Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional „Constantin Cantacuzino”

Data:12.02.2020

Clasa: Clasa Pregătitoare A

Învățător: Miricioiu Alexandra

Profesor metodist: Alecu Adriana

Profesor coordonator: Radu Florentina

Propunătoare: Moraru Elena Luminița;

Disciplina de învățământ: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: „Ocrotesc natura”

Subiectul: Literele „Δ și „î” de tipar; Sunetul [î]

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lecţiei:

 Formarea priceperii și deprinderii de a folosi în mod corect literele „Δ și „î” de tipar în
scris; sunetul [î] în exprimarea orală şi scrisă

Competenţe specifice

1.3. Identificarea sunetului iniţial şi\sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar

2.2. Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte.

4.1. Trasarea elementelor grafice și a conturului literelor, folosind resurse variate.

Obiective operaţionale:

O1.3.1- să identifice, într-un șir, cuvintele ce au la început sau sfârşit sunetul [î]; obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare elev identifică cel puțin un cuvânt din cele trei care încep cu
sunetul [î] şi unul din două care se sfârşesc cu sunetul[î], dintr-un șir de cuvinte.
O2.2.1- să identifice cuvintele potrivite pentru exprimarea îngrijorării/aprecierii asupra acțiunilor
personajelor prezente în ilustrație; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să
aleagă cuvintele potrivite pentru exprimarea îngrijorării/aprecierii asupra acțiunilor personajelor
prezente în ilustrație, cu ajutorul propunătoarei.

O4.1.1- să traseze literele „Δ și „î”, în spațiile destinate acestora în auxiliar, folosind diferite
instrumente de scris; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește sa traseze literele
„Δ și „î”, folosind diferite insturmente de scris, cel puțin cu ajutorul propunătoarei.

Strategii didactice:

 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, demonstrația, exercițiul, explicația,


observarea dirijată.
 Mijloace didactice: planșă ilustrativă cu litera „Δ, plastilină, creioane colorate, auxilar,
fișe de lucru cu exerciții de consolidare litera „Δ.

Resurse:

 Umane: propunătoarea și elevii


 Temporale: 35+10 de minute
 Spațiale: sala de clasă

Material bibliografic:

-Programa școlară pentru diciplina Comunicare în limba și literatura română(Clasa


pregătitoare, clasa I și clasa a II-a)
-Comunicare în limba și literatura română-caietul elevului pentru CP-Ed. Intuitext
Proi
Nr.c
ectarea
Eşalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
rt. Momentele Ob. Activitatea propunătoarei Activitatea Metode, procedee şi Mijloace de Forme de
activităţii Op.
activităţ elevilor tehnici didactice învăţământ organizar
e
1. Momentul Creez condiții optime pentru -Respectă indicațiile date de
desfășurarea activităților. propunătoare
organizatoric
3 minute ii
Întâlnirea de dimineață:
-Mă prezint: „Bună,copii! Eu sunt -Răspund la salut
Conversația
Luminița și astăzi vom face ora de „Bună dimineața!”
comunicare în limba română împreună” Frontal
Individual

Calendarul naturii Elevii răspund întrebărilor


Propun elevilor un set de întrebări: adresate : Conversația
Răspunsuri posibile:

„-În ce anotimp suntem?” „-Suntem în anotimpul iarna.”

„ -Care sunt lunile anotimpului iarna?” „-Lunile anotimpului iarna


sunt: decembrie, ianuarie ,
februarie.”

„-În ce lună a anotimpului suntem?” „-Suntem în luna februarie.”


„-În ce zi a săptămânii suntem?” „-Astăzi este miercuri.”

„-Cum vă simțiți astăzi?” „-Astăzi ne simțim bine.”

„-Cum e astăzi vremea afară?” „-Astăzi este înnorat”

Le citesc mesajul zilei


„Nu sunt prea mic să învăț ce-i bine”

„-Ce ați înțeles voi din acest mesaj?” „-Noi am înțeles că putem
învăța lucruri noi mereu”

2.Actvitate/dis O2.2. -Solicit elevilor să deschidă auxiliarul -deschid auxiliarul la pagina


1 la pagina 54 și să privească imaginea 54 și privesc imaginea
cuție Conversația Auxiliarul Frontal Aprecieri
de la exercițiul 1. ilustrată.
introductivă Analiza imaginii Individual verbale
3 minute Răspunsuri posibile

„-Ce observați în imagine?” „-În imagine sunt mai mulți


copii care fac curățenie în
parc”

„-De ce credeți că fac aceștia curățenie „- Aceștia fac curat pentru a


în parc?” proteja mediul”

„-Voi sunteți prea mici să învățați ce „-Nu, pentru că nu suntem


este bine să faceți pentru a proteja prea mici să învățăm ce e
natura?” bine.”
„-Ce înțelegeți voi că este bine să faceți „-Înțelegem că trebuie să
O1.3. ca să protejați natura?” strângem gunoaiele, să
1 curățăm locurile în care ne
O4.1. petrecem timpul”
1.
-„Care este cuvântul corespunzător -„Cuvintele sunt înger și
fiecărei ilustrații marcate cu steluța înghețată”
galbenă?”

-„Care este primul sunet al acestor -„Primul sunet al acestor


cuvinte?” cuvinte este î”

3.Anunțarea
temei și a Spun elevilor că astăzi vom învăţa să
obiectivelor folosim litera „Δ mare şi mica de Elevii află ce vom face astăzi. Frontal
tipar.În timpul activității vom realiza
1 minut
corespondențe între imagini și cuvinte,
vom despărți în silabe, vom rezolva
fișe de lucru, vom modela cu plastilină
litera Î, vom identifica sunetul [î], iar la
final vom trasa litera Î mare şi mică de
tipar.

4.Prezentarea -„Ce fac copiii din imagine?” „-Copiii fac curățenie.”


optima a Conversația Auxiliarul Frontal Aprecieri
conținutului și „-Ei fac curățenie împreună sau fiecare „-Ei fac curățenie împreună.” Explicația Individual verbale
face singur?”
dirijarea
învățării „-Da, ne place.”
„-Vouă vă place să lucrați împreună?”
20 de minute

ETAPELE Aprecieri
Etapa 1 Conversația Frontal verbale
După ce le adresez aceste întrebări le „-Copiii fac curat împreună.” Exercițiul Individual Evaluare
propun să-mi facă o propoziție legată orală
de copii.
Etapa 2
„-Câte cuvinte are propoziția aceasta?” „-Propoziția are patru
Conversația
cuvinte.”
„-Care sunt cuvintele propoziției?” „-Cuvintele sunt „copiii”, Exercițiul
„fac”, „curat”, „împreună”.
„-Care este primul cuvânt?Dar „-Primul cuvânt este „copiii”,
ultimul?” iar ulimul cuvânt este
„împreună”.

„-Care este cuvântul ce conține sunetul „-Cuvântul care conține


[î]?” sunetul î este cuvântul
„împreună”
Etapa 3
Metodica fonetică
„-Despărțiți cuvântul în silabe.” -Despart cuvântul „împreună”
în silabe cu ajutorul Analitico-sintactică
propunătoarei,folosind bătaia Conversația
de palme la rostirea fiecărei Exercițiul
silabe(îm-pre-u-nă). Demonstrația
„-Care este prima silabă?Dar a „-Prima silabă este „îm-”, a Explicația
doua?...” doua este „pre”...”

„-Câte silabe are cuvântul „-Cuvântul are patru silabe.”


„împreună”?”

Etapa 4
„-Ce sunete se aud în prima silabă?Dar „-Pronunță sunetele
în a doua?Dar în a treia?Dar în cuvântului, pe silabe.”
ultima?”
Conversația
„-În ce silabă a acestui cuvânt se „-Sunetul [î] se găsește în Exercițiul
găsește sunetul [î]?” prima silabă a cuvântului”

Etapa 5
Pronunț sunetul și pe urmă le spun să-l Pronunță sunetul împreună cu
pronunțe în același timp cu mine propunătoarea. Demonstrația
Conversația
Exercițiul
Explicația

Etapa 6
Exercițiu-joc-le spun elevilor că atunci -Sunt atenți la explicațiile
când eu voi pronunța un cuvânt care propunătoarei și respectă
conține sunetul î, aceștia vor ridica indcațiile acesteia. Explicația
mâna dreaptă, iar dacă eu voi spune un Exercițiul
cuvânt care nu conține acest sunet, nu Conversația
vor ridica mâna.
Lista de cuvinte: înger, pasăre,
încălțăminte, întuneric, caiet, carte.
Etapa 7
„-Ce cuvinte care conțin sunetul î Enumeră câteva cuvinte
știți?” cunoscute ce conțin sunetul Exercițiul
Etapa 8 „î”.
Conversația
Prezint elevilor o planșă pe care este
reprezentată litera Î mare și mică de Analizează planșa
tipar(anexa 1) Exercițiul Planșă
„-Ce literă credeți că este reprezentată „Este reprezentată litera Δ Conversația ilustrativă
aici?” Explicația
„-Cu ce literă seamănă aceasta?” „-Cu litera i”
„-Din ce este formată litera î?” „-Litera î este formată dintr-o
linie dreaptă ce are deasupra o
căciuliță ascuțită.”

Etapa 9
Proiectez pe tablă un fragment în care
majoritatea cuvintelor conțin litera Patru elevi ies pe rând la tablă
Î(anexa 2). și încercuiesc litera Î din Explicația Proiector
Le solicit să vină și să încercuiască cuvintele date. Exercițiul Calculator
literele î din cuvintele date. Conversația
Observarea dirijată

Etapa 10
Demonstrez trasarea literei în aer
Trasez litera pe tablă și le solicit Sunt atenți la propunătoare
Exercițiul
elevilor să facă același lucru cu degetul
pe bancă. -trasează cu degetul pe bancă Explicația
Etapa 11 litera „Δ Demonstrația
Împart elevilor plastilină Observarea dirijată
Fac împreună cu elevii exerciții de
încălzire a degetelor(strângerea și
desfacerea pumnilor, mișcarea fiecărui Execută exercițiile de încălzire
deget, etc.) a degetelor. Exercițiul Plastilină
Proiectez pe tablă cuvântul „încă” Conversația
„-Identificați literele cuvântului și Explicația
realizați-l din plastilină.” -modelează din plastilină, cu
Demonstrația
După ce m-am asigurat că aceștia au ajutorul propunătoarei, literele
realizat literele în mod corespunzător, corespunzătoare cuvântului.
trec la următoarea etapă.

Etapa 12
„Deschideți auxiliarele la pagina 54 și -deschid auxiliarele și Exercițiul Auxiliar Aprecieri
urmăriți exercițiul 3” urmăresc exercițiul 3 Explicația verbale
Observarea dirijată
„-Trasați conturul primelor trei litere
„Δ de pe primul rând și conturul -trasează conturul literei Î
primelor trei litere „î” de pe al doilea mare și mică de tipar.
rând.”
După ce m-am asigurat că aceștia
realizează în mod corespunzător litera
după contur, trec la următoarea etapă.

5.Obținerea
performanței Împart elevilor fișe individuale de -rezolvă fișa de lucru cu
3 minute lucru(anexa 3), cu un exercițiu de ajutorul propunătoarei. Conversația Jetoane Pe grupe Aprecieri
consolidare pentru litera „Δ Explicația verbale
Exercițiul Evaluare
orală

6.Aprecieri și Le spun elevilor că mi-a plăcut modul


de lucru, apreciez efortul depus de
recomandări Frontal Aprecieri
aceștia, îi întreb dacă le-a plăcut -analizează modul în care
1 minut Individual verbale
activitatea de astăzi și le solicit să-și aceștia au lucrat pe parcursul
analizeze modul de lucru propriu. activității Conversația
Activități recreative
Centrul Alfabetizare
„Completați înghețata”-aceștia vor avea -unesc liniile punctate pentru a Fișe de lucru Individual
de unit liniile punctate pentru a da completa înghețata, colorându- Explicația
contur înghețatei,urmând ca aceștia să o pe urmă dupa preferințe.
o coloreze după preferințe.(anexa 4)

Centrul Matematică
La centrul Matematică, vor unii
punctele în ordinea crescătoare a - vor unii punctele în
numerelor de la 1 la 20, apoi vor ordinea crescătoare a
colora imaginea obținută. numerelor, apoi vor colora
imaginea obținută.
Centrul Dezvoltare Personală
-La centrul Dezvoltare personală
vor prezenta animalul care emite
sunete ce îi plac,îi produc o senzație
plăcută,îi amintesc ceva din
experiența de viață.Vor povestii
colegilor întâmplări din viața lor.
Anexa 2

ÎNTR-O ZI ÎNSORITĂ DE VARĂ, PRINȚESA STĂTEA ÎN GRĂDINA


PALATULUI ÎMPREUNĂ CU TATĂL EI, ÎMPĂRATUL.
Anexa 4
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și