Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate integrat

Clasa: a III-a A
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: Fracții
Tipul lecției: Recapitulare și sistematizare de cunoștințe
Durata: 45 de minute

COMPETENȚE GENERALE:
1. Identificarea unor relaţii / regularităţi din mediul apropiat
2. Utilizarea numerelor în calcule
5. Rezolvarea de probleme în situaţii familiare

COMPETENȚE SPECIFICE:

1. MATEMATICĂ
2.1.Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 şi a fracţiilor
subunitare sau echiunitare, cu
numitori mai mici sau egali cu 10
2.2.Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, respectiv a
fracţiilor subunitare sau echiunitare care
au acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10
2.3.Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000 şi respectiv a
fracţiilor subunitare sau echiunitare care au acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 sau cu fracţii cu acelaşi numitor
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 10 000

2. LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ


1.1.Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil

3. ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietǎţi ale materialelor în diverse contexte

Obiective operaționale:
 O1- să identifice, în situații familiare, scrierea fracționară, utilizând suport concret sau desene.
 O2- să citească/scrie fracții (subunitare și echiunitare), pe baza cunoștințelor dobândite anterior.
 O3 - să scrie fracții subunitare pornind de la mulțimi de obiecte, desene/reprezentări grafice, pe baza cunoștințelor însușite.
 O4 – să rezolve exerciții cu fracții, făcând apel la cunoștințele dobândite anterior.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
 Metode şi procedee : conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, demonstraţia, munca independentă, jocul didactic.
 Mijloace de învăţământ : tablă, video-proiector, markere, fișă de lucru, planșă suport;
 Forme de organizare : frontal, individual.
II. Temporale
45 de minute
III.Umane
27 de elevi.

IV. Bibliografice:

☺ Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /
02.12.2014
☺ Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice aprobată prin ordinul ministrului educației naționale nr.
5003/02.12.2014

Desfăşurarea activităţii
SECVENŢA Obiective ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE
DIDACTICĂ oper. DIDACTICE
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: Conversaţia Observarea
orgnizatoric aerisirea sălii de clasă și pregătirea materialului didactic. comportamentului
non-verbal;
2’
2. Captarea Prezentare Power Point
atenţiei Ghicitori cu… şi despre…fracţii
O5 Ghicitori Observarea
4’ O cifră sus și una jos, matematice comportamentului
Dar așezate cu folos, verbal şi non-
Mă fac ușor să înțeleg verbal;
Că sunt o parte din întreg.

Dacă numitoru-i patru,


Iar numărătorul trei,
Spune-mi, ce fracţie sunt, Conversația
Să vă dau pe loc un punct.

Mi se spune fracţie
Şi, într-o situaţie,
Am numărătorul
Mai mic ca numitorul.
Cum mă cheamă,
Ştiţi voi oare?
Nota zece la-ntrebare.

Subunitară mă numesc,
Numitorul este opt.
Dacă mintea ţi s-a copt
Şi vrei să fiu fracţie,
Mergând cu-ncetinitorul
Găseşte numărătorul.
Spune-mi, câte variante ai?
Şi…ca să nu mă ţin scai,
Tu, bătut să nu te dai.

3.Anunţarea Elevii sunt anunțați că la ora de Matematică și pe parcursul Conversatia Observarea


temei şi a orei vor avea mai multe sarcini de realizat, astfel încât, să comportamentului
obiectivelor umplem coșulețul cu ouă.. non-verbal
2’ Obiectivele lecției vor fi prezentate pe înțelesul copiilor și
afișate pe tablă. Explicația
Se scrie la tablă data și titlul lecției “ Fracții”.
4.Desfăşurarea Elevii sunt solicitați să răspundă la câteva întrebări legate
activităţii O2 de noțiunea de fracție:
Conversația Observarea
25’ - Ce este o fracţie? comportamentului
O3 non-verbal
- Ce arată numitorul?
- Dar numărătorul?
Problematiza-
- Cum se mai pot citi fracţiile următoare: trei şeptimi, o rea
O4
doime, un sfert? Aprecieri verbale
stimulative
- Ce fracție din numărul lunilor anului reprezintă luna
martie?
Evaluare orală
Conversația
Explicația
Se împarte elevilor o fișă de lucru și se lucrează frontal mai
O1
multe tipuri de exerciții, elevii ieșind, pe rând, la tablă.
(ANEXA 1). Exercițiul Aprecieri verbale
5.Obţinerea Provocare: Jocul didactic Aprecieri verbale
performanţei şi
conexiunea O5 Elevii sunt provocați să devină mici bucătari și să Observarea
inversă pregătească o pizza delicioasă. Se împarte fișa de lucru, iar comportamentului
(feedback-ul) elevii lucrează individual (ANEXA 2) verbal şi non-
verbal;
10’ JOC „Imaginație și rapiditate” (ANEXA 3)

Alegeți din plic 1 dintre dreptunghiuri, 2 dintre pătrate, 4


4 4 4
dintre cercuri și 3 dintre triunghiuri apoi, așezați-le sub
4
forma unui lucru, obiect pe foaia albă și lipiți-le.

6. Evaluarea Se dă tema pentru acasă și se fac aprecieri generale și Aprecieri verbale


activităţii individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum și
asupra comportamentului lor pe parcursul orei.
2’
Numele și prenumele:___________________________ 29.03.2021

Fișă de lucru
FRACȚII
1. Scrie fracțiile corespunzătoare părților colorate și necolorate din fiecare desen.

___________ ___________ __________ ___________

2. Scrie, cu litere, următoarele fracții:

3 4 2
5 8 9

3. Compară fracțiile:

2 3 ; 1 1 ; 3 9 ; 6 3 .
4 4 8 8 6 6 10 10

4. Ordonează crescător fracțiile:

4 1 3 5 7 6
, , , , ,
8 8 8 8 8 8

5. Ordonează descrescător fracțiile:

2 4 3 6 5 1
, , , ,
6 6 6 6 6 6
1
3
6. Fiecare copil are de reprezentat, prin desen, fracția . Încercuiește numele copi-
ilor care au reprezentat corect? Motivează.
Raduca Dorin Carmen Matei Marian
Ana

7. Calculează:

1 3 5 2 2 3
+ + = + =
5 5= 9 9 8 8
2 3
+ =
7 7

¿
1 7 3 2 3 4 2 4 1
7+ 2¿ + 7 =
+ + =
10 10 10
+ − =
9 9 9

8. Scrie, ca sumă de doi termeni, următoarele fracţii:

6, 7, 5
8 9 10

9. Scrie ca diferenţă de două fracţii, următoarele fracţii:

4, 6 , 5
10 9 7
10. Află termenul necunoscut:

6 3 3 8 5 7
x - 10 = 10 9 +x=9 x+ 9 = 9

11. Decorează oul cât mai frumos, folosind 10 buline astfel:

4_ , din numărul lor să fie roșii


10
_3_ , din numărul lor să fie albe
10
-restul galbene
Ce fracție reprezintă bulinele galbene?

Rezolvare:
___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

________

S-ar putea să vă placă și