Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate didactică

Liceul Borşa
DATA :
CLASA : a X-a
DISCIPLINA : Chimie
PROFESOR : Cristina Timiş
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Compuşi naturali şi de sinteză cu importanţă practică deosebită.
TITLUL LECŢIEI: SĂPUNURI ŞI DETERGENŢI
TIPUL LECŢIEI : Dobândire de noi cunoştinţe prin activităţi centrate pe elev
DURATA: 50 min.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1.Descrierea comportării compuşilor organici studiaţi în funcţie de clasa de apartenenţă;
2.1.Efectuarea de investigaţii pentru evidenţierea unor caracteristici, proprietăţi , relaţii;
2.2.Formularea de concluzii care să demonstreze relaţii de tip cauză-efect;
4.1.Procesarea informaţiilor scrise, a datelor, conceptelor pentru utilizarea lor în activităţile de tip proiect ;
4.2.Utilizarea în mod sistematic, a terminologiei specifice , într-o varietate de contexte de comunicare;
5.1.Analizarea consecinţelor echilibrelor generate de procesele chimice poluante şi folosirea necorespunzătoare a produselor
chimice;
5.2.Justificarea importanţei compuşilor organici .
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
1.Definirea săpunurilor și a detergenților. Modelarea formulelor de structură plane ale unor săruri ce compun
săpunurile.
2. Explicarea proprietății de spălare a săpunurilor/detergenților.
3. Clasificarea săpunurilor și a detergenților.
4.Aprecierea impactului utilizării săpunurilor și detergenților, asupra mediului înconjurător și a propriei persoane.

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, învățarea prin descoperire, modelarea ,


problematizarea ,explicația , diagrama Venn.

MATERIALE DIDACTICE FOLOSITE:manual, prezentări PP , videoproiector.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII : în grup, individual,frontal

LOCUL DE DESFĂȘURARE A ACTIVITĂȚII: sala de clasă

FORME DE EVALUARE: observare sistematică , utilizare a operațiilor gândirii , explicarea proprietății de


spălare a săpunurilor și detergenților, modul de sintetizare și exprimare a ideilor.
Desfășurarea activității didactice
RESURSE
MOMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA RESURSE DE
LECȚIEI PROFESORULUI ELEVULUI PROCEDURALE TIMP

1. Moment Se notează elevii absenți și se Elevii se pregătesc pentru


stabilește atmosfera propice activitatea didactică.
organizatoric desfășurării lecției. Este montat videoproiectorul
Conversația 2 min.
și incărcate cele 2 lecții P.P.
„ Săpunuri” si „ Detergenți”.

Se realizează conexiunile cu lecția Elevii rezolvă cerințele Explicația


2. Evocare anterioară, „Acizi grași.Grăsimi ”. testului . 7 min.
Profesorul împarte elevilor câte un Se discută apoi rezolvarea
test , explicând cerințele. corectă a testului.

Profesorul notează titlul lectiei pe


Se notează titlul lectiei pe
3.Realizarea tablă:”Săpunuri și detergenți”.
caiete.
Anterior a fost stabilită tema de Descoperirea dirijată 30 min.
sensului Elevii sunt aranjați în grupele
studiu , elevii au fost impărțiți în 4
stabilite.
grupe de cate 6 elevi, fiecare grupă a
Elevii – lider vor prezenta
primit câte o subtemă pentru studiu
principalele aspecte ale lecției
și prezentare.
și vor face o schiță pe tablă.
Grupa I –„Săpunuri.Tensiunea
Restul elevilor vor nota
superficială a apei . Scurt istoric al
schița lecției pe caiete. Modelarea
săpunului.Definiția săpunului.Tipuri
Elevul (sau elevii) desemnați
de săpunuri.Obtinerea săpunului”
de fiecare grupă în parte vor
Grupa II – „Proprietatea de spălare
prezenta , pe rând , fiecare
a săpunurilor.Factorii ce subtemă a lecției .
influențează calitatea unui După fiecare subtemă
săpun.Procesul tehnologic de studiată, se stabileste un
obtinere a săpunurilor.Utilizările dialog între elevii din fiecare
săpunurilor.” grup și restul elevilor și Conversația
Grupa III. –”–”Detergenții.Scurt profesor , pentru lămurirea
istoric.Definiție.Clasificare” eventualelor inadvertente din
Grupa IV.-” Utilizările notiunile discutate.
detergenților.Alte utilizări ale Elevii notează informatiile pe
săpunurilor și caiete.
detergenților.Poluarea produsă de Se modelează la tablă :
săpunuri și detergenți” -formulele de structură plane Problematizarea
Pe parcursul desfășurării ale unor săpunuri ( ...etc.),
prezentărilor făcute de elevi, - ecuatia reactiei de
profesorul intervine cu explicații ionizare a unui săpun în
suplimentare dacă este necesar și soluție apoasă diluată,
elevii au nelămuriri . -cele 2 părți distincte
:hidrofobă și hidrofilă din
molecula unui săpun si Explicația
formarea micelelor.

Ascultă cerința profesorului.


Elevii vor completa la tablă
Profesorul desenează pe tablă 2 noțiunile deosebirile și
4. Reflecție cercuri, parțial suprapuse și solicită Diagrama Venn
asemănările dintre săpunuri și
elevii să completeze fiecare cerc cu detergenți. 8 min.
deosebirile dintre săpunuri și
detergenți iar în porțiunea comună
celor două cercuri să noteze
asemănările dintre cele două
categorii de compuși organici.
Elevii notează tema pentru Explicatia
acasă.
5. Notarea și
Profesorul apreciază activitatea 3 min.
aprecierea depusă de elevi ,notează elevii
elevilor, implicați și anunță tema pentru acasă
anunțarea temei (ex.2/pag.133 , manual Chimie
cls.aX-a,ed.LVS Crepuscul).
pentru acasă

SĂPUNURI DETERGENȚI

S-ar putea să vă placă și