Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala de Arte şi Meserii


PROPUNATOR: Stroie Aurelia
DATA: 18 APRILIE 2008
DISCIPLINA: Geografia continentelor-Europa-
CLASA: A-VI-A UNITATEA DE INVATARE: Europa Atlantică
SUBIECTUL: Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
TIPUL LECTIEI: comunicareA şi insuşireA de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute

OBIECTIVE GENERALE:
. dobândirea de cunoştinţe cu privire la geografia Regatului Unit al Marii Britanii
şi Irlandei de Nord;

.dezvoltarea capacităţilor cognitive ,de înţelegere,analiză,sinteză,comparaţie, generalizare şi


evaluare prin integrarea cunoştinţelor despre Regatul Unit în sistemul
cunoştinţelor despre Europa Atlantică;

.manifestarea interesului pentru cunoaşterea culturii şi civilizaţiei britanice ,prin participare


activă şi conştientă;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârşitul activităţii toţi elevii vor fi capabili :

O.1. să precizeze poziţia geografică şi limitele Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de
Nord;
O.2. să identifice caracteristicile specifice (cadrul natural) ale Regatului Unit;
O.3. să expună informaţii referitoare la populaţia şi aşezările omeneşti din Regatul Unit;
O.4. să prezinte caracteristicile generale privind resursele şi economia şi turismul Marii
Britanii, folosind harta, conţinutul şi imaginile din manual;
O.5. să recunoască pe imagini elementele şi faptele geografice prezentate;
O.6. să selecteze informaţiile esenţiale pentru argumentarea unor situaţii geografice propuse;

METODOLOGICE:

O.7.să localizeze pe hartă elementele cadrului natural şi uman;


O.8.să completeze cu informaţiile corespunzatoare fişa de evaluare;

AFECTIV –ATITUDINALE:

O.9. să manifeste interes pentru cunoaşterea celui mai mare Imperiu colonial al secolelor al
XVII lea şi până începutul secolului al XX lea, participând activ şi conştient la activitate;

STRATEGIA DIDACTICA:
. conversativ-explicativă –aplicativă cu elemente de observare şi descoperire;

metode
-centrate pe acţiunea profesorului: explicaţia;

-centrate pe activitatea elevilor: .conversaţia euristică;


.observarea ;
.lucrul cu harta;
.descoperirea:

-centrate pe acţiune: .exerciţiul geografic;


.activităţi practice;
.jocul geographic
cartea de vizită
copacul cu idei
PROCEDEE: . munca cu manualul:
.cartea;
.folosirea tablei;
RESURSE MATERIALE: grafice: .imagini;
.harta Europei;
.atlase scolare;
.hartă tematică
..fişe de evaluare;
ORGANIZARE: .frontală;
.individuală;
.pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:

Cucoş ,C-tin- ,,Psihopedagogie pentru examenele d definitivare în învăţământ şi grade


didactice”, Ed. ,,Polirom”, Iaşi, 1998.
Dulamă,Maria Eliza- ,,Metode,strategii şi tehnici didactice activizante cu aplicaţii practice
în geografie” , Ed. ,, Clussim “, Cluj –Napoca,2002.
Ilinca, Nicolae - ,,Didactica Geografiei” , Ed.,,Corint”, Bucureşti, 2000.
*** Curriculum naţional –programele pentru clasele V-VIII;
Aria curriculară -,,Om şi societate”
M .E .N Buc. ,1999
CONTINUT INFORMATIV:

MAREA BRITANIE-
REGATUL UNIT AL MARII BRITANII SI IRLANDEI DE NORD

ASEZARE – ţară insulară, situată în partea de V a Europei;


în Arhipelagul Britanic;
CUPRINDE: - insula Marea Britanie:
-partea de N a ins.Irlanda(Ulster);
-numeroase insule în Oc. Atlantic şi mările înconjurătoare:
;
-regiuni:- Anglia- în S-E;
-Scoţia – în N;
-Tara Galilor înV;
VECINI: -N - Oc . Atlantic
-S- Marea Mânecii,Irlanda
-V- Marea Irlandei, Oc. Atlantic
-E-Marea Nordului
RELIEFUL: -predomină munţii joşi şi câmpiile;
-munţi: SV_NE
-vechi,tociţi,cu aspect de podiş;
-Caledonici
-Grampian (vf.Ben Nevis-1343m.)
-Cheviot
-Penini( Anglia)
-Cambrieni (Tara Galilor)
-câmpii -Câmpia Londrei:
-culoare pe linii de falie tectonică;
-creste(hills);
CLIMA: -temperat-oceanică;
-influenţe -vânturile de vest;
-curentul cald al Atlanticului de Nord;
-ceaţă frecventă; -fenomen specific ,,smogul”;
HIDROGRAFIA: - râuri numeroase
-Tamisa(M.N)
-Clyde;
-Tyne;
-Severn
-Trent
-lacuri: -tectonice:-Loch Ness
-glaciare:Lought Neagh(cel mai mare)
VEGETATIE SI FAUNA: -cea mai puţin impădurită ţară europeană;
-lande şi păşuni;
-păduri -de stejar – S
-de conifere- N
POPULATIA : -englezi;
-scoţieni;
-galezi;
-irlandezi;
-92% din pop. trăieşte în mediul urban;
-religia: -protestantă;
-catolică;
ORASE:
LONDRA- 7 MIL. locuitori;
LEEDS-BRADFORD
MANCHESTER
LIVERPOOL
GLASGOW
EDINBURGH
BELFAST
ECONOMIA: -stat cu ec. dez.;
-stat colonialist;
INDUSTRIA: -siderurgie;
-metalurgie;
-constr. navale,automobile,avioane;
-carboniferă; -Wales-huilă
-centrul şi N.E Angliei;
-extr. `şi prelucrarea petrolului;
-textilă;
AGRICULTURA -cereale;
-creşterea animalelor:
CAI DE COMUNICATIE: -şosele moderne;
-căi maritime;
-căi aeriene;
Desfăşurarea lecţiei

Nr crt Obiec-
Momentele Tim tive Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia Evaluare
lecţiei p opera- didactică
ţionale
1. Organizarea 1’ Verifică prezenţa elevilor Comunică absenţii şi Conversaţia
clasei Atenţionează elevii asupra modului de pregătesc caietele şi
desfăşurare a lecţiei materialele pentru lecţie
2. Verificarea 10’ Se desfăşoară cu ajutorul arborelui de Elevii ascultă
cunoştinţelor ideei Răspund la solicitările
Solicită elevilor să precizeze titlul profesoruui: Olanda
lecţiei anterioare
Conversaţia Orală
Sunt atenţi şi Ascultă,
euristică
analizează, gândesc şi
Cere elevilor să se ordoneze în trei
formulează răspunsurile
grupe, după care să extragă din
aşteptate fiind îndrumaţi
copacul cu idei câte două pliculeţe.
de profesor
Plicurile conţin întrebări frontale
referitoare la Olanda Un elev arată la harta şi
Se cere elevilor în fisă să precizeze precizează poziţia Lucrul cu Practică
poziţia geografică a Olandei geografică harta

Se cere elevilor sa prezinte principalele Elevii caracterizează


caracteristici ale cadrului natural relieful, clima şi Conversaţia Orală şi
hidrografia Olandei Problemati- individuală
Se cere elevilor să enumere marile
oraşe ale Olandei zarea

Un elev enumeră şi
localizează pe hartă
Se cere elevilor să caracterizeze
principalele oraşe
economia Olandei
Elevii răspund Lucrul cu
harta

Conversaţia
euristică, Orală şi
lucrul cu harta individuală
Dialogul

3. Prezentarea noii 1. Solicită elevilor să enumere tările Răspund: Franţa, Belgia, Conversaţia Reactualiza
teme şi a componente ale regiunii Europa Luxemburg, Olanda, euristică -rea
obiectivelor Atlantică Regatul Unit şi Irlanda. cunoştinţe-
urmărite în Se precizează elevilor faptul că pe Răspund: Regatul Unit lor
parcurgerea ei parcursul orei, vor afla lucruri noi
despre cea mai mare ţară insulară din
Europa de Vest.
Se cere elevilor să spună despre ce ţară
este vorba.
Răspunsul elevilor constituie chiar
titlul lecţiei.

Scrie titlul lecţiei pe tablă: Notează in caiete titlul


lecţiei.
Marea Britanie
Se prezintă obiectivele lecţiei

30’
4. Dirijarea Lucrul cu Evaluarea
învăţării şi O1 Citesc pe harta din atlasul harta şi cu deprinderi-
dobândirea de geografic sau din manualul lor de lucru
noi cunoştinţe – Să citim harta Europei şi să precizăm manualul şcolar şi cu harta
30 min două fapte geografice: poziţia Marii formulează răspunsurile
Britanii pe continent şi mările sub îndrumarea
O2 înconjurătoare. profesorului, completând Lucrul cu
schema din caiet harta
descoperirea
Se cere elevilor să analizeze fig. , de la Analizează fig. şi
pagina 158 şi să enumere regiunile enumeră cele 4 regiuni
istorice ale Marii Britanii. istorice: Irlanda de Nord,
Scoţia, Ţara Galilor şi
Problematiza Evaluarea
Anglia
rea capacităţii
de
Citesc pe harta din atlasul comunicare
O6 Să citim harta Marii Britanii şi să lucrul cu
geografic sau din
identificăm ţinând cont de semnele harta
manualul şcolar şi
convetionale prezentate la legendă,
localizează fiecare unitate
formele şi unităţile de relief expunerea
de relief şi completează
schema din caiet

Elevii raspund folosindu-


Bazându-se pe cunoştinţele anterioare se de cunoştinţele
însuşite anterior şi Problemati-
O7 se cere elevilor sa precizeze şi să zarea
caracterizeze clima Marii Britanii completează schema din
caiet
O4 descoperirea
O3 Un elev citeste de pe dialogul
Să citim harta din manual si sa hartă şi ceilalti comparaţia
precizam principalele ape curgatoare completează schema din
caiet

Se cere elevilor să precizeze Elevii raspund sub


principalele orase utilizând harta din indrumarea profesorului
manual. şi notează în caiet

Se precizează principalele
caracteristici ale economiei:
- resursele naturale sunt bogate şi
variate Elevii sunt atenti şi
completează în caiet
- economia este foarte bine dezvoltată
(locul 6 pe glob)
- agricultura este puternic mecanizată
şi foarte productivă.

5. Atingerea feed- 2’ Explicaţi care este importanţa Marii Analizează, sintetizează conversaţia
back-ului Britanii în cadrul Europei? cunoştinţele învăţate şi explicaţia
răspund

6. Fixarea şi 5’ Solicită elevilor să realizeze în 5 Primesc fişele de lucru şi Conversaţia Fişa de


evaluarea minute o carte de vizită pentru Regatul rezolvă cerinţa Fişa de lucru lucru
cunoştinţelor Unit
acumulate
6. Precizarea 1’ Învăţarea lecţiei pe baza manualuilui, a Sunt atenţi şi notează Conversaţia
activităţilor caietului de notiţe, a atlasului geografic tema
pentru acasă şi facultativ alte surse.
FISA DE LUCRU

CARTE DE VIZITĂ

REGATUL UNIT

S-ar putea să vă placă și