Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Liceul Teoretic „Maria Biesu”
Profesor: Istrati Olesea
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute
Subiectul lecţiei: SISTEMUL DE ASISTENŢĂ.

Competenţe specifice:
C1- Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană.

Subcompetente:
SC1 – Cunoaşterea şi înţelegerea mecanismului de căutare a informaţiei necesare pentru parcurgerea îndrumarelor.
SC2 – Cunoaşterea şi înţelegerea mecanismului de afişare a conţinutului, indexului şi a textului propriu-zis.

Obiective operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – Să poată căuta informaţia necesară prin parcurgerea îndrumarelor sau prin indixarea cuvintelor - cheie
Obiective afective:
- Dezvoltarea culturii logicii
- Utilizarea calculatorului pentru aprofundarea cunoştinţelor din informatică şi matematică

A. Capacităţi şi deprinderi:
Elevii trebuie să posede următoarele abilităţi:
A1 – dezvoltarea modalităţii de gîndire tehnică prin corelaţii interdisciplinare;
A2 - operarea cu limbajul specific informaticii;
A3 - planificarea şi organizarea sarcinilor pentru studierea temei noi.

B. Comunicarea:
Deprinderile de comunicare includ capacitatea elevilor de:
B1 – a prezenta informaţii şi folosi limbajul specific informaticii în enunţuri adecvate;
B2 – a lucra în echipă şi schimba informaţii în cadrul grupului

Metode şi procedee:
 Conversaţia
 Expunerea
 Observaţia participativă
 Învăţarea prin descoperirea dirijată
 Instruirea asistată la calculator

Mijloace didactice:
 Poster
 Manualul
 Calculatorul

Bibliografie:
Informatica. Manual pentru clasa a 7-a. Autori: A. Gremalschi, L. Gremalschi, Editura Ştiinţa 2006
Bazele informaticii aplicate. Volumul III. Autori: I. Bolun, I. Covalenco, Editura ASEM 2003
Windows, Word, Excel, Access. Autori: G. Vasilachi, I. Mocanu, Editura Chişinău 1999
SCENARIUL LECŢIEI

Tim
Obiective
Strategii p
Etapele lecţiei operaţio Activitatea profesorului Activitatea elevilor
didactice (mi
nale
n)
Salut elevii. Stabilesc climatul favorabil pentru
desfăşurarea favorabilă a procesului de instruire. Elevii răspund la salutul
profesorului.
Momentul Motto:„Înţelepciunea vine
2/
organizatoric odată cu învăţătura” Reflectează asupra
( H. De Balsac). motoului.

Elevii răspund la întrebări.


Pentru reactualizarea cunoştinţelor elevilor le este 1. Ferestrele de dialog asigura”
propus să răspundă la cîteva întrebări teoretice: Limitarea conversatia” dintre programe si
Reactualizarea - 1. Ce numim fereastră de dialog? timpului utilizator.
2. Lista de posibilitati de 6/
cunoştinţelor - 2. Ce este un meniu? alegere denumite optiuni
- 3. Cîte tipuri de meniuri cunoaşteţi? Activitatea în (comenzi)
grup. 3. Meniuri in cascada, meniuri
derulante.
Profesorul anunţă tema nouă:
Anunţarea „Sistemul de asistenţă”.
Elevii notează tema nouă în
temei noi şi a
Observatia caiete. Citesc obiectivele 2/
obiectivelor Obiectivele şi tema nouă sunt afişate la tablă
lecţiei.
lecţiei

Transmiterea şi 23/
acumularea Pentru a familiariza elevii cu conţinutul temei noi Elevii privesc prezentarea,
cunoştinţelor O1 profesorul le propune elevilor să-si aminteasca Expunerea notează noţiunile noi în
noi cind au procurat parintii o tehnica in casa, in cutie caiete.
am gasit si o carte (o brosura) unde sunt scrise
niste instructiuni; cum sa utilizam tehnica data.
Aceasta carte este numita in informatica Sistemul
de asistenţă, dar care este introdusa in fiecare
program prin optiunea(comanda) care se numeste
Învăţarea prin
Help.
descoperirea
dirijată
Profesorul indică elevilor momentele la care
trebuie de atras atenţie şi informaţiile ce trebuie
notate în caiete.
Anexa 1
Explică exemplele prezentate.
Instruirea
Exempele propuse sunt
asistată la
Profesorul explică elevilor cum trebuie afişate notate în caiete
calculator
meniurile de asistenţă în diferite aplicaţii

Pentru fixarea cunoştinţelor profesorul propune Observaţia Elevii lucrează la calculator,


elevilor sa afişeze meniurilor de asistenţă în participativă fiind coordonaţi de profesor.
diferite aplicaţii.

Fixarea noilor După ce au fost explicate sarcinile lucrării, Elevii efectuiază lucrarea
cunoştinţe şi O1 profesorul coordonează lucrul elevilor, intervenid Instruirea practică propusă.
10/
realizarea cu explicaţii sau demonstrări în caz de necesitate. asistată la
feedbakului calculator Elevii dau răspunsuri la
După finisarea lucrării practice profesorul întrebările puse de profesor
adresează careva întrebări elevilor pentru şi totodată adresează
sistematizarea cunoştinţelor, realizînd astfel întrebările lor dacă ceva nu
evaluarea formativă. Conversaţia a fost clar.
Profesorul face totalurile lecţiei. Notează elevii
Coş de lucru Profesorul anunţă tema pentru acasă „Sistemul de Elevii noteză tema pentru 2/
pentru acasă asistenţă.” acasă în agende.
§3.7. pag.54
Le mulţumeşte elevilor pentru lecţie şi le urează o
zi bună.
Anexa1.

 Parţile componente ale sistemului de asistenţă


1) Manual de asistenta, care contine descrierea si modul de utilizare a tuturor obiectelor din aplicatia respectiva.
2) Program de asistenta, care facilizeaza accesul la informatiile din manual.

 Deginirea noţiunilor de :
 Conţinut – contine denumirile capitolelor din manualul de asistenta.
 Index – reprezinta o lista alfabetica a celor mai importanti termeni (cuvinte sau expresii) din manual, cu indicatia
paginilor unde pot f gasite.
 Manual de asistenţă – include textul propriu-zis.

 Modurile de folosire a manualului de asistenţă:


a) parcurgerea cuprinsului si deschiderea manualului la pagina cu subiectul dorit;
b) parcurgerea indexului si deschiderea manualului exact la pagina unde se explica termenul respectiv;
c) cautarea unui cuvint sau a unei combinatii de cuvinte in tot textul manualului.

 Părţile componente ale ferestrei programului de asistenţă:


Contents (cuprins)
Index (index)
Find (cauta).

S-ar putea să vă placă și