Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Manoliu Sorina

Data:
Clasa: a-IX-a
Disciplina: Educaţie sexuală
Tema: Luarea deciziilor
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scopul: Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a găsi alternative în analiza şi luarea deciziilor.
Obiective operaţionale:
O1: să definească noţiunea de „decizie”;
O2: să exemplifice cu situaţii de decizie din propria experienţă;
O3: să identifice propriile etape în procesul de luare de decizii;
O4: să aplice algoritmul prezentat situaţiilor problemă date;
O5: să identifice factorii care influenţează luarea deciziilor.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia.
Mijloace didactice: foi flipchart, marker, biletele cu situaţiile problemă;
Forme de organizare: frontală, pe grupe;
Timp: 50 min

Student: Manoliu Sorina


Secţia: Pedagogie
Anul:IV
Grupa: II
Situaţiile problemă:

S1: Eşti cu prietenul/prietena tău/ta de ceva timp şi el/ea este din ce in ce mai nerăbdător/oare
să faceţi sex. Spune că dacă nu accepti te părăseşte.Ce faci?

S2: În urma unui contact sexual apare riscul unei sarcini nedorite datorită folosirii
necorespunzătoare a metodelor de contracepţie. Ce faci?

S3: Partenerul/a nu doreşte folosirea prezervativului în timpul contactului sexual.Tu în


schimb eşti pro folosirii. Ce faci?.
Etapele lecţiei Ob.op Conţinut instructiv-educativ Metode şi procedee Evaluare
1 2 3 4 5

1.Moment Pregătirea clasei şi a colectivului pentru


organizatoric desfăşurarea orei de educaţie sexuală.

2.Reactualizarea Se realizează o trecere în revistă a


cunoştinţelor discuţiilor de orele anterioare despre
anterioare relaţiile sexuale, infecţii cu transmitere
sexuală, metode de contracepţie etc.
Se va juca pentru o stimulare a
participării elevilor la discuţii, jocul
„Linia vieţii”.Elevii trebuie să deseneze o
linie ce va conţine evenimentele esenţiale Conversaţia
din viaţa lor. Apoi ipotetic, işi vor Exerciţiul
imagina că intr-un anume moment în
viată lor va surveni un aspect negativ(o
sarcina nedorită, infectare HIV, etc.) şi
O1 cum ar modifica acest aspect linia vieţii
lor în continuare.

3.Anunţarea Se precizează că ora aceasta este


temei şi a destinată exersării unui algoritm de luarea
obiectivelor deciziilor, deoarece nu este suficient să
avem informaţii cu privire la contactul
O2 sexual, infecţii şi alte subiecte legate de Capacitatea
sexualitate, ci trebuie să ştim să le de a asocia
folosim în beneficiul nostru şi a celor teoria cu
dragi. practica

4.Dirijarea O3 Se solicită elevilor definiţii pentru Conversaţia


învăţării termenul de „decizie”, în final
ajungându-se la o sinteză a acestora:
„Decizia este un proces în care o
persoană face o alegere din una sau mai
multe alternative.”.
De asemenea, vor da exemple de
decizii pe care le iau în fiecare zi, vor
discuta cât de dificil li s-a părut şi cum au
procedat în luarea acestora. Analizând
tipurile de decizii enumerate se va
constata ca acestea diferă în nivelul de
dificultate. Cu cât dificultatea situaţiei
este mai mare, cu atât şi procesul de
decizie este mai elaborat.
În continuare se prezintă elevilor Capacitatea
următorul algoritm: de a aplica
O4 1. Stabilirea problemei un algoritm
2. Stabilirea opţiunilor stabilit
3. Consecinţele pozitive şi negative Explicaţia
4. Sentimente Demonstraţia
5. Alegerea deciziei
6. Motivele alegerii
Se explică ce presupune fiecare etapă
în parte pentru o întelegere cât mai
eficace, în perspectiva aplicării acestuia.

5.Asigurarea Elevii vor fi împărţiţi pe 3 grupe,


retenţiei şi a fiecare grupă va primi câte o situaţie
transferului problemă.
O5 Pe câte o coală de flipchart vor
prezenta algoritmul de luare a deciziilor
pentru fiecare situaţie.
În final vor numi un reprezentant al
fiecărui grup care va prezenta în faţa
clasei desfăşurarea algoritmului pentru
situaţia dată.
Pe parcursul prezentărilor vor fi
permise discuţiile, însă fără a se pierde
din vedere respectarea opiniei celuilalt şi
argumentarea propriei opinii.
În urma discuţiilor generate de
prezentări se va solicita elevilor
identificarea factorilor care influenţează
luarea deciziilor: presiunea anturajului,
sentimente, obiceiuri, prejucăţi.
Exerciţiul
6.Încheierea Se va urmări şi evidenţia implicarea în
activităţii realizarea sarcinilor de grup.

Conversaţia

S-ar putea să vă placă și