Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 2. XII. 2004.


GRADINITA: nr. 265
GRUPA: mica
EDUCATOARE: Pieleanu Aurora
DEN. ACTIVITATII: Educarea limbajului
TEMA: “Fulgul de zapada” de C. Rades
TIPUL DE ACTIVITATE: predare
FORMA DE ACTIVITATE: memorizare

SCOPUL ACTIVITATII:
- formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poeziile, a
deprinderii de a le reda nuantat si expresiv;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa memoreze cel putin un fragment din poezie;
- sa recite corect si expresiv;
- sa inteleaga frumosul din natura prin intermediul expresiilor artistice;
- sa recunoasca bucuria pe care o trezeste anotimpul iarna;

METODE SI PROCEDEE:
- demonstratia
- explicatia
- conversatia
- observarea

MATERIAL DIDACTIC:
- personaje surpriza – “Toamna” si “Iarna”;
- fulgi de zapada;
- recompense;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, M.E.N.,
Bucuresti, 2000
- “Metodica cunoasterii mediului si a dezvoltarii limbajului”, Bucuresti, 1970 –
1971
- “Culegere de poezii pentru prescolari”, Bucuresti, 1993

DURATA: 10 – 15’
Desfasurarea activitatii

Evenimentele Continutul Strategiile Evaluare


didactice stiintific didactice
Moment Se vor asigura conditii necesare
organizatoric pentru buna desfasurare a activitatii:
- aranjarea scaunelelor in
forma de semicerc;
- pregatirea plansei necesare in
activitate;
- organizarea intrarii copiilor in
mod ordonat;
- imprimarea unei tinute
corecte.
Captarea Se va realiza prin sosirea Observarea
atentiei anotimpului toamna (o fetita) care
recita cateva versuri:
Ea se va prezenta:
“Toamna sunt si am venit
Iar la voi in clasa,
Sa va spun ca voi pleca;
Dar v-aduc cu bucurie
Pe sora mea cea draga, iarna!”
Toamna pleaca si aduce pe sora sa,
Iarna, care se prezinta copiilor:
“Iarna sunt, o zana alba,
Si-am venit sa va aduc
Fulgii de zapada!”
- Bine-ai venit frumoasa iarna! Convorbirea
- Ce de fulgi ne-ai adus!
- Iti multumim si te invitam sa
stai langa noi!
- Ce ne-a adus iarna, copii? Apreciere
- Ati prins vreodata un fulg de verbala
zapada in mana? Ce s-a Frontal
intamplat cu el?
Anuntarea - Vazand ce ne-a adus Iarna
temei mi-am amintit o poezie care
se numeste “Fulgul de
zapada” pe care vreau sa o
invatam si noi astazi si s-o
inchinam frumoasei Iarna ca Explicatia
multumire pentru ca a venit la
noi. Trebuie sa ma ascultati
2
cu atentie pentru ca numai
astfel o veti putea invata.
Dirijarea Poezia se numeste “Fulgul de
invatarii zapada” si este scrisa de C.
Rades.
Voi recita clar si expresiv poezia
in intregime.
“Fulgul de zapada” Demonstratia
‘Pe obraz, pe nas, pe umar,
Tot cad fulgii fara numar.
S-a oprit in palma unul,
Iute, iute, inchid pumnul.
Deschid pumnul,
Unde-I fulgul?
S-a topit in mana mea
Ca o lacrima de nea…’
Se recita versurile de 2-3 ori. Se Explicatia
explica si expresiile noi (fara
numar, ca o lacrima de nea).
- Fulgii de zapada cad “fara
numar” adica foarte multi din
cer. Fulgii ne ating pe obraz,
nas, pe umar. Daca ii prindem
in palma fulgii de zapada se
topesc, se transforma in apa
ca “o lacrima de nea.” Frontal
Se trece la reproducerea poeziei
de catre copii. Se va urmari ca toti Apreciere
sa recite cu voce tare, expresiv, sa verbala
pronunte clar cuvintele. Apoi 3-4
copii vor recita poezia, cu ajutorul
meu.
Evaluare La sfarsitul activitatii copiii recita
poezia in cor.
Incheierea Se va aprecia modul in care copiii Apreciere
activitatii au recitat poezia, felul in care ei s- verbala si
au comportat in timpul activitatii. stimulativa
Pentru meritul lor “Iarna” va oferi
recompense, apoi se va canta
cantecul “Ninge, ninge”, pe melodia
caruia, se va face iesirea din sala de
grupa.

S-ar putea să vă placă și