Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17.06.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: F.E.G. EDUCATION TG-JIU
PROFESOR : ȘTIRBU ELENA
MODULUL : Virusologie, Microbiologie, Parazitologie.
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
FILIERA: Tehnologică
PROFIL: Sănătate şi asistenţă pedagogică
CALIFICAREA PROFESIONALĂ: Asistent medical generalist
ANUL: I AMG
TEMA: RECAPITULARE ,FIXARE SI EVALUARE PARAZITOLOGIE
TIPUL LECŢIEI: Lecţie derecapitulare si evaluare prin proba scrisă
DURATA LECŢIEI: 45 minute.
Competenţe specifice:
Sa cunoasca si sa identifice principalele tipuri de bacterii, virusuri, ciuperci si paraziti si
interrelatia lor cu organismul uman.

Obiectivele evaluării:
O1. Să cunoasca morfologia si biologia principalilor agenti infectiosi.
O2. Să cunoască acțiunea patogena si conditionat patogena .
O3. Sa cunoasca mijloacele de aparare specifice ale organismului.
O4.Sa identifice modul de actiune al agentilor patogeni.
Strategia didactică:
a) Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul.
b) Forme de organizare: frontal, individual;
c) Resurse:
- materiale: fişa de evaluare;
- temporale: 50’
- umane: colectivul clasei.
Evaluare: proba scrisă.
Bibliografie:
o Microbiologie, Virusologie si Parazitologie (aplicate). Manual pentru scolile
postliceale sanitare, Crin Marcean
o Virusologie, bacteriologie si parazitologie pentru asistenti medicali editura
MONICA MOLDOVEANU

Anexe:
Analiza itemilor;
Fişa de evaluare;
Barem de notare;
Interpretarea rezultatelor
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategia didactica
Conţinutul activităţii
Nr. Etapele Ob Resurse
Evaluare
crt lecţiei ev. Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului timp procedurale materiale
organizare
1. Moment -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru 2` conversaţia catalogul frontal aprecieri
organizatoric dacă toţi elevii au toate oră. individual verbale
materialele necesare pe -semnalează absenţii
bancă. sau probleme de
organizare, dacă este
cazul.

2. Captarea - se reaminteşte elevilor - sunt atenti la explica- 1` conversaţia frontal aprecieri


atenţiei faptul că vor fi evaluate ţiile profesorului, cer verbale
cunoştinţele referitoare la eventuale lămuriri în
medicația sângelui şi li se cadrul discuţiei.
explică obiectivele
propuse.

3. Verificarea O1 - împarte fişele de - rezolvă fişele primite exerciţiul fişe de individual proba
cunoştinţelor - evaluare 42` evaluare scrisă
O7 - supraveghează elevii pe
parcursul rezolvării fişelor
ANALIZA ITEMI
Nr.
Crt. Itemi Punctaj

1 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:


Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic 1p
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct
2 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic, 1p
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct
3 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic, 1p
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct
4 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic,
Pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,5 puncte 1p
5 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct 1p
6 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic 1p
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct
7 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic 1p
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct
8 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic 1p
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct
9 Încercuiţi litera care corespunde răspunsului corect:
Punctaj de tip calitativ – totul sau nimic, 1p
Pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,5 puncte
10 Completaţi spaţiile libere cu termenii potriviţi:
Pentru fiecare alegere corectă s-a acordat 1 punct 1p
OFICIU 0p
TOTAL 10p

S-ar putea să vă placă și