Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 26.09.18
Instituția: Liceul Teoretic ,,Onisifor Ghibu”
Clasa: a X-a ,,A”
Disciplina: Limba și literatura română
Profesorul: Cojuhari Tatiana
Subiectul lecției: Elaborarea unui text argumentativ în baza unui proverb.
Durata lecției: 45 min.
Competența: 4. Uzul diverselor strategii de lectură și elaborare a textului.
Subcompetența: 4.2 Cunoașterea prin lectură, dirijată și independentă, a textelor literare și nonliterare.
Obiective:
O1 Să clasifice diverse proverbe după tema acestora;
O2 Să elaboreze un text argumentativ în baza unui proverb;
O3 Să ilustreze narațiunea printr-o serie de 3-4 desene;
O4 Să manifeste interes în desfășurarea activităților.
Strategii didactice:
Metode și procedee: Tehnica Acumulare, Tehnica Lectura împotrivă, Tehnica Benzi desenate, SINELG,
conversația, exercițiul, expunerea.
Mijloace ce învățănânt: Manual, fișe cu proverbe, tablă, caiet.
Forme de organizare: Frontal cu raportare individuală, în scris/oral.
Scenariul lecției
Etapele Timp Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
lecției Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
Evocare Asigură un climat propice Își pregătesc
desfășurării activităților. materialele
Tehnica Acumulare: dacă tema necesare bunei
de acasă s-a realizat și toți desfășurări a Conversația
elevii au un proverb scris pe lecției. Se Oral
foaia detașabilă, atunci la etapa familiarizează cu
evocării profesorul solicită ca condițiile Tehnicii
ei să determine tema lui propuse. Caiet
(Despre ce este acest Numesc proverbele
proverb?). scrise, fiecare
Se dezvelește pe tablă sau se proverb îl includ în
proiectează pe ecran o listă de una din temele Tehnica
13’ O1 teme posibile, iar elevii anunță propuse: Relieful, Acumulare
dacă au un proverb la tema de ex.: După orice
dată, trec și îl afișează. deal este o vale;
Strategic, este bine să existe o Fauna: Când latră Frontal cu
listă limitată de teme, un câine bătrân, raportare
formulate accesibil, și să le ieși afară; Casa: individuală
afișăm pe toate. Aproape sigur Să-ți cumperi mai
că unele proverbe vor coincide, întâi vecini, apoi
iar în acest caz este indicat ca casă; Viciile
toate să fie afișate, pentru a umane: Leneșul
vedea popularitatea unor greu se apucă de
povețe. La sfârșitul tabelului, lucru, că de lăsat se Observația Tablă
vom lăsa câteva linii libere: lasă îndată;
pentru cei care vor considera că Calitățile umane:
proverbul lor are o temă Cine se scoală mai
specială, dar ei urmează să o
formuleze și toți colegii să dimineață mai În scris
accepte că o asemenea temă nu departe ajunge;
este inclusă în cele propuse. Superstițiile: De ce
Discuția cu privire la tematica te temi, de aceea nu
și frecvența unor proverbe va scapi. Tablă
generaliza această experiență.
De asemenea, trebuie stabilit
cel mai popular proverb.
Feedback direct verbal.
Realizarea Propune realizarea Tehnicii Îndeplinesc
sensului Lectura împotrivă. Din sarcina:
momentul în care elevii Imaginează-ți
demonstrează înțelegerea situația ca pe o
faptului că un proverb este scenă reală din
rodul unei experiențe viață și răspunde la
(indiferent de forma pe care o întrebări. 1) Cine
20’ ia: avertisment, sfat, povață, este cel/cea care a
îndemn, învățătură, sugestie, gonit câinele? 2)
interdicție, etc.), sarcina pe Cum se numește?
care le-o punem în față este de 3) Unde locuiește? Algoritm de
a vizualiza evenimentul care a 4) Ce fel de casă scriere În scris
dus la formularea proverbului este cea de la care a
și a scrie despre el. fost gonit câinele?
În calitate de cititor, profesorul 5) Cum arată Tehnica
O2 se întreabă despre detalii și câinele gonit? 6) Lectura
aspecte pe care proverbul nu Ce vârstă are? 7) împotrivă
le-a menționat, apoi intervin și Cum îl cheamă pe
elevii. N.B.! În general, tehnica câine? 8) Cum își
presupune înregistrarea exercită el funcția
individuală a răspunsurilor, dar de paznic? 9) Din
la prima încercare este bine ca ce cauză a fost
la fiecare întrebare să ascultăm gonit, cu ce s-a
2-3 răspunsuri diferite. făcut vinovat? 10)
Proverbul: Cine-și gonește Unde a plecat
câinele din casă își pierde câinele gonit? 11)
paznicul (dacă renunți la Ce se va întâmpla
anumite măsuri de precauție, te acum cu câinele? Expunerea
expui riscului, adică 12) Cum va Caiet
gospodăria fără paznic este înțelege stăpânul că
expusă riscurilor). Îi ghidează a greșit, gonind
să vadă că proverbul este o câinele? 13) Cum
constatare a cuiva care a pățit-o va proceda? 14)
și învățătura ia forma unui Cine a formulat
avertisment celor ce vor proverbul? 15) Cui
proceda la fel. După ce au fost i l-a spus prima Individual
adresate întrebările, se caută dată?
răspunsuril, în spiritul
proverbului dat: formulat așa
încât să completeze firesc
scena, dezvoltând arcul strâns
al proverbului într-un text
narativ.Ascultă răspunsurile.
Evaluează plasticitatea
limbajului, succesiunea logică
și coerența exprimării.
Reflecție Tehnica Benzi desenate. Oferă Sunt atenți, ascultă
indicii elevilor: să elaboreze o indicațiile
serie de 4-5 desene care să profesorului.
ilustreze narațiunea sa,
inspirată de proverbul dat, și să
scrie textul care însoțește
15’ Tehnica Fișe cu
desenele. După ce s-a răspuns
Benzi desene
la un număr considerabil de
desenate
întrebări, elevii au timp să Individual
lucreze individual asupra
O3 primei variante a textului
narativ însoțit de ilustrații.
Acum personajele proverbului,
inițial anonime și incolore –
dar care între timp au căpătat Elaborează o serie
nume, identitate și aspect fizic de 4-5desene care
–, acționează într-un text ilustrează
coerent și cazul care a generat narațiunea sa,
proverbul devine tot mai inspirată de Oral
transparent. Este libertatea proverbul ,,Cine-și
elevului să decidă că stăpânul gonește câinele din
este un bărbat tânăr, fără casă își pierde Conversația
experiență, și de aceea a greșit paznicul”.
astfel, sau e o femeie bătrână, Lucrările
care așa și nu a prins la minte; elevilor
să inventeze o vină pentru care
poate fi gonit de la casă câinele
Rezervând timp pentru scrierea
și ilustrarea textului, profesorul
va avea grijă să rămână timp Ascultă
pentru a prezenta în clasă prezentările
câteva texte scrise, ajutându-i colegilor.
în acest mod să-și poată Analizează fiecare
O4 dezvolta imaginația și pe elevii desen. Lucrul cu
mai reticenți în fața sarcinii.; să sursele
înțeleagă de ce, gonind un scrise
câine, stăpânul nu și-a luat
altul. Indică timpul de lucru.
Apreciază implicarea elevilor
în discuție, gîndirea divergentă.

Extindere 2’ Precizează faptul că elevii au Ascultă indicațiile. Conversația Surse Individual


fost activi și că au dat dovadă tipărite
de străduință. Menționează
tema pentru acasă: să selecteze,
consultând surse tipărite și În scris
electronice, un proverb care s-
ar referi la tema relațiilor Își notează tema Lucrul cu
oamenilor cu animalele. Scrie pentru acasă. sursele Surse
un text scrise electronice
meditativ/reflexiv/argumentativ
în baza acestuia.

S-ar putea să vă placă și