Sunteți pe pagina 1din 4

Scoala Gimnaziala Veresti

Prof. Sanda Mariana Turturean

Proiect de lecţie

Data
Disciplina Chimie
Clasa: a VII a
Timpul 50 min
Profesor
Titlul lecţiei Separarea substanţelor din amestecuri
Tipul lecţiei Lecţie de laborator
Scopul lecţiei Efectuarea experimentală a separării substanţelor
Bibliografie Manualele de chimie pentru clasa a VII a în vigoare
Sitaru V., Fodor I., Rădăcină Z., Chimie, cls. VII-VIII probleme propuse

Competenţe generale:
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viaţa de zi cu zi
2. Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice
3. Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante, demonstrând
raţionamente deductive şi inductive
4. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea
explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor
5. Evaluarea consecinţelor proceselor şi acţiunii produselor chimice asupra propriei
persoane şi asupra mediului

Competenţe specifice: La sfârşitul activităţii didactice elevii trebuie să fie capabili:

1.1. Diferenţierea fenomenelor fizice de fenomenele chimice, a proprietăţilor fizice de


proprietăţile chimice, a substanţelor pure de amestecuri de substanţe etc.
2.1. Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice
pentru a studia proprietăţile şi transformările substanţelor chimice etc.
3.2. Identificarea unor metode de separare a unui amestec în funcţie de natura acestuia.
4.1. Transpunerea în limbaj specific a informaţiilor privind aplicaţiile practice ale chimiei.
5.1. Aplicarea normelor de protecţie personală în laboratorul de chimie şi de protecţie a
mediului.

Catedra de chimie – fizică


1
Scoala Gimnaziala Veresti
Prof. Sanda Mariana Turturean

Scenariul didactic:

Strategii didactice
C. Momentele Forme de
Conţinuturi Metode şi
S. lecţiei Timp organizare a Resurse Evaluare (itemi evaluativi)
procedee
învăţării
Moment Stabilirea atmosferei propice pentru
1‘ Conversaţia
organizatoric realizarea activităţii
Recapitularea noţiunilor deja
Reactualizarea
1.1 studiate despre substaţe şi Frontal Conversaţia Fişa de lucru Rezolvarea exerciţiului din
cunoştinţelor 5’
amestecuri. Individual Problematizarea Creta, tabla fişa de lucru.

Trecerea la lecţia nouă Se va urmări modul de


Separarea substanţelor din mânuire a sticlăriei şi a
2.1 Comunicarea amestecuri reactivilor de către elevi
3.2 de noi Se defineşte decantarea, filtrarea, Frontal Modelarea Se va urmări realizarea
25’ Fişa experimentală
4.1 cunoştinţe cristalizarea şi distilarea. Pentru Pe grupe Problematizarea corectă a experimentelor
Creta, tabla
5.1 fiecare dintre amestecurile din fişa de Individual Algoritmizarea Înscrierea datelor într-un
lucru se efectuează experimental tabel.
operaţia de separare aleasă.

2.1 Fixarea noilor Sistematizarea noţiunilor studiate 10’ Frontal Problematizarea Fişa de lucru Se va urmări algoritmul de
Catedra de chimie – fizică
2
Scoala Gimnaziala Veresti
Prof. Sanda Mariana Turturean
Strategii didactice
C. Momentele Forme de
Conţinuturi Metode şi
S. lecţiei Timp organizare a Resurse Evaluare (itemi evaluativi)
procedee
învăţării
3.2 cunoştinţe prin rezolvarea sarcinilor de pe fişa
Individual Algoritmizarea rezolvare a itemilor propuşi
4.1 de lucru

Tema pentru
Finalizarea sarcinilor de pe fişa de Individual Problematizarea
- acasă 1’- 2’ Fişa de lucru Rezolvare de exerciţii
lucru Algoritmizarea

Catedra de chimie – fizică


3
Scoala Gimnaziala Veresti
Prof. Sanda Mariana Turturean
Fişă de lucru

Reactualizarea cunoştinţelor

Alege corespondenţa dinre afirmaţiile din coloana A cu cele din coloana B:


A B
1. substanţe simple __________________________ a. argint
b. alcool
c. saramură
2. substanţe compuse ________________________ d. apă
e. oxigen
f. aliaje
3. amestecuri _______________________________ g. dioxid de carbon

Fixarea cunoştinţelor

1. Sarea extrasă din saline conţine o serie de impurităţi printe care şi pământ. Cum se elimină particulele de pământ de sare?
2. Pentru prepararea dulceţei de caise şi prune, mama are nevoie de ”apă de var” (soluţie limpede de hidroxid de calciu). Cum
o puteţi ajuta pe mama ca din “laptele de var” să poată separa “apa de var”?
3. Se dau amestecurile:
a. sare de bucătărie cu sulf
b. nisip cu iod
c. sulf cu pilitură de fier
Ce metodă propuneţi pentru a separa componentele fiecărui amestec?

Catedra de chimie – fizică


4

S-ar putea să vă placă și