Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: RADESCU MARIA

GRADINITA NR.1 BAIA DE FIER

GRUPA: PREGATITOARE

CATEGORIA ACTIVITATII : EDUCATIE ARTISTICO- PLASTICA

MIJLOC DE REALIZARE : PICTURA DECORATIVA

TEMA : SA IMBRACAM PAPUSA

SCOPUL ACTIVITATII:
-dezvoltarea proceselor psihice cognitive ( atentia, gandirea, imaginatia);
-formarea gustului estetic;
-formarea priceperilor si deprinderilor de a lucra ordonat, ingrijit;
-imbogatirea vocabularului.

OBIECTIVE OPERATIONALE :
-sa utilizeze in mod current pensula, suportul, acuarela;
-sa foloseasca in lucrarile lor cunostintele dobandite anterior ( linia,
punctul , culori calde, culori reci) pentru a reda imbracamintea papusii;
-sa participe cu interes la activitate;
-sa cunoasca obiectele de imbracaminte ale papusii.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Modalitati de abordare ale invatarii: euristica, algoritmica;
b) Metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul;
c) Forma de organizare : colectiva;
d) Mijloace de invatamant : lucrare demonstrativa, acuarele, pensule, foi
de hartie, recompense;
e) Evaluare : finala
f) Durata : 25-30 min.
g) Locul desfasurarii : sala de grupa.

DESFASURAREA ACTIVITATII:
ETAPELE ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA
ACTIVITATII COPIILOR
1 2 3
Captarea Introducerea in activitate se face Copiii raspund
atentiei printr-o scurta convorbire cu copiii intrebarilor
despre materialul primit si despre ce vor educatoarei
face cu acesta , despre temele pe care ei
le-au executat in cadrul activitatilor de
educatie artistico-plastica .

Anuntarea Astazi vom picta ,,Imbracamintea Copiii asculta cu


temei papusii”.Vom examina pe rand partile atentie si raspund
componente ale imbracamintii papusii: intrebarilor
fustita, bluzita.Toate acestea le veti reda educatoarei
cu ajutorul tuturor tipurilor de linii si
puncte invatate in activitatile anterioare.
Le voi prezenta lucrarea
demonstrativa si apoi le voi spune
,,Spor la lucru”

Dirijarea Voi da copiilor indicatiile necesare : Copiii lucreaza


invatarii -sa fluidizati ( udati) pastilele de
culoare;
-sa nu impreunati culorile;
- folositi culori calde si culori reci
-sa lucrati curat, ingrijit.
In timpul desfasurarii activitatii voi
trece pe la fiecare copil, pentru a urmari
modul de lucru.

Evaluarea Lucrarile vor fi analizate impreuna Copiii vor allege


lucrarilor cu copiii. Ei vor alege lucrarile cele mai lucrarile cele mai
frumoase, vor motiva alegerea acestora frumoase
si le vor expune pe un panou .De
asemenea vor fi analizate si lucrarile
mai putin bune , voi face corecturile de
rigoare si voi incuraja copiii, spunandu-
le ca data viitoare ei vor fi aceia care
vor executa cele mai frumoase lucrari.

Incheierea Voi face aprecieri generale si Copiii vor iesi din


activitatii individuale asupra felului cum s-a sala de grupa
desfasurat activitatea.Voi imparti cantand un cantecel
copiilor stimulente. despre papusa

S-ar putea să vă placă și