Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a III-a
OBIECTUL: Educaţie tehnologică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fire şi materiale textile
SUBIECTUL: Tehnici combinate aplicate pentru obţinerea de produse utile – “Mărţişoare”
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
PROPUNĂTOR:
UNITATEA:
SCOPUL: - formarea priceperilor şi deprinderilor în utilizarea unor tehnici şi instrumente
variate

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.2 să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus
2.1 să creeze produse utile în viaţa de zi cu zi, după un plan stabilit, combinând tehnicile învăţate
3.1 să-şi asume anumite roluri în proiectarea, executarea şi evaluarea unui produs

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: sǎ observe caracteristicele materialelor sintetice de lucru (fire, hârtie);
O2: sǎ prezinte semnificaţia culorilor alb şi roşu a firelor sintetice din firul de mǎrţişor;
O3: să identifice etapele de realizare a unui produs finit;
O4: să aprecieze lucrările colegilor după criterii date;
O5: sǎ realizeze prin activitǎţi practice individuale un mǎrţişor utilizând tehnicile: rǎsucire,
înnodǎri, colaj, coasere;
O6: să asambleze corect şi estetic elementele lucrării;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, observaţia, conversaţia, activitatea


practică
Mijloace de învăţare: legenda mărţişorului -lectură, panglică, carton colorat, foarfece, lipici,
capsator, mărgeluţe, aţă albă şi roşie, mărţişor model, ace
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi

BIBLIOGRAFIE:

PROGRAME ŞCOLARE PENTRU CLASA A III-A - EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ,


aprobat prin Ordin al MinistruluiNr. 5198 / 01.11.2004
www.google.ro
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei Ob. Activităţi de învăţare Metode şi Forme de Mijloace de Evaluare
Crt. op procedee organizare învăţare
1 Momentul Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei conversaţia frontal
organizatoric
2 Captarea O2 Voi prezenta elevilor “Legenda mărţişoruluii”. (anexa 1) conversaţia frontal aprecieri
atenţiei Se vor adresa intrebari pe baza legendei citite. legenda verbale
( În ce s-a transformat soarele? Ce a făcut zmeul ? Ce a marţişorului
hotărât tânărul? Cu cine s-a luptat voinicul? Când a răsărit
soarele? Ce s-a întâmplat cu voinicul? Cum au rasărit
ghioceii? Ce dăruiesc băieţii fetelor în prima zi de
primăvară? Ce semnifică roşul? Dar albul?)
-Prezint elevilor mai multe modele de mărţişoare şi de observaţia
felicitări ce pot fi oferite de 1 şi 8 Martie

3 Anunţarea -Astăzi, la ora de educaţie tehnologică, vom realiza explicaţia frontal


temei şi a mărţişoare şi vom folosi hârtia, materiale textile, aţă,
obiectivelor mărgele, lipici.
-Prezint obiectivele pe înţelesul elevilor.

4 Prezentarea O1 -Prezint lucrarea model si cer elevilor sa identifice observaţia frontal mărţişor aprecieri
modelului şi materialele şi tehnicile folosite. model verbale
explicarea -Se explică etapele realizării lucrării.
modalităţii de - Se decupează o inimioară din carton colorat.
realizare - Apoi se explică modalitatea de obţinere a florilor: dintr- conversaţia
O3 o bucată de panglică. Cu ajutorul acului, introducem aţa
pe marginea panglicii de la un capăt la celălalt, apoi,
fără a tăia aţa şi a scoate acul, se leagă capetele de aţă,
strângând panglica până capătă forma de floare.
- Se vor lipi frunze din plastic (artificiale) pe inimioara explicaţia
din carton.
- Floarea se coase pe inimioară, lângă frunză.
- Se ia o mărgeluţă colorată şi se prinde, tot cu ajutorul
acului cu aţă, în mijlocul florii. demonstraţia
- Se iau două fire de aţă (alb şi roşu), la fel de lungi, se
leagă la un capăt (lăsând capătul un pic mai lung), se
răsucesc firele, apoi se leagă împreună şi la celălalt
capăt.
- După ce se face fundiţa, se capsează şnurul de mărţişor
într-un colţ al inimioarei.
Cer unui elev să prezinte etapele de realizare a mărţişorului.
5 Realizarea O5 - Fiecare elev are pe bancă materialele necesare realizării exerciţiul individual carton observarea
(execuţia) lucrării. colorat, sistematică a
lucrării -Se supraveghează modul de execuţie corectând eventualele activitatea panglică, ac comporta-
O6 greşeli sau dând unele indicaţii. practică în perechi cu aţă albă, mentului
-Cei mai harnici dau o mână de ajutor celor din echipa lor – mărgeluţe, elevilor
care lucrează mai încet! fir alb şi fir
roşu de aţă,
capsator

6 Analiza şi O4 -Lucrările elevilor vor fi apreciate de către colegi după: observaţia frontal lucrările evaluare
aprecierea - folosirea tuturor materialelor date executate de orală
lucrărilor - aspectul îngrijit al lucrării; elevi
elevilor - finalitatea lucrării. conversaţia
Notez elevii care au realizat cele mai frumoase lucrări.

7 Încheierea Lucrările se vor pune pe panou în clasă până pe 1 Martie. frontal Mărţişoarele, aprecieri
activităţii panou verbale
Anexa 1

Legenda Mărţişorului

Odată, Soarele coborî într-un sat la horă, luând chipul unui fecior. Un zmeu l-a pândit şi l-a răpit
dintre oameni, închizându-l într-o temniţă. Lumea s-a întristat, păsările nu mai cântau, izvoarele nu mai
curgeau, iar copiii nu mai râdeau. Nimeni nu îndrăznea, însă, să-l înfrunte pe zmeu.

Într-o zi, un tânăr voinic s-a hotărât să plece să salveze Soarele. Mulţi dintre pământeni l-au condus
şi i-au dat din puterile lor ca să-l ajute să-l biruie pe zmeu.

Drumul lui a fost lung şi a durat trei anotimpuri: vara, toamna şi iarna.

În cele din urmă, tânărul a găsit castelul zmeului şi au început lupta. S-au înfruntat zile întregi pînă
când zmeul a fost doborât. Slăbit şi rănit, voinicul a reuşit să elibereze Soarele, care s-a ridicat pe cer
înveselind lumea.

Viteazul n-a ajuns însă să vadă primăvara. Sângele cald din răni i s-a scurs în zăpadă şi, în timp ce
aceasta se topea, din pământ au început să răsară flori albe, ghioceii, vestitorii primăverii.

De atunci, în prima zi de primăvară, de Mărţişor, tinerii împletesc doi ciucuraşi, unul alb şi altul roşu,
pe care îi oferă fetelor pe care le iubesc sau celor apropiaţi. Roşul înseamnă dragoste pentru tot ce este
frumos amintind de culoarea sîngelui voinicului, iar albul simbolizează sănătatea şi puritatea ghiocelului,
prima floare a primăverii.

S-ar putea să vă placă și