Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

An școlar: 2014 – 2015


Data: 15.05.2015
Ora: 09:00 – 09:30
Aria curriculară: Terapii specifice și de compensare
Terapia: Logopedie
Terapeut:
Numele și prenumele copilului: T.L.
Vârsta: 4 ani și 11 luni
Diagnostic: Dislalie polimorfă
Subiectul activităţii: Exerciții de consolidare a pronunției sunetului Ț în cuvinte
Tipul activităţii: de consolidare, sistematizare a cunoştinţelor
Obiectiv general:
 Îmbunătăţirea abilităţilor de pronunţie şi comunicare.
Obiective operaţionale:
a) cognitiv-informaţionale:
 O1 - să efectueze exercițiile necesare pentru îmbunătățirea mobilității aparatului fonoarticulator;
 O2 – să pronunțe corect sunetul Ț în silabe/cuvinte;
 O3 – să diferențieze sunetul Ț de sunetul S;
 O4 - să pronunțe corect cuvinte care conțin sunetul Ț în diferite poziții;
 O5 – să pronunțe corect forma diminutivală a cuvintelor;
b) afectiv-motivaționale
 O6- să participe cu plăcere şi interes la activitate.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă.
Material didactic: ursuleț de pluș, oglinda logopedică, cartonașe imagini, fişe de lucru, imagini, cartonaşe cu silabe/cuvinte, imagini pentru
gimnastica fonoarticulatorie, săculeț, plic, bilețele cuvinte, lipici, recompense
Material bibliografic:
Gherle, Ș. (2010) – Minighid logopedic. Și eu vreau să vorbesc corect!, Editura Universitară, București;
Jurcău, E., Jurcău, N. (1999) – Învăţăm să vorbim corect, Editura Printek, Cluj-Napoca;
Ungureanu, D. (1998) – Compendiu logopedic şcolar, Editura Eurostampa, Timişoara;
Vrășmaș, E. (2007) – Să învățăm cu...plăcere, Supliment al revistei Învățământul Preșcolar, București;
Hărdălău, L. (2011) – Culegere de jocuri logopedice, Editura Primus, Oradea;
Hărdălău, L., Drugaș, I. (2011) – Psihologia și logopedia în practica școlară, Editura Primus, Oradea;

Nr. Momentele Ob. Metode şi Mijloace de


Conţinutul activităţii Observaţii
crt. activităţii op. procedee înv.
1. Moment Se asigură condiţiile optime desfăşurării activităţii:
organizatoric aerisirea cabinetului, pregătirea materialului
didactic și primirea copilului în cabinet.

2. Captarea şi Captarea atenției se va realiza cu ajutorul lui ȚuȚu conversaţia Ursuleț de pluș
orientarea (ursuleț de pluș), căruia îi plac foarte mult copii și demonstrația ȚuȚu
atenţiei sunetele pe care aceștia le învață, în cazul nostru oglinda
sunetul Ț. ”El vrea să ne audă cum imităm logopedică
următoarele sunete: Cum chemăm cățelul? (cuțu- cartonașe
cuțu); Cum chemăm pisica? (țiț-țiț); Mersul raței imagini
(țop-țop); Săritura iepurașului (țup-țup); Cum
tăiem cu foarfeca? (țac-țac) și Vorba șoricelului
(chiț-chiț).
3. Anunţarea temei Ursulețul ȚuȚu ne-a adus un săculeţ cu surprize şi conversaţia săculeț
plic sunete
un plic, pentru a ne juca cu sunetul “Ț”, prietenul
nostru de la cabinet, pronunţându-l în cuvinte şi
silabe .
4. Prezentarea şi La începutul acestei secvenţe se vor face exerciţii explicaţia oglinda
aplicarea pentru antrenarea tuturor funcţiilor implicate în demonstraţia logopedică,
conţinutului vorbire: exerciţiul imagini pentru
- exerciţii de gimnastică facială şi linguală pentru gimanstica
O1 îmbunătăţirea mobilităţii aparatului fonoarticulator: fonoarticulatorie
 gura deschisă, limba sus (ca pentru
pronunțarea sunetuli T) – jos (ca pentru
pronunțarea sunetului S), în spatele
incisivilor;
 buzele retrase în zâmbet;
 aerul va face explozie – dacă punem pe
limbă o bucată de hârtie, aceasta va zbura la
pronunțarea sunetului Ț;
 pronunțarea într-un ritm alert a sunetelorTS.

Primul joc se numește ”Hai să spunem cuvinte”. Oglinda


O2 exerciţiul logopedică
Copilul va repeta după logoped următoarele
demonstrția
cuvinte:
 țap, țară, țeapă, țintă, țestoasă;
 ață, rață, cățel, față, gheață, vițel;
 hoț, braț, glonț, lanț, șorț, pătuț.
oglinda
Activitatea continuă cu un exerciţiu ce constă în exerciţiul logopedică
O3 corectarea unor cuvinte. Ne vom juca ”de-a demonstrația ursulețul Țuțu
corectatul”, pentru că Țuțu are nevoie de ajutorul fișă de lucru
tău. El nu știe forma corectă a cuvintelor. Cum este
corect?
 Eu vreau o porsie/porție de tort.
 Eu desenez un călus/căluț.
 Am văzut un sap/țap.
 Băiatul trage la sintă/țintă.
imagini sunet Ț
În continuare se vor realiza exerciţii pentru explicația săculeț
pronunţarea corectă a cuvintelor care conţin sunetul
“Ț” în diferite poziţii, atât după modelul verbal exercițiul
oferit - țăran, față, bănuț, etc, cât şi pe baza unui
suport imagistic, în limbaj independent, astfel:
Asigurarea O4
“Descoperă surprizele din săculeţ şi denumeşte
5. performanței
fiecare imagine găsită!”. Copilul va găsi în săculeţ
diferite imagini cu obiecte/animale, a căror
denumire conţine sunetul “Ț” în diferite poziţii –
inițială, mediană sau finală.

Pentru obținerea performanței, copilul va trebui să fișa de lucru


Obținerea O5 munca
”alinte” cuvintele următoare: urs, vacă, casă, masă,
6. performanței independentă
rochie, fustă, pisică.
exercițiul
De exemplu: mașină – mașinuță
7. Evaluarea Exerciţiu-joc: ”Țepii ariciului” bilețele cuvinte
performanței exerciţiul lipici
- Copilul va primii o fișă cu un arici desenat și explicația foaie
bilețele, pe care sunt scrise diferite cuvinte care munca
conțin sunetul Ț. Aceste bilețele vor reprezenta independentă
țepii ariciului. El va trebui să le pronunțe corect și
să le lipească pe spatele ariciului, formandu-i țepii.

8. Încheierea Se vor face aprecieri asupra desfăşurării activităţii conversaţia recompense


activităţii şi asupra performanţelor atinse. Se oferă
recompensă copilului.

S-ar putea să vă placă și