Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA:
OBIECTUL: Istorie
SUBIECTUL: Formarea statului national unitar Roman
TIPUL LECTIEI: Insusire de noi cunostinte

OBIECTIVE OPERATIONALE:
-Sa enumere etapele importante ale luptei poporului roman pentru
Unire
-Sa analizeze fiecare etapa a realizarii Unirii, prin evidentierea
cauzelor care au generat-o, a fortelor participante, a desfasurarii si a
urmarilor ei .
-Sa opereze corect cu notiunile istorice studiate: stat, dreptate sociala,
libertate nationala, stat national unitar roman.
-Sa inteleaga rolul maselor populare si al personalitatilor istorice
implicate in realizarea Unirii.

METODE SI PROCEDEE:
- Conversatia euristica, problematizarea, explicatia, demonstratia,
exercitiul de orientare si indicare la harta, jocul didactic, munca
independenta.

MATERIAL DIDACTIC:
- harta Romaniei, fisa de lucru , plansa didactica, citate din
documentele unirii, imagini.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-manual-,,Istorie”-autori:Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Steluta
Vlad
DESFASURAREA LECTIEI

1. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR INSUSITE ANTERIOR

- Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi?


- Care au fost cauzele care au declansat Primul Razboi Mondial ?
- Care au fost marile puteri ale lumii care au participat la razboi si
ce aliante au incheiat intre ele ?
- Cand a intrat Romania in razboi ?
- Unde au dat romanii cele ai importante lupte?
- Cum s-a incheiat razboiul si ce tari au iesit victorioase?
- Care au fost urmarile Primului Razboi Mondial?
De ce a hotarat Romania sa intre in razboi alaturi de Antanta ?

- Dupa aceste discutii elevii primesc o fisa de lucru, un rebus, la


rezolvarea caruia vor descoperi visul de veacuri al
romanilor:UNIREA(anexa1)

2. ANUNTAREA TITLULUI SI A OBIECTIVELOR


OPERATIONALE

Descoperind visul romanilor, vom invata astazi cum s-a realizat


implinirea acestuia. Vom discuta despre Marea Unire de la 1
decembrie 1918, vom analiza fiecare etapa a realizarii unirii, ne vom
aminti care au fost personalitatile istorice care au reusit sa
implineasca o parte a acestui vis si care au fost personalitatile care
au reusit sa- l intregeasca.

3.ASIGURAREA CONDITIILOR INVATARII

- Elevii, impartiti in 3 grupe vor primi o fisa de lucru in care


trebuie sa gaseasca corespondenta evenimentului cerut cu anul si
personalitatea istorica reprezentativa.
- Fiecare grupa va primi cate un fragment selectat din declaratiile
de unire ale fiecarei regiuni dornice de intregire.
- Se citesc aceste fragmente si se discuta pe baza lor:
a) ce principiu a stat la baza declaratiei de unire a Basarabiei cu
Romania?
b) Ce a hotarat Congresul General al Bucovinei?
c) Unde si cand s-a realizat unirea Transilvaniei cu Romania?

- Prezint elevilor schema lectiei;


Formarea Statului National Unitar Roman

Dupa incheierea razboiului Romania a trecut la infaptuirea unitatii


nationale.
- Basarabia, a hotarat unirea cu Roanaia la 27 martie 1918.
- La 15 noiembrie 1918 , Bucovina proclama unirea cu Regatul
Romaniei
.- Unirea Transilvaniei cu Romania s-a realizat in cadrul Marii
Adunari Nationale de la Alba- Iulia pe data de 1 decembrie 1918.
Dupa cele trei evenimente in 1918 se puneau bazele statului
national unitar roman.
- Dupa actul Unirii, la 15 octombrie 1922, a avut loc incoronarea
regelui Ferdinand si a reginei Maria la Alba- Iuliei.
- Din 1991 ziua de 1 decembrie a devenit Ziua Nationala a
Romaniei.
- Se prezinta elevilor plansa cu harta Romaniei. Fundalul este
tricolorul si pe fiecare regiune istorica este plasat cate un
reprezentant politic al vremii, alaturi de ei stand regele Ferdinand si
regina Maria.

4. OBTINEREA PERFORMANTELOR

- Fiecare elev va primi harta muta a Romaniei in care trebuie sa


coloreze cele trei regiuni care s-au unit cu Romania.Apoi prezint
elevilor plansa didactica cu harta Romaniei in care ei trebuie sa
identifice atat regiunile care s-au unit in 1918 cat si celelalte regiuni
istorice invatate.
5. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI PENTRU CORIJAREA
PERFORMANTEI

- Fiecare grupa v-a primi cate o fisa de lucru- ,,mesaje ratacite”.


Elevii trebuie sa completeze cuvintele care lipsesc astfel incat la
final mesajul dorit sa fie complet.
- Se verifica frontal fisa. Se fac precizarile necesare.

5. INCHEIEREA ACTIVITATII

- Se fac aprecieri asupra modului de participare in cadrul orei de curs si


se comunica elevilor tema pentru acasa.
Anexa 1

REBUS

Orizontal:
1. A fost ales domn al Moldovei si al Munteniei in anul 1859.
2. A fost castigata in razboiul din 1877.
3. Pentru faptele lui de vitejie, acest domnitor roman a fost numit
“Viteazul”.
4. Primul rege al Romaniei.
5. Rege al Romaniei , supranumit “Intregitorul”.

1
2
3
4
5

S-ar putea să vă placă și