Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Profesor învățământul primar: Oncescu Andreea Irina


Clasa: a III-a
Data: 19.02.2021
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Tema: Modelarea ca limbaj plastic
Subiectul: Reproducerea unor creații celebre
Tipul lecţiei: Formare de priceperi și deprinderi

Scopul:
• Dezvoltarea imaginatiei creatoare, a sensibilității și a gustului estetic.
• Formarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic prin exersarea deprinderilor tehnice specifice modelării.

Competente:
 Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietățile lor și de tehnici de lucru adecvate.
 Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

1
Obiective operaționale:
Pe parcursul lectiei, toți elevii vor fi capabili :
O1: să utilizeze corect toate instrumentele de lucru, pe baza cunostințelor anterioare.
O2: să realizeze lucrarea plastică respectând toate etapele de lucru pe baza indicațiilor date de profesor.
O3: să modeleze plastilina, folosindu-se de model.

Metode, procedee, tehnici: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația dirijată, activitatea independentă.
Mijloace de învăţământ : plastilină, plansă de lucru.
Forme de organizare a activității: frontal , individual.

Resurse:
 Temporale: 40 de minute

Bibliografie:
1. Manual de”Arte vizuale și abilități practice” clasa a III- a, Editura Intuitex, 2016, București

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

operaționale
Obiective
Strategia didactică
Etapele
Nr. activității+
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. intervalul de procedee de organizare a
timp alocat tehnici învățământ activității

1. Voi asigura condiţiile optime Elevii își pregătesc


Momentul
pentru desfășurarea activităţii. Se materialele necesare
organizatoric
pregătesc materialele necesare desfășurării orei
(1 min.)
pentru desfăşurarea activităţii;
2. Captarea atenției se va realiza Elevii ascultă ghicitoarea. Conversația Frontal
Captarea
printr-o ghicitoare. Individual
atenției
(3 min.)

3. Pentru că suntem români, așa Elevii ascultă comunicarea Conversația Frontal


Comunicarea
cum a fost Constantin Brâncuși, obiectivelor
temei
vom demonstra că suntem și
activității și a
artiști asemenea marelui
obiectivelor
sculptor.
(2 min.)
Tema de astăzi fiind: Modelarea
4. Demonstrația Afișez imaginea pe care o Conversația Frontal
modelului folosim ca model, cu ”Masa Individual
(4 min.) Tăcerii”.

Întreb elevii ce instrumente cred Elevii răspund când sunt Se va evalua


3
ei că vom folosi în crearea numiți. capacitatea
O1 acestei teme? elevilor de a
numi
După ce prezentăm materialele Elevii execută exercițiile instrumentele
de lucru, vom face încălzirea de încălzire a mâinilor. de lucru
muschilor mici ai mâinilor, prin
exerciții de mimare a cântării la
pian, de mimare a deschiderii
unei flori și rotire a încheieturii
mâinii.

Prezint copiilor etapele de lucru.

5. Urez spor la lucru elevilor și le Elevii încep să lucreze. Frontal Se va evalua


Realizarea
O1 reamintesc că își pot lăsa liberă Plastilină capacitatea
independentă
O2 imaginația, creând o lucrare elevilor de a
a lucrării
O3 originală. ține cont de
(25 min.)
indicațiile
oferite.
6. O2 Le solicit elevilor care au reușit Conversația Frontal
Evaluarea
O3 să termine lucrarea să o prezinte
performanțelor
în faţa colegilor, iar aceștia să
elevilor
facă aprecieri cu privire la
(4 min.)
lucrările respective.
4
7. Felicit și apreciez elevii care au Conversația Frontal
Încheierea participat activ la desfășurarea
activității activității.
(1 min.)

S-ar putea să vă placă și