Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic - Barbu Carmen Georgeta
Proiect Didactic - Barbu Carmen Georgeta
13 Târgovişte
Educatoare: Barbu Carmen-Georgeta
Grupa: mijlocie A
Scopul:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor
structurilor verbale orale;
Forma de realizare: povestirea educatoarei
Tipul: formare de deprinderi/abilităţi (deprinderea de a asculta și abilitatea de înțelegere a
mesajului verbal)
Obiective operaţionale:
1
Metode și tehnici: povestirea, conversaţia, observația, explicaţia, demonstrația, jocul.
Material didactic: scenă din poveste cu materiale din natură specifice anotimpului toamna (nuci,
frunze uscate, crengi uscate, ghinde), găinuța moțată, cocoșul pintenat, 6 imagini din poveste.
Forma de organizare: frontal
Durata: 25 - 30 min
Bibliografie:
2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
3
și conducerea Se va trece la redarea poveștii, respectându- poveste și ascultător și
învățării se succesiunea momentelor principale. personajele aprecierea conduitei
1. Cocoșelul pintenat o invită pe găinușa cea acesteia pozitive.
moțată în pădure să adune nuci coapte.
2. Cei doi ies din ogradă, trec prin câmpie și
ajung în pădure, unde găsesc nuci coapte.
3. La plecare, găinușa cea moțată îi cere
cocoșelului pintenat să o aducă acasă într-o
trăsură.
4. Cocoșelul pintenat construiește o trăsură din
crenguțe de alun și coji de nucă. Găsește o
broască țestoasă care să conducă trăsura cu cei
doi.
5. În drumul spre casă se întâlnesc cu un Ac
de Cusut și hotărăsc să-l ia si pe acesta cu ei în
trăsură.
6. Drumeții se opresc la un han, deoarece se
întunecase. Îi întâmpină hangiul cu șorț alb și
ochelari. (Jupânul Vulpoi).
7. Drumeții anuntă că nu pot plăti găzduirea și
îi vor oferi un ou dimineața de la găinușă.
Acul de Cusut descoperă că cel deghizat în
hangiu este Jupânul Vulpoi și-i trezește pe cei
4
doi, bănuind că acesta vrea să le facă rau.
8. Cei trei îl păcălesc pe hangiul deghizat și
scapă de acesta.
9. Cocoșelul și găinușa îi mulțumesc Acului
de Cusut că i-a scăpat de Vulpoi. Si pornesc
în pas grăbit spre casă, fără caleașcă. (Vreți să
știți ce-a fost apoi?/ De la hanul cu pricina?/
Repede fugi cocoșul/ Dar mai repede Găina!).
6.Asigurarea Copiii sunt rugați să găsească elemente din Conversația Nuci Frontal Motivarea alegerii și
retenței și a poveste specifice anotimpului toamna. Ghinde exprimarea corectă în
transferului Astfel, vor discuta despre anotimpul toamna, Frunze de propoziții prin
fructe de toamnă, fenomene specifice (frunze toamnă aprecierea
uscate, crengi de alun uscate etc). Crenguțe de comportamentului
alun de exprimare verbală
corectă.
7.Încheierea Se vor prezenta concluziile referitoare la Conversația Frontal Aprecieri generale și
activității activitatea desfășurată: Ce am aflat nou față de individuale privind
ce știam? - Povestea unui cocoșel pintenat și a deprinderea de
unei găinușe moțate, puși pe ceartă. ascultare a unei
6
povești, capacitatea
de înțelegere a
mesajului etc. de-a-
lungul întregii
activității.