Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECTUL LECŢIEI

A.DATE GENERALE
Liceul Tehnologic ”Henri Coanda” Beclean
TEHNOLOGII / CONSTRUCŢII INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE
CLASA /a IX-a
PROFESOR : MINZAT RADU-BOGDAN
B. U. Î./CONSTRUCTII
C. TITLUL LECŢIEI /Conditii pe care trebuie sa le îndeplinească constructiile
D. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul activităţii didactice şi pe parcursul ei, elevul trebuie
să fie capabil să :
O1:definească rezistenta și stabilitatea, durabilitatea si functionalitatea;
O2:identifice elementele de rezistenta și stabilitate;
O3: identifice factorii adversi care afecteaza durabilitate
O4: identifice functionalitatea cladirilor.
E. SCOPUL LECŢIEI
1.În plan cognitiv : acumularea de noi cunoştinţe şi aprofundarea lor
2. În plan afectiv : creşterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice
3. În plan educativ : pregătirea elevilor pentru activităţi viitoare
F. STRATEGII DIDACTICE:
1. Mijloace didactice : cretă, tablă, schiţe, auxiliar curricular
2.Metode de învăţare : explicaţie, conversaţie
3.Moduri de activit. cu elevii : frontal, individual
G.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. Moment organizatoric.( 2-3 min)
2.Verificarea cunoştinţelor şi reactualizarea celor necesare comunicării temei noi (9-15 min)
- verificarea cunoştinţelor prin întrebări şi exerciţii
- reactualizarea cunoştinţelor şi legătura cu cel noi
3. Comunicarea cunoştinţelor noi
- anunţarea titlului
- proiecterea temei noi pe secvenţe
- prezentarea secvenţelor
4. Fixarea noilor cunoştinţe prin întrebări, cu scopul de a cunoaşte gradul de înţelegere(5-8min)

STRUCTURA LECTIEI 2 ore


ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI
1.Moment Salută elevii şi face prezenţa. Răspund salutului şi apelului.
Organizatoric.
2. Verificarea Solicită :definirea constructiilor, Răspund solicitărilor profesorului.
Cunoştinţelor şi clasificarea constructiilor după rol, tipuri
reactualizarea de clădiri, tipuri de clădiri ingineresti
celor
necesare
comunicării temei
noi.
3. Comunicarea Scrie pe tablă titlul noii lecţii Notează în caiet titlul lecţiei
cunoştinţelor noi. Prezintă obiectivele urmărite în cadrul Sunt atenţi la prezentarea
lecţiei. obiectivelor urmărite.
Enumera tipurile de condiții pe care Scriu în caiet tipurile de conditii.
trebuie sa le îndeplinească constructiile Notează în caiet definitia
. rezistenței și a stabilitatii
Notează pe tablă tipurile de conditii. constructiei.
Scrie pe tablă definiţia rezistenței și Notează elementele rezistentei.
stabilitatii constructiilor. Scriu în caiet definiţia durabilitatii.
Prezintă elementele de rezistenta. Notează factorii adversi care
Notează pe tablă elementele acesteia. afecteaza durabilitatea.
Scrie pe tablă definiţia pentru Notează în caiet definiţia
durabilitate. functionalitate.
Enumeră factorii adversi care afecteaza Scriu în caiet tipurile de
durabilitatea. constructii.
Scrie pe tabla factorii adversi.
Defineşte functionalitatea constructiei.
Enumera tipurile de constructii.
4. Fixarea noilor Solicită:definirea rezistentei si a Răspund solicitărilor profesorului.
cunoştinţe. stabilitatii, a durabilitatii si a
functionalitatii.
5. Asigurarea feed- Confirmă și apreciază răspunsurile Rețin aprecierile și explicațiile
back-ului corecte, intervine cu explicații suplimentare
suplimentare dacă este cazul
6. Stabilirea temei Solicită elevilor să masoare elementele Notează enunțul temei pentru
pentru acasă de rezistenta ale casei lor acasă
SCHIŢA TABLEI
Conditii pe care trebuie sa le îndeplinească constructiile
-rezistenta și stabilitatea
-durabilitatea
-functionalitatea
A.Rezistenta și stabilitatea constructiilor
1. Definiţie: sub acțiunea incarcarilor se refera la deformatiile, fisurarea și rezistenta elementelor
de constructie.
2. Elemente componente:
  ELEMENTE DE REZISTENŢĂ (STRUCTURALE) = asigură rezistenţa şi stabilitatea
construcţiilor, alcătuind structura de rezistenţă :- fundaţiile, pereţi portanţi, stâlpi, grinzi, plăci,
arce, scări, şarpante

B. Durabilitatea
1.Definiţie: reprezintă durata normala de funcționare în timp a principalelor elemente de
construcție, fără pierderea calitatii necesare exploatarii.
2.Factorii adversi care afecteaza durabilitatea
C.
Functionalitatea constructiilor

1. Definiţie: reprezintă utilizarea constructiei conform destinatiei pentru care a fost conceputa.

2. Tipurile de constructii
D. Fixarea cunostintelor noi dobandite și asigurarea feed-back-ului

S-ar putea să vă placă și