Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 1

CADRU DIDACTIC: Vezeanu Adriana Ștefania

Grupa Mare

TEMA ANUALĂ: CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT?

TEMA PROIECTULUI: ÎN LUMEA NECUVÂNTĂTOARELOR

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: LA ZOO – EVALUARE PROIECT

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)

MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

TEMA ACTIVITĂȚII:
 ȘTIINȚĂ: ANIMALE FELURITE - sudoku
 ARTĂ: ANIMALUL PREFERAT – playmais
 JOC DE ROL: DE-A PESCARUL
 NISIP ȘI APĂ: ANIMALE COLORATE

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

SCOPUL: Cultivarea sociabilității copiilor, a intereselor și deprinderilor de cooperare cu partenerii


de joc, a intercomunicării libere în timpul jocului.

OBIECTIVE:

 Să completeze toate căsuţele goale cu jetoanele date astfel încât să nu existe 2 jetoane identice
pe aceeaşi linie şi coloană;
 Să aplice playmais pe sabloanele cu animale;
 Să mânuiască undiţa pentru a prinde cât mai mulţi peşti aflaţi în mişcare.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul

MATERIAL DIDACTIC:

NISIP ȘI APĂ
ARTĂ JOC DE ROL
ȘTIINȚĂ
Sudoku cu animale Cartonaşe cu animale Suport de bază cu Măsuţe cu nisip
domestice, sălbatice domestice, sălbatice și baterii, peşti de kinetic şi apă, forme
şi marine marine, playmais, plastic, undiţe de pentru nisip, lopeţele,
castroane, şerveţele umede, plastic cu cârlig. figurine animale
panou, bandă arici marine de cauciuc.
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri

DURATA: 30-35 min

BIBLIOGRAFIE:
 Borţeanu, S., Brănişteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E.,
Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C. , Răileanu, D. ,2008, Curriculum
pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani) , Editura Didactica Publishing House
 Antonovici Ştefania, Paula Neaţu – „Jocuri şi activităţi alese”, Editura Aramis Print, 2008;

ȘTIINȚĂ ARTĂ

JOC DE ROL NISIP ȘI APĂ


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Obiective Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
Moment Se asigură un climat psiho-pedagogic optim
organizatoric pentru desfășurarea activității:
-se aerisește sala de grupă
-se așază mobilierul pe centre de interes
-se pregătesc materialele necesare pentru fiecare
centru
1.Captarea Se prezintă centrele de activitate și se intuiesc Conversaţia frontală
atenţiei materialele corespunzătoare. Explicaţia
2.Anunţarea Se anunță tema și obiectivele urmărite la fiecare frontală
temei centru:
ȘTIINȚĂ: „Animale felurite” - copiii vor
rezolva jocul de Sudoku cu animale respectând
principiul ca pe fiecare linie şi coloană să fie Explicaţia
animale diferite.
ARTĂ: „Animalul preferat” – copiii vor
aplica playmais pe cartonașele cu animale
JOC DE ROL: „De-a pescarul” - copiii vor
pescui cu ajutorul undiţelor cât mai mulţi peşti
aflaţi în mişcare.
NISIP ȘI APĂ: „Animale colorate” – copiii
vor realiza forme de animale domestice din
nisip kinetic si se vor juca cu animalele marine
in apa.
3.Dirijarea O1 Copiii se organizează în microgrupuri și își Exerciţiul
activităţii desfășoară activitatea pe centre. Educatoarea va Explicaţia Pe
O2 trece pe la fiecare centru şi le va oferi sugestii grupuri
copiilor, dacă este cazul. Se vor urmări
O3 socializarea, colaborarea între copii, munca în
echipă, îndemânarea şi exprimarea liberă.
4.Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra Explicaţia Frontal-
activităţii modului în care s-au comportat copiii la individuală
activitate, se realizează o expoziţie cu lucrările
de la centrul „Artă” iar prin Tranziţia: “Către
baie ne-ndreptăm, mâinile să le spălăm”, copiii
merg la baie.

S-ar putea să vă placă și