Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECTUL LECŢIEI

A.DATE GENERALE
Liceul Tehnologic ”Henri Coanda” Beclean
TEHNOLOGII / CONSTRUCŢII INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE
CLASA /a IX-a C
PROFESOR : MINZAT RADU-BOGDAN
B. U. Î./ Caracteristici specifice constructiilor, instalatiilor si lucrarilor publice
C. TITLUL LECŢIEI /Evaluarea unității de invatare: Caracteristici specifice constructiilor,
instalatiilor si lucrarilor publice
D. OBIECTIVELE OPERATIONALE
O1:Sa defineasca constructiile ;
O2:Sa clasifice constructiile după rol;
O3:Sa cunoască conditiile pe care trebuie sa le îndeplinească constructiile
E. SCOPUL LECŢIEI
1.În plan cognitiv : de evaluare a cunostintelor dobandite
2. În plan afectiv : creşterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice
3. În plan educativ : pregătirea elevilor pentru activităţi viitoare
F. STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee: conversația, exercițiul, problematizarea
2. Resurse materiale : fisa de evaluare
3. Resurse temporale: 50 min
4. Resurse umane: colectivul clasei a IX-a C
5. Forme de organizare : frontal, individual
G. METODE DE EVALUARE:verificarea scrisa
1.itemi obiectivi: cu alegere multipla; cu alegere duala, tip pereche
2.itemi semiobiectivi: cu răspuns scurt
3.itemi subiectivi: tip eseu
H.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. Moment organizatoric.( 2-3 min)
2.Verificarea cunoştinţelor
3. Asigurarea feed-back-ului

STRUCTURA LECTIEI
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI
Moment Salută elevii şi face prezenţa. Răspund salutului şi apelului.
Organizatoric.
Verificarea Propune elevilor lucrarea de control ce Asculta și devin interesati de
Cunoştinţelor a fost anunțată de ora trecută. propunerea făcută.
Prezinta obiectivele lectiei. Își insusesc recomandarile și
Prezinta continutul unei fise de evaluare explicatiile la subiectele ce
și explica modul de rezolvare a urmează a le rezolva. Se
cerintelor din fisa concentreaza, citesc cu atenție și
răspund în scris la subiectele din
fisa de evaluare.
Asigurarea feed- Confirmă și apreciază răspunsurile Rețin aprecierile și explicațiile
back-ului corecte, intervine cu explicații suplimentare
suplimentare dacă este cazul
Stabilirea temei Solicită elevilor să deseneze elementele Notează enunțul temei pentru
pentru acasă de rezistenta ale casei lor acasă

NUMELE SI PRENUMELE
CLASA_________
__________________________
DATA____________

TEST DE EVALUARE

I. Încercuiește litera ce corespunde variantei corecte: 1p-


oficiu
1. Clădirile civile cuprind: 1p-I
a) muzee; 1p-II
b) ateliere; 2p-III
c) poduri. 2p-IV
2. Barajele fac parte din categoria construcțiilor: 3p-V
a) civile;
b) agrozootehnice;
c) inginerești.

II. Precizează ce reprezintă durabilitatea construcției și ce factori o influențează?

III. Asociază categoriile de construcții inginerești din coloana A cu tipurile de construcții din
coloana B.

1. căile de comunicații; a. baraje;


2. construcțiile hidrotehnice; b. căi ferate;
3. construcțiile speciale; c. poduri;
4. lucrările de artă pentru d. irigații;
căi de comunicatie. e. filtre.

IV. Notează cu A afirmațiile adevărate și cu F pe cele false.

__ 1. Rezistența și stabilitatea construcțiilor sub acțiunea încărcărilor se referă la deformațiile,


fisurarea și rezistența elementelor de construcție.
__ 2. Construcțiile inginerești fac parte din categoria clădirilor.
__ 3. Amplasarea construcțiilor este condiționată de caracteristicile terenului, de materialele
folosite și de condițiile de mediu exterior.

V. Definiți și enumerați căile de comunicație.

BAREM

I. 1- a; 2-c

II. Durabilitatea reprezintă durata normala de funcționare în timp a principalelor elemente de


construcție, iar factorii care o influențează sunt: externi, cauze interne și cauze stucturale.

III.
1 2 3 4
b a d c
IV.
1 2 3
A F A
V. Caile de comunicatie realizează legătura dintre doua puncte, pentru a asigura transportul de
persoane, de obiecte, de materiale sau de a transmite informații.

Caile de comunicatie sunt: rutiere,navale,aeriene, cai ferate.

S-ar putea să vă placă și