Sunteți pe pagina 1din 3

Roman Nicoleta-Manuela, Școala Gimnazială ,,Adrian Porumboiu’’, Muntenii de Jos, Vaslui

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a

DISCIPLINA: Limba și literatura română

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: 7. Cum arată alaiul primăverii?

SUBIECTUL LECȚIEI:

TIPUL LECȚIEI: Însușire de noi cunoștințe/ De consolidare/ De formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE GENERALE:

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare


3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:

2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
2.4. Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme

3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit

COMPETENȚE OPERAȚIONALE:

o1- să identifice adjective;

o2- să identifice substantive;

o3- să analizeze adjective;

o4- să recunoască o legendă.

STRATEGIA DIDACTICĂ

- Metodele și procedeele folosite: jocul didactic, exercițiul, explicația, conversația;


- Mijloacele de învățământ: manualul, caiet de lucru, floarea cunoștințelor;
- Forme de organizare a clasei: frontală, activitate în grupe, individual.

TIMP DE LUCRU: 50 minute.

FORMELE DE EVALUARE: observare sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea.


SCENARIU DIDACTIC

Nr. Secvențele Tim- Compete Strategii Forme de


Activitatea profesorului Resurse Evaluare
crt. lecției pul nțe didactice organizare
Forme:
frontală,
Moment Aerisirea clasei. Se asigură că elevii
individuală,
1. organizato- sunt disciplinați, în bănci și au
probe
ric caietele, manualele pregătite.
scrise/practice,
autoevaluare

Verificarea Sunt ascultați elevii cu note mici calificativ în agendă


2. 10 min
temei pentru a fi motivați. autoevaluare

Le prezint elevilor „Floarea


Cunoștintelor de Limba română”.
3. Elevii vor scrie pe câte o petală
Actualiza- elemente de gramatică învățate: Ce
rea este:
cunoștințe- - vocabularul limbii; observarea
floarea jocul
lor - cuvântul; sistematică
10 min (atașată pe didactic frontal
anterioare -substantivul;
perete)
și -adjectivul; calificativ în agendă
4. Captarea -pronumele;
atenției Ce analizăm la substantiv/adjectiv.
Felurile substantivului/pronumelui.
Acordul dintre substantiv și adjectiv.
Categoriile de cuvinte din vocabular.
Recapitulare
1.Adjectivul:
Comunica-
-definiție;
rea temei și
-recunoaștere;
5. a 1 min explicația frontal
-analiză.
obiective-
2. Legenda.
lor lecției
3. Povestirea.
Adjectivul: c.l. – p. 96/ex. 3 + analiza
tablă
adjectivelor din enunțuri
caiet de
Legenda: elevii ascultă lectura
lucru
Dirijarea legendei „Arahne”. Elevii răspund la
exercițiul individual
învățării întrebări:
6. 20 min cartea aprecieri verbale
noului - Despre ce este vorba în poveste?
„Legende și conversația frontal
conținut - Ce fel de text este?
mituri”, ed.
- Care sunt personajele?
Corint
- Care sunt întâmplările din text?

elevii spun în lanț un substantiv – un observarea


Asigurarea
adjectiv și substantiv ..
7. feedback- 5 min joc didactic sistematică
- elevii dau exemple de texte literare
ului
și de texte nonliterare

Fixarea
caiet
8. temei
3 min manual p.106 testul de recapitulare explicația frontal
pentru
tablă
acasă

Apeciez conduita și activitatea


Aprecieri/ elevilor.
9. 2 min
Concluzii Ofer sugestii celor celor care s-au
descurcat slab.

S-ar putea să vă placă și