucru.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: experimental de laborator, descoperirea dirijată,


conversaţia euristică, învăţarea prin cooperare, explicaţia, lucrul în grup, eseul de 5 minute.
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE fișe experimentale, substanţe şi ustensile de
laborator, fişă cu instalaţia de distilare.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII
Profesorul verifică prezenţa elevilor, asigură condiţii optime pentru buna desfăşurare a
lecţiei, elevii se pregătesc pentru lecţie.
2. Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor anterioare
Profesorul verifică şi corectează tema, pune întrebări referitoare la lecţia”Amestecuri de
substanţe întâlnite în viaţa cotidiană”:
-Daţi exemple de amestecuri utilizate în viaţa de zi cu zi!
-Ce fel de amestec este aerul?
-Ce componente are apa potabilă?
-Ce fel de amestec este apa minerală?
-Băuturile răcoritoare din ce sunt alcătuite?
-Din ce sunt alcătuite băuturile alcoolice?
-Ce este alcoolul sanitar?

3. MOTIVATIA ÎNVĂŢĂRII
In viaţa de zi cu zi sunt utilizate adesea amestecuri de substanţe, dar este nevoie şi de
separarea unor amestecuri. De aceea se folosesc diferite metode de separare ale substanţelor
din amestecuri.

4. COMUNICAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR


OPERAŢIONALE
Profesorul comunică tema lecţiei şi obiectivele ei, notează titlul lecţiei pe tablă.

Metode de separare a substanţelor din amestecuri

Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de


învăţare
O8 -Imparte clasa în trei grupe eterogene -se organizează în trei Lucrul în grup
de elvi; grupe;
-Distribuie fişele experimentale;
O4, O6 -prezintă metodele de separare ale -elevii notează Explicaţia
O7 substanţelor:decantarea, filtrarea, metodele şi definiţiile Conversaţia
cristalizarea, distilarea. lor. euristică
Decantarea este operaţie de separare
a unui solid dintr-un amestec eterogen
solid-lichid.Se foloseşte când
densitatea solidului este mai mare ca a
lichidului.
Filtrarea este operaţia de separare a
unui solid dintr-un amestec eterogen
de solid-lichid, cu ajutorul unor mase
poroase, permeabile numai pentru
lichid.
Cristalizarea este operaţia de trecere
a unei substanţe solide din soluţie în
stare cristalină.
Distilarea este operatia de separare a
componenţilor dintr-un amestec
omogen de lichide, prin fierbere
urmată de condensare.
O2, O3, O7, Prezintă fişele experimentale, dă Efectuează Lucrul în grup,
O8, O1,O9 explicaţiile necesare efectuării experimentele, experimental de
experimentelor. completează fişele laborator, învăţarea
Supraveghează şi îndrumă elevii. experimentale, fac prin cooperare,
observaţii descoperirea
proprii,respectă dirijată,
normele de protecţia
muncii.
O5, O7 Distribuie elevilor fişa cu instalaţia de Completează fişa Descoperirea
distilare a unui amestec de apă şi utilizând noţiunile dirijată,
alcool. anterioare pentru explicaţia
Îndrumă elevii pentru completarea înţelegerea celor noi.
fişei.
Evaluarea Cere elevilor să scrie pe o foaie ce Elevii notează ceea ce Eseul de 5minute.
cunoştinţelor metode de separare au învăţat şi ce au au reţinut.
reţinut despre ele.
Tema pentru Notează tema şi Explicaţia
acasă explicaţiile.

S-ar putea să vă placă și