Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 13.12.2019
GRADINITA:
PRO. ÎNV. PREȘC. :
GRUPA: mică Nivel 3-5 ani
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Bradulet, bradut dragut”
TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „Fulgisori veniti la mama”
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixt
MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată

I. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)


1 DPM: „Saritura de pe loc cu aterizare in sprijin ghemuit”
Joc: „Fulgisori veniti la mama”
II. ACTIVITAȚI LIBERE ALELE (ALA 1)
1. A- Braduletul – pictura
2. JM: Puzzle
3. S: „Spune ce ai pipait” – joc senzorial
III. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
1. Rutine, Intalnirea de dimineata, „Falnic ca bradul” Gustarea, Toaleta
2. „Vine iarna” „Pune manuta aici” joc muzical „Bat din palme”
IV. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA 2)
1. Joc de miscare: „Sari ca broscuta, ca iepurasul...”
2. Joc linistitor: „Statuile”

OBIECTIVE GENERALE:
S1. Invatarea sariturii de pe loc cu aterizare in sprijin ghemuit
S2. Perfectionarea deprinderii de a alerga spre o directie dinainte cunoscuta
S3. Educarea atentiei voluntare, a spiritului de intrecere
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1. Să execute corect exercitiile de incalzire a organismului pentru efort, respectand
comenzile date
O2. Să execute corect saritura de pe loc cu aterizare in sprijin ghemuit
O3. Să alerge intr-o directie dinainte stabilita, cu unduirea bratelor in lateral, imitand
zborul unui fulg

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE
m1 – caseta muzicala
m2 – casetofon
m3 – perinute
m4 – mingi
m5 – imagini (broscuta, iepuras)
MIJLOCE DE ÎNVĂȚĂMÂNT
M1 – explicatia
M2 – demonstratia
M3 – povestirea
M4 – exersarea
M5 – jocul
M7 – acuarele
M8 - servetele
FORME DE ORGANIZARE
F1- frontal
F2- individual
F3- pe grupe

SISTEM DE EVALUARE

FORME DE AVALUARE
E1- formativa
METODE DE EVALUARE
Me1- observarea curenta
Me2- aprecieri verbale
RESURSE TEMPORALE: o zi
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educatie timpurie MEM 2019
2. Repere fundamentale in invatamantul prescolar
SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra în sala de grupă în rând unul câte unul, așezându-se pe scăunele în
formă de semicerc.
Ziua debutează cu ”Întâlnirea de dimineață”.
Copiii sunt salutați de către doamna educatoare:
”Bună dimineata,
Toți copiii au sosit
În semicerc ne așezam
Și frumos ne salutăm
Bună dimineața!”
Prezența: ”După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?”
Copiii sunt invitaţi să-şi descopere chipul și să aşeze fotografia corespunzătoare în
calendar, în sala de grupă. Fotografiile rămase sunt copiii care lipsesc. (consemnarea
prezenței copiilor).

Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul naturii.


Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o discuție
despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, despre ziua săptămânii în
care ne aflăm, cum este vremea, cum ne îmbrăcăm. Sunt adresate următoarele întrebări:
- În ce anotimp ne aflăm?
- Cum este vremea afară?
- Cum ne îmbrăcăm?
- Ce zi este astăzi?
La momentul de poveste, preșcolarii vor asculta o poveste aleasă din biblioteca noastra.
In cadrul activității de grup vom cânta cantecelul „Ursuleții s-au trezit”.
Urmează gimnastica de inviorare: „Dacă vreau sa cresc voinic
Fac gimnastică unpic.
Merg în pas alergător,
Și-apoi sar intr-un picior
Toata lumea e a mea
Cand ma asez jos pe podea.
Astai doar un inceput,
Ia priviti cat am crescut!.”

Captarea atentei spun copiiilor o poveste despre cum s-au pierdut fulgi de mama
lor. Pentru ai ajuta sa ajunga la mama lor trebuie sa rezolvam cateva sarcini. O sa ii
ajutam impreuna. Prin captarea atentiei anunt tema si obictivele zilei. Astazi pentru a
ajuta fulgisorii ne vom juca jocul „Fulgisori veniti la mama” .

Pregătirea organismului pentru efort;

 Mers şerpuit în coloană,unul după


altul ( „trenuleţul”- pe fond muzical);
-copilul din spate aşează palmele pe umerii celui din faţă, ne deplasăm înainte,
pornind toţi deodată;
- ne încolonăm unul după altul, fără să ne împingem! Cei din spate nu au voie să treacă
înaintea celor din faţă;
 Mers pe vârfuri („să nu trezim păsărelele”);
- mergem pe vârfuri cu paşi mici, genunchii căt mai întinşi, capul sus, privirea înainte;
 Mers ghemuit („trecem pe sub ramuri”);
-spatele drept, palmele sprijinite pe genunchi;
 Săritură din ghemuit(„ iepuraşul”);
 Alergare uşoară, cu schimbarea direcţiei de mers(„ne grăbim, că vine ploaia”);
-mişcă braţele pe lângă corp! Aleargă cu gura închisă! Păstrează distanţa!
 Exerciţii de respiraţie: (“mirosim floarea”)
-Inspiră pe nas, expiră pe gură!

Prelucrarea selectivă a aparatului locomotor;


EXERCIŢIUL 1. (pentru gât)
„Sus-jos”
P.I.- stând depărtat- palmele pe şold;
T.1- rotirea capului în sus;
T.2- aplecarea capului în jos;

EXERCIŢIUL 2.(pentru braţe)


„Întindem elasticul”
P.I.- stând depărtat- cu braţele înainte, palmele paralele;
T.1- depărtarea braţelor lateral, energic (întindem elasticul);
T.2- revenire cu bătaia palmelor( poc!)

EXERCIŢIUL 3.(pentru trunchi)


„Ceasul”
P.I.- Stând depărtat, palmele pe şold;
T.1- îndoirea laterală a trunchiului spre stânga;( tic)
T.2- îndoirea laterală a trunchiului spre dreapta;(tac)

EXERCIŢIUL 4.(pentru picioare)


„ Sări, minge!”
P.I.- stând cu palmele pe şold;
T.1-T.4- sărituri ca mingea pe loc;

Ex. de respiraţie: „Zboară fulgul”

Realizarea temei - Joc dinamic: „Fulgisori, veniţi la mama!”

 Săritura de pe loc, cu aterizare in sprijin ghemuit


-reactualizarea explicaţiei şi demonstrării- 2-3 copii execută săritura- corectarea
greşelilor.
- Corpul uşor aplecat în faţă, braţele întinse înapoi, genunchii îndoiţi. Aterizarea
se face în sprijin ghemuit, cu palmele pe sol.

Explicarea jocului(mod de desfăşurare


şi reguli):
-Copiii( fulgisorii) sunt aşezaţi în picioare, În faţa lor, la distanţă de aprox. 5 m., stă
mama fulgisor, care păzeşte (pernuţe). La comanda ei :„fulgisori, veniţi la mama!”,
„fulgisoriii” sar de pe băncuţe (corect), apoi aleargă imitând zborul şi glasul
vrăbiuţei(cip-cirip!) şi se aşează fie -care într-un cuib( pe o pernuţă);
Atenţie! Cel care rămâne fără cuib, trece în faţa semicercului şi execută o mişcare
solicitată de ceilalţi copii(mersul iepuraşului,săritură ca mingea etc.)
-Câştigă acei copii care execută cât mai corect săritura de pe băncuţă şi alerga- rea, care
sunt atenţi şi disciplinaţi.
-Jocul se va repeta de cel puţin 2ori.
 Atenţie la comandă!
 Indoaie genunchii şi apleacă-te uşor în faţă!
 Sări pe vârfuri!
 Ghemuit cu palmele pe covor!
 Ridică-te şi aleargă ! Nu târâ picioarele! Mişcă braţele precum aripile!
 Aşează-te uşor în cuib!

Revenirea organismului după efort


Exerciţiu de inducere a stării de calm şi relaxare a întregului corp (pe fond
muzical): „ Să visăm…” „ …Plutim pe un fluture uriaş, spre soare…Totul este galben şi
e cald şi e soare … coborâm, coborâm… suntem acum într-o pădure verde, e vânt şi e
răcoare şi totul în jur e verde, fruntea s-a răcorit, o răcoare plăcută ne-a cuprins întregul
corp… culegem floricele colorate… suntem mai buni, mai cuminţi… îi iubim pe toţi din
jur… respirăm uşor… uşor …deschidem încet ochii”

Pe fondul muzical „A venit iarna” copilasii se vor aseza la masute la centrele de


interes deschise.
La centrul A- Crenguta de brad – pictura cu furculita. Copiilasi vor picta o crenguta
de brad cu ajutorul unei furculite de plastic.
La centru JM: Puzzle copiii vor forma din bucati imaginea si vom purta o discutie
despre imaginea care au realizat-o
La centru S: „Spune ce ai pipait” – joc senzorial. Ne vom juca un joc cu ajutorul
unei cutii. In ineriorul cutiei vom pune diferite obiecte si trebuie sa ghiceasca fara sa se
uite ce este in interior.
Ziua se va incheia cu Joc de miscare: „Sari ca broscuta, ca iepurasul...” Joc
linistitor: „Statuile”
DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII

Ob. Secvențele Res. Conținut științific Strategii didactice Sistem de


Oper. activității Temp evaluare
m M F E Me

Moment 10 min Pentru a asigura buna desfăşurare a activităţii se vor crea


organizatoric condiţiile corespunzătoare:
- aerisirea sălii de grupă
- pregătirea materialului de lucru la îndemână
- aşezarea scăunelelor în semicerc.

3 min
2 min
5 min

Incheierea Fac apreciei generale pentru buna desfasurare a activitaii si


activitatii ofer recompense.

S-ar putea să vă placă și