CLASA a XII-a C DISCIPLINA: TEHNICI DE MARKETING UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PRODUSE DI SERVICII , PRETURI TITLUL LECŢIEI: PRECIZAREA PUNCTELOR DE SPRIJIN A UNEI ACTIUNI COMERCIALE MARCA TIPUL LECŢIEI: MIXTA LOCUL DE DESFĂŞURARE: CABINET MULTIMEDIA DURATĂ: 50 MIN DATA 27.03.2019 PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Titlul lecţiei: PRECIZAREA PUNCTELOR DE SPRIJIN A UNEI ACTIUNI COMERCIALE MARCA
A. Necesitatea studierii temei: cunoaşterea notiunii de marca si clasificarea tipurilor de marca
B. Structura logică a conţinutului lecţiei:
1.MARCA -definitie -functiile marcii - functii pentru consumator - functii pentru producator -clasificarea marcilor
C. Obiectivele lecţiei:
Capacitatea care se ur- Comportamentul Condiţiile în care vor Criterii de realizare
măreşte a se forma la e- prin care elevii vor lucra elevii pentru a ( limita minimă levi prin învăţare proba capacitatea realiza admisă) respectivă comportamentul O1-identificarea notiunii Prin prezentarea Elevii definescnotiunea 90% de marca definitiei marcii de marca şi comunicare O2-evidenţierea functiilor Prin prezentarea lor Elevii numesc functiile 90% marcii marcii şi le exemplifică O3-identifica functiile Prin enumerarea lor Elevii identifică pentru producatori functiile pentru 90% producatori O4-identifica functiile Prin enumerarea lor Elevii identifică marcii pentru consumatori functiile pentru 90% consumatori O5- identifica tipurile de Prin enumerarea lor Elevii identifică tipurile 90% marci de marci SCHEMA LECŢIEI – 1. MARCA Comer t Fabric a Serviciu definire vânzar Individuala e Dupa MARCA destinatie Dupa, Valoarea titularul Colectiv de dreptului de a notorietat proprietate e si Dupa Clasificar Locala familiarit zona de ate e raspandi re Nationala FUNCTII protectie Dupa International reclama obiectul a Dupa lor Dupa Produse modul de obligaticita prezentar tea e utilizarii Servicii diferentiere reputatie De a indica Sonor Verbal Facultativ provenient Control si e e e a organizare Figurativ Obligatorii a pietei e Garantie a calitatii FISA DE LUCRU-. MARCA
definire
MARCA
Clasificar e
FUNCTII D. Strategii didactice
Timp Etape de instruire Arii de Metode de Mijloace de Forme de organizare a
conţinut învăţământ învăţământ activităţii Profesor Elevi Profesor Elevi 2′ 1. Secvenţa introductivă ( discuţii pregătitoare) -scriu cuvintele cheie în 2. Crearea contextului: caiete conversaţia frontal colectiv - se dau cuvintul cheie marca individual 4′ 3. Transmiterea noilor cu- PRECIZARE observaţia noştinţe - ajută la elaborarea sche- A descoperirea individual - elaborează schema logică a mei logice a conţinutului PUNCTELO Conversaţia Tabla frontal colectiv conţinutului lecţiei R DE Metoda Calculator SPRIJIN A UNEI ciorchinele Proiector ACTIUNI (iniţial) COMERCIA Prezentare LE MARCA PPT 15′ 4. Fixarea ( feed-back) Pentru aplicarea metodei - ascultă lămuririle pro- Observaţia Ciorchinelui solicită elevilor ca să fesorului. completeze schema la tablă cu - vizionează prezentarea Descoperirea Frontal individual ceea ce ştiu sau trebuie să afle PPT, selectează informa- despre marca . Prezintă un ţiile şi realizează sistema- Conversaţia material Power Point despre tizarea, completând sche- euristică Marca ma în caiete (pe parcur- Solicită elevilor să completeze sul oprezentării) şi la ta- Metoda schema în caiete şi la tablă pe blă (după prezentare) ciorchinele baza informaţiilor din prezentarea PPT; Accentuează faptul ca marca are -corectează eventualele un rol decisiv pentru un produs greşeli în caiete; 26′ 5. Proba de evaluare Se organizează în echi- Solicită elevilor, organizaţi în pepentru realizarea unei Cartoane Frontal individual grupe/firme: sigle , conform firmelor; Explicaţia Markere - realizarea unei sigle pentru firma solicită sprijin, dacă este Demonstraţia Coli Pe echipe de colectiv lor; cazul lucru Acordă sprijin şi evaluează Realizează şi prezintă activitatea elevilor. sigla pentru fiecare Joc de rol firma; Ascultă, pun întrebări. 3′ 6. Secvenţa finală - notarea elevilor/grupelor, tema - elevii îşi notează tema pentru acasă pentru acasă
E. Desfăşurarea lecţiei:
Nr Secvenţele Obiec- Activităţi desfăşurate Arii de Ti Metode şi Mijloace Forme de Obser-
m crt instruirii tive De profesor De elevi conţinut p procedee didactice organizar vaţii ( e m in ) 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1. Secvenţa Salută elevii, verifică Pregătesc cele ce- 2 Conversaţia Frontal introducti- prezenţa, cere elevilor să rute. vă aibă pe bancă cele nece- sare lecţiei. 2. Captarea Stabileşte titlul lecţiei, Elevii răspund 2 Conversaţia Tabla Frontal atenţiei adresând elevilor între- problematizarea barea: „credeti ca un produs este comercializat datorita marcii? 3. Anunţarea Notează pe tablă titlul Elevii notează în 2 Expunerea Tabla Frontal titlului lec- lecţiei şi prezintă pe scurt caiete titlul lecţiei ţiei şi a scopul acesteia obiective- lor operaţio- nale 4. Organizare O1 Elaborează schema logică Ascultă explicaţii- PRECIZAR 1 Expunerea, . a situaţiilor O2 a conţinutului lecţiei – le profesorului. EA 5 conversaţia Frontal de învăţare O3 metoda Ciorchinele: PUNCTELO pentru O4 completează cu elevii ceea R DE SPRIJIN A realizarea O5 ce aceştia deja ştiu; le UNEI Calculator obiective- O6 explică elevilor sarcina de ACTIUNI Proiector lor O1- O6 lucru pe parcursul orei: În timpul pre- COMERCIA Metoda completarea schemei în zentării elevii LE MARCA ciorchinele caiete şi la tablă pe baza completează informaţiilor oferite de schema în caiete şi prezentarea PPT şi la tablă. realizarea unei sigle pe grupe/firme Prezintă elevilor în PPT lecţia. Prezentare PPT Răspunde întrebărilor, acordă sprijin, dacă este cazul.
5. Conexiune Solicită elevilor prezen- Prezintă momentul Explicaţia
a inversă tarea sigleir/firme, grupe. siglele Cartoane Explică metoda de lucru – Ascultă, evaluea- Conversaţia Markere Joc de rol şi coordonează ză, 2 Coli Frontal pe grupe desfăşurarea ei. 6 Demonstraţia Cărţi Oferă lămuriri şi trage concluzii. Joc de rol