Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14. 12. 2017


CLASA PREGĂTITOARE A
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar, Dima Florentina
DISCILINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Jocuri şi jucării
SUBIECTUL: Sunetul şi literele A, a
TIPUL ACTIVITĂŢII: insusire de noi cunoştinţe
COMPETENȚE SPECIFICE

1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a
cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu
litere mari şi mici de tipar
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau
auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse
variate
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să denumească imaginile ilustrate din carte;
 să precizeze sunetul cu care încep imaginile din carte;
 să enumere cuvinte în care sunetul „A” să fie în poziţia iniţială;
 să asocieze sunetul „A” cu litera corespunzătoare;
 să despartă corect în silabe cuvinte date;
 să recunoască litera „A” în cuvinte şi în propoziţii scrise;

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee : conversaţia, expunerea, explicaţia, observaţia, munca
independentă, jocul.
b) Mijloace de învăţământ : planşa model cu literele A, m, jetoane,tăbliţe
magnetice,caiete auxiliare, creioane colorate;
c) Forme de organizare : frontală, individuală

DURATA: 45 minute.
Etapele lecției Conţinut instructiv- educativ Metode Mijloace Forme de Evaluare
organizare
1. Moment Asigurarea climatului educational. Pregatirea conversaţia Frontal
organizatoric materialului didactic.
Cântecel de înviorare: ,,Dacă vesel se trăieşte..”

2.Reactualizarea Se realizează printr-o conversație introductivă despre conversaţia Planşă Frontal


cunoştinţelor sunetul si litera studiată litera A observaţia
- Ce sunet am învățat noi?
- Care este diferenta dintre sunet si literă?
- De ce se numeşte literă de tipar?

exerciţiul Carte Frontal


Se aduce în atenţia copiilor o carte cunoscută de Observaţia
3. Captarea imagini
către copii „Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”
atenţiei Se cere copiilor să deschidă cartea si să găsească în
imagini cuvinte care conțin cu sunetul studiat „a”

4. Anunţarea conversaţia
subiectului şi a Se anunță tema şi obiectivele lecției: se va
obiectivelor identifica litera studiată, se vor despărți cuvinte in
urmărite silabe şi se vor identifica sunetele in interiorul
cuvintelor, se vor asocia imagini cu cuvinte.

Evaluare
5.Dirijarea exerciţiul Frontal globală
învăţării Se realizează prin intuirea materialelor:
- Ce aveţi pe măsuţe?
- Ce se află pe masa mea?
„Astăzi ne vom juca jocul: Ce sunet se aude, ce
literă se vede?”.
- Ce am eu în mână? (o imagine) (un obiect) conversaţia
- Câte silabe are cuvântul ?
- Cu ce sunet începe cuvântul ?
Astăzi vom învăţa în cadrul jocului „Ce sunet se
aude, ce literă se vede?”, sunetul şi litera „A”. explicaţia

Explicarea jocului:
Jocul se va desfăşura sub formă de concurs şi
va avea mai multe probe. Fiecare probă rezolvată
corect aduce o bulină. demonstraţia
Regulile jocului vor fi explicate la fiecare probă. jetoane Evaluare orală
PROBA 1:
Pe masa mea sunt aşezate jetoane cu diferite imagini
care încep cu sunetul „A”. Va veni pe rând, la măsuţă, exerciţiul
câte un copil, va alege un jeton, va denumi imaginea,
va despărţi cuvântul în silabe şi va preciza cu ce sunet
începe cuvântul. Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
Dacă un copil răspunde greşit, acesta va fi ajutat de alt
coleg.
Jocul de probă:
Se va executa jocul de probă de către un copil pentru
a vedea dacă s-au înţeles regulile jocului.
Jocul propriu-zis:
Se va desfăşura prima probă a jocului până se vor
epuiza toate jetoanele de pe măsuţă.
Se va trece apoi la proba următoare. explicaţia

exerciţiul
PROBA 2:
Se va cere ambelor echipe să găsească cuvinte care să
conţină sunetul „a” în cele trei poziţii: iniţială, mediană
şi finală. Vor fi solicitaţi copiii care nu au participat la Analiza
proba 1. Se va atrage atenţia copiilor să nu repete un explicaţia
exerciţiul răspunsurilor
cuvânt de mai multe ori.
Copiii care vor spune cuvinte vor fi aplaudaţi.

6. Obţinerea PROBA 3:
performanţei Fiecare copil va trebui să găsească litera A, a în conversaţia -munca
cuvintele date. explicaţia independen
exerciţiul tă

Complicarea jocului:
În această etapă a jocului, fiecare elev va primi
o fişă de lucru individuală.
- Colorați doar imaginile a caror denumire începe cu
„a” conversaţia
7. Încheierea
activităţii - Trasați după contur litera dată
Se va verifica dacă au fost rezolvate corect sarcinile.

Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra


participării copiilor la activitate, precum şi în ceea ce
priveşte comportamentul acestora pe parcursul
activităţii.
Proba 1
Proba 3

Încercuieşte litera ,, a “ în următoarele cuvinte:

apa casa lanterna rândunica cărare ramura

Alin Anca Aurel Amalia Andrei Alina


FISA DE LUCRU

1. Colorați imaginile a căror denumire începe cu sunetul A

2. Trasați după contur literele A,a

S-ar putea să vă placă și