Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Tehnologic de Transporturi şi de Construcţii -Iaşi

Profesor: ing. Iftode Lăcrămioara;


Disciplina/Modulul: M4- MĂSURĂRI NEELECTRICE ȘI ELECTRICE
Clasa :a IX-a
Unitatea de învăţare - Analiza metodelor de măsurare a mărimilor electrice în instalaţiile electromecanice.
Tipul lectiei: Lecţie de formare de priceperi si deprinderi (Lurare de laborator)
Timp alocat: 50’
Loc de desfăşurare : Cabinet de specialitate

PROIECT DIDACTIC

Titlul lecţiei: Măsurarea rezistenței electrice prin metoda indirectă(Aplicații practice)

Scopul lectiei:
 Insușirea de către elevi a cunostințelor referitoare la masurarea rezistenței electrice cu
aparate analogice si digitale prin metoda indirectă
 Formarea de priceperi și deprinderi de a utiliza corect aparatele de măsura din dotarea
laboratorului

Competenţe specifice vizate :

C.S.1.- Utilizarea mijloacelor pentru masurarea marimilor electrice

I. Competente vizate:

* Utilizarea metodei ampermetrului si voltmetrului pentru masurarea rezistentei electrice;

* Realizarea circuitelor amonte si aval pentru masurarea de rezistente si efectuarea de masurari;

* Aplicarea corecta a relatiilor de calcul pentru rezistenta fiecarui circuit

* Determinarea erorilor ce apar in circuit in cazul fiecarui montaj;

* Respectarea normelor de securitatea muncii.

II. Activităţi de învăţare:

A.1 – Discuţii dirijate privind difinirea, a modul de calcul respectiv a metodele si aparatele
utilizate pentru masurarea rezistentei elctrice
A.2 - Discuţii dirijate privind alegerea aparatelor ce urmeaza a fi utilizate in lucrare
A.3 - Lucrarea practica de identificare a valorilor marimilor electrice necesare calculul
rezistentei electrice pentru fiecare montaj in parte
A.4 - Exercitii de citire si scrierea valorilor in tabelul din fisa de lucru
A.5 - Exercitii de calcul a valori rezistentei electrice
A.6 - Exercitii de calcul a erorilor ce apar in montajele efectuate
A.7 - Exerciţii de observare şi identificare a cauzelor ce duc la aparitia acestor erori

III. Resurse didactice:


1. Procedurale:
 Discuţii dirijate  Problematizarea
 Conversaţie euristică  Învăţarea prin descoperire
 Exerciţiul  Demonstraţia
1
 Expunerea cu ajutorul
videoproiectorului

2
2. Materiale:
 Fişă de lucru
 Auxiliare curriculare
 Manuale
 Videoproiector
 Calculator
 Prezentare Power Point
 Fise de documentare (conspect )
 Tabla
 Caiet de notiţe

3. Forme de organizare a lecţiei:


 Frontal
 Pe grupe
 Individual

4. Mediul de instruire :
 Cabinet de specialitate

5. Evaluarea :
 Observarea curentă
 Evaluarea orală
 Evaluarea scrisă

Desfasurarea lectiei în timp:

M.1 – Moment organizatoric


M.2 – Stimularea şi reactualizarea elementelor şi cunoştinţelor învăţate anterior
M.3 – Informarea elevilor cu privire la obiectivele urmărite şi competenţele ce urmeazaă a fi
dobândite
M.4 – Prezentarea materialului stimul
M.5 – Asigurarea dirijării învăţării -Realizarea şi dobândirea competenţelor derivate
C.D.1.-C.D.5.
M.6 – Intensitatea procesului de retenţie - Sistematizarea şi fixarea noilor cunoştinte prin
realizarea unor aplicaţii din fişa de lucru (asigurarea feed-backului) şi a întrebărilor
adresate oral
M.7 – Notarea elevilor , tema pentru acasă şi concluzii finale

Bibliografie
 Tănăsescu M., Gheorghiu T., Ghețu C. - Măsurări tehnice, Editura Aramis, Bucureşti, 2005
 Isac E. – Măsurări electrice și electronice, EDP București, 1993
 Țugulea A., Vasiliu M., Frățiloiu Gh. – Electrotehnică și electronică aplicată, EDP, București 1993
 Bichir N., Mihoc D., Boțan C., ș.a. – Mașini, Aparate, Acționări și Automatizări, EDP, București 1993
 Cosma D., Dick D., Mareș F., Chivu A. – Tehnologii și măsurări, Editura CD PRESS, București, 2008
Organizarea didactică a succesiunii competenţelor şi parcurgerii conţinutului de instruire
Etapele lecţiei Comp Conţinutul Strategie didactica
e Activitatea

Durata
informativ şi
( scenariul tente Activitatea profesorului
aplicativ elevilor Metode de Mijloace de Forme de
deriva Evaluare
didactic) invatamant invatamant organizare
te
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Elevii isi pregatesc


Stabileşte ordinea în clasă caiete, , manuale, Dialog,
1. Moment 1min Catalog frontala
şi verifică prezenţa elevilor instrumente de conversatie
organizatoric . scris

Formulează cerinţe,
adresează întrebări frontal
şi individual privitor la
2. Stimularea şi tema studiata anterior, în Elevii sunt atenţi, Conversaţie
reactualizarea legătură directă cu lecţia ce răspund euristică
elementelor şi 3min Masurarea întrebărilor Tablă Frontală şi orală
urmeaza, si anume o lectie
capacităţilor rezistenței adresate de către Discuţii calculator individuală
de formarea priceperilor si
învăţate electrice profesor dirijate
deprinderilor. Manual
anterior Astfel profesorul provoaca
Participă activ la Învăţare
elevii la o dicutie dirijata cu prin
reactualizarea
privire la: descoperire
cunoştinţelor
* definitia rezistentei si
dobândite anterior
relatia de calcul;
* cum se monteaza un
ampermetru si voltmetru
intr-un circuit si ce erori
introduc acesta;
* care sunt metodele de
masurare a rezistentei;
* ce rezistente se pot
masura cu fiecare montaj;

Anunţă titlul lucrarii de Elevii sunt atenti


3. Informarea laborator ce urmeaza sa se la cele precizate de
Titlul lucrarii
elevilor cu de laborator :
privire la 1min „Masurarea Conversaţie Tabla
obiectivele rezistenței desfasoare, competenţele ce
urmărite si trebuie atinse la sfârşitul
electrice prin profesor.
lucrarii şi le notează pe
competenţele ce metoda calculator
tablă
urmeaza a fi indirectă”
dobândite în
cadrul lecţiei
noi
Propune Reaminteste pe scurt Consemnează în
elevilor o normele de protectia muncii caiete precizările
4. Prezentarea nouă situaţie specifice laboratorului. făcute de profesor.
materialului Conversaţie Fisa de lucru
de învăţare Reactualizeaza cunostintele
stimul Întreabă şi cer euristică
(lucrare de teoretice necesare formarii Tabla
lămuriri
laborator): de priceperi si deprinderi suplimentare Videoproiec-
Transmiterea
prin adresarea de intrebari pentru a depăşi tor
noilor 35 si notarea pe tabla cu Observare
dificultăţile în Discuţii
cunostinte ajutorul elevilor a înţelegerea noii
min Masurarea schemelor de montaj si dirijate curentă
teme. Calculator
Dirijarea rezistentei relatiile de calcul pentru
Creta
învăţării electrice prin masurarea rezistentei
Exerciţiu
metoda electrice prin metoda Fişe de
C.D.1; C.D.2; indirectă Expunere documentare
indirectă
C.D.3; C.D.4; cu ajutorul
C.D.5 Posteaza pe ecranul Elevii participă videopro- orală
retroproiector cele doua activ, notându-şi în iectorului
montaje si modul de calcul Frontală
caiete noţiunile noi manuale
a rezistentei pentru cele
doua montaje.

Prezinta modul de Demons-


desfasurare a lucrarii, traţie individuală
tipurile de aparate.
Învăţare
Prezinta fisa de lucru si prin
modul de completare a sa.
descoperire
C.D.1.
Coordoneaza elevii in
vederea realizarii
C.D.2 montajelor.

Verifica montajele
executate de fiecare grupa
si datele rezultate.

C.D.3. Urmareste modul de lucru a


fiecarui elev, in sensul
C.D.4 organizarii grupei, aplicarii
corecte a relatiilor de
C.D.5 calcul, citirea corecta si
transformarea in unitati de
masura din sistemul
international, respectarii
normelor de protectia
muncii si completarii
corecte a fisei de lucru.

Solicită elevilor să specifice Elevii prezinta Tabla


rezultatele obtinute si sa rezultatele obtinute Discuţii
5. Obţinerea prezinte aspecte observate si concluziile dirijate Orala
performanţei in timpul lucarii emise
şi asigurarea Creta Obser-
feed- back-ului Confirmă şi apreciază Exerciţiu Fişe conspect varea
(analizarea 5min răspunsurile corecte ale Frontala sistematică
rezultatelor elevilor. Reţin şi notează Fisa de lucru
activitatii si Face observaţii şi corecţii problema-
aprecierile şi
dacă este cazul. tizare Manuale
eleborarea de explicaţiile Individuala
concluzii) suplimentare

6. Secvenţa 3min C.D.1- Formuleaza aprecieri, Reţin aprecierile, Catalog Individuală orală
finală C.D.5. observatii si recomandari observaţiile si
Aprecierea cu privire la formarea de recomandările. Conversaţia frontală
desfăsurării priceperi si deprinderi Elevii apreciaţi se
lecţiei şi a corecte de identificare a autoevaluează şi
asimilării tipurilor de aparate sunt evaluaţi şi de
cunoştinţelor utilizate, de interpretare a către elevi.
rezultatelor ,de ulizare in
practica a cunostintelor
invatate
Noteaza elevii dupa modul
de participare la lucrare.
7. Prezentarea 2min Prezinta tema pentru acasa, Retin aprecierile, Explicaţia Caietul de Individuală
temei pentru si anume o fisa cu doua observatiile si Conversaţia notiţe Frontală
acasă probleme. recomandarile cu
Anunta titlul lectiei privire la lectia de
urmatoare: zi si pentru tema
Masurarea directa a de acasa.
rezistentei electrice

S-ar putea să vă placă și