Sunteți pe pagina 1din 5

IP Gimnaziul ”Anatol Popovici”, s.

Boghenii Noi

Proiect didactic
la chimie în clasa VII-a
Subiectul:
Fenomene fizice şi chimice.

Profesoară: Dabija Dumitrița


Data:

Disciplina : Chimie

Clasa: VII-a

Subiectul: Fenomene fizice şi chimice.

Timpul preconizat: 45 minute


Tipul lecţiei: acumulare a cunoştinţelor
Subcompetenţe: Compararea noţiuninor de fenomen fizic şi chimic.

Obiective: -să definească noţiunea de fenomen fizic şi chimic


-să recunoască fenomenele fizice si chimice

-să compare fenomenele fizice şi chimice


-să definească reacţia chimică
-sa descrie semnele reacţiei chimice
-sa argumenteze importanţa cunoaşterii
fenomenelor fizice si chimice

Metode şi procedee: conversaţia euristica,lamurirea,lucrul individual,


concluziţionarea,problematizarea,experimentul
chimic ,metoda Făurarii,elaborarea schemelor,
Metoda 3,2,1.lucru creativ.

Mijloace didactice: manual,tabla,creta,SP,mapă ,planşă,spirtieră,


sîrmă de Cu, sîrmă de Al,NaCl,Zn,HCl,focuri
bengalice,alcool.

Etapa lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode predare-invatare


Evocarea
Moment Notează absenţele,stabileşte Se pregatesc pentru ora de chimie Conversaţie
organizatoric atmosfera pentru lecţie cu placere.
Motto:Daca inveţi pentu a-ţi
aminti,vei uita.
Daca intelegi ceia ce inveti, iti
vei aminti.
Captarea atenţiei
Cutiozitaţi despre mercur ca Elevii asculta si notează in caiete la Concluziţionare
substanţa cu proprietaţi rubric “Este necesar vietii”fac
fiziologice. concluzii.
Stiati ca: 4 g.de Hg conţinut
intr-o baterie de ceas poate
polua 500l.de apa sau 1m² de
sol pe o perioada de 50 ani.
Grupul N1-proprietaţi fizice
Dupa posterul de la tablă Grupul N2-proprietaţi chimice poster
determinaţi substanţele dupa Grupul N3-proprietaţi fiziologice
proprietaţile:
fizice,chimice,fiziologice.
Asculta întrebarile si răspund metoda Făurarii
Folosind sistemul de Anexa N1
coordonate ,dupa intrebarile
propuse,făuriti o ustensila de
laborator.
Realizarea Observă cele întamplate,fac
Este toamna frunzele: concluzii Conversaţie euristică
seansului verzi,galbene,cad.
O sarma de Al,o indoi. Experimentul chimic
Foc bengalic Scriu in caiete tema ştiu,vreau sa ştiu,am
Tema noua:Fenomene fizice şi aflat.
chimice

Explica metodele de cunoaştere in


Demonstrarea experienţei chimie Conversaţia,explicaţia
dintre acidul HCl si Zn.
Fierbirea apei. Scriu in caite notiunea de fenomen.
înnăcrirea laptelui. Deduc tipurile de fenomene si
Stingerea sodei alimentare noţiunile.

Fenomen Elaborarea schemelor

Fizic Chimic
Dau exemple

Proprietate fizică fenomen fizic


Proprietate chimică
Fenomen chimic reactie
chimică.

Deduceti semnele reacţiilor Reactia chimică:


chimice 1.gaz
2.miros
3.gust
4.culoare
5.caldură
6.precipitat conversaţie
Reflecţia
Care este importanţa studierii Elevii raspund-pentru cunoaşterea
fenomenelor fizice şi chimice mai buna a lumii inconjurătoare si
a naturii.

Alcatuiţi o propoziţie hazlie Alcatuesc ,scriu in caiete.


sau o poezie despre lecţia de
astazi folosind semnele Metoda 3,2,1.
reacţiilor chimice.

Faceţi concluzia lecţiei de Elevii asculta si răspund la sarcina


astazi folosid metoda 3,2,1. propusă.
Analiză
Extindere
Stiaţi ca:Clorofila are formula Deduc ce fenomen are loc în frunze
C₅₅H₇₂O₅N₄Mg.
Carotina -C₄₀H₅₆
Xantofila-C₄₀H₅₆O₂

Discuţie
Tema pe
acasa Anunţa tema pe acasa. Noteză in agende
De pregatit lucrarea de §1.6 .exerciţiile N4,6 p.31
laborator N1 p.19 manual
ANEXA N1

1 2 3 4 5 6 x

1.Chimia studiaza: 1.substanţa


2.fenomene ale naturii
3.metalele
2.Chimiştii moldoveni care contribue la dezvoltarea chimiei in Republica Moldova sînt:
1.Mendeleev
2.Gheorghi Duca
3.Newton
3.Substanţa cu proprietaţi fiziologice este:
4.clorul
5.apa
6.laptele
4.Ramurile chimiei dezvoltate in republica Moldova sînt:
4.chimia alimentară
5.chimia fizicală
6.chimia coloidal ă
5.Sarea de bucatarie dizolvată în apa are urmatoarea proprietate:
1.fiziologica
2.chimica
3.fizica
6.Balonul cu fundul plat este o ustensila confecţionată din:
1.sticlă
2.porţelan
3.material auxiliar.

S-ar putea să vă placă și