Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECTUL LECŢIEI

A.DATE GENERALE
Liceul Tehnologic ”Henri Coanda” Beclean
TEHNOLOGII / CONSTRUCŢII INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE
CLASA /a IX-a C
PROFESOR : MINZAT RADU-BOGDAN
B. U. Î./ Alcatuirea si etapele de realizare a elementelor de constructii
C. TITLUL LECŢIEI /Evaluarea unității de invatare: Alcatuirea si etapele de realizare a
elementelor de constructii
D. OBIECTIVELE OPERATIONALE
O1:Sa defineasca constructiile ;
O2:Sa clasifice constructiile după rol;
O3:Sa cunoască conditiile pe care trebuie sa le îndeplinească constructiile
E. SCOPUL LECŢIEI
1.În plan cognitiv : de evaluare a cunostintelor dobandite
2. În plan afectiv : creşterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice
3. În plan educativ : pregătirea elevilor pentru activităţi viitoare
F. STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee: conversația, exercițiul, problematizarea
2. Resurse materiale : fisa de evaluare
3. Resurse temporale: 50 min
4. Resurse umane: colectivul clasei a IX-a C
5. Forme de organizare : frontal, individual
G. METODE DE EVALUARE:verificarea scrisa
1.itemi obiectivi: cu alegere multipla; cu alegere duala, tip pereche
2.itemi semiobiectivi: cu răspuns scurt
3.itemi subiectivi: tip eseu
H.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. Moment organizatoric.( 2-3 min)
2.Verificarea cunoştinţelor
3. Asigurarea feed-back-ului

STRUCTURA LECTIEI
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI
Moment Salută elevii şi face prezenţa. Răspund salutului şi apelului.
Organizatoric.
Verificarea Propune elevilor testul de evaluare ce a Asculta și devin interesati de
Cunoştinţelor fost anunțată de ora trecută. propunerea făcută.
Prezinta obiectivele lectiei. Își insusesc recomandarile și
Prezinta continutul unei fise de evaluare explicatiile la subiectele ce
și explica modul de rezolvare a urmează a le rezolva. Se
cerintelor din fisa concentreaza, citesc cu atenție și
răspund în scris la subiectele din
fisa de evaluare.
Asigurarea feed- Confirmă și apreciază răspunsurile Rețin aprecierile și explicațiile
back-ului corecte, intervine cu explicații suplimentare
suplimentare dacă este cazul
Stabilirea temei Solicită elevilor să compartimenteze casa Notează enunțul temei pentru
pentru acasă visurilor lor. acasă
Numele și prenumele__________________________________
Clasa___________
Data__________

TEST DE EVALUARE

1p-oficiu

1p 1. Din lista de mai jos, identifică elementele de rezistenţă ale unei


locuinţe: tencuială, şarpantă, grinzi, tamplărie, pardoseală, strat de balast,
hidroizolaţii, material mărunt de cale, traverse, stâlpi.

1p 2. Asociază elementele de construcţie din coloana A cu elementele


specifice acestora, precizate în coloana B.

A B
1. elemente de rezistenţă; a. zugrăveli;
2. elemente de finisaj; b. stalpi;
3. elemente de izolaţii; c. pereţi despărţitori;
4. elemente de instalaţii; d. termoizolaţii;
5. elemente de compartimentare. e.instalaţie de
ventilare;
f. viaducte.

2p 3. Citeşte cu atenţie următoarele afirmaţii şi notează-le cu A pe cele


adevărate şi cu F, pe cele false.

a. Partea centrală a suprastructurii unui drum se numeşte acostament, iar


părţile laterale se numesc cale.
b. La regularizarea cursurilor de apă se are in vedere ca noua linie a malurilor
apelor mici, mijlocii şi mari să nu coincidă cu malurile naturale.
c. Podul metalic se protejează cu izolaţie fonică.
1p 4. Din lista de mai jos, selectează componentele specifice suprastructurii
drumului: planşee, şine, strat de bază, invelitoare, strat de balast, fundaţie,
strat de nisip, hidroizolaţie, imbrăcăminte, material mărunt de cale.

1p 5. Alege varianta corectă:


Infrastructura unui pod este alcătuită din:
a. calea de rulare;
b. culee;
c. grinzi;
d. arce.

3p 6. Enumeră elementele de construcţie specifice unei căi ferate.


BAREM
1p-oficiu
1. sarpanta, grinzi, stalpi 1p
2. 1p
1-b
2-a
3-d
4-e
5-c
3. 2p
1-A
2-F
3-F
4. -strat de balast 1p
-strat de nisip
-fundatie
-strat de baza
-hidroizolatie
-imbracaminte
5. b 1p
6. -linia propriu-zisă 3p
-lucrari de arta( poduri, podete, viaducte, tuneluri)
-constructii(calatori, marfa)
-instalatii de automatizare
-instalatii de comunicare

S-ar putea să vă placă și