Sunteți pe pagina 1din 8

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

PROIECT DE ACTIVITATE MONODISCIPLINARA

„Toamna”
-grupa mică-

Prof. inv. prescolar: ANDONIE MADALINA-GEORGIANA

1
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „CAMIL RESSU”


DATA: 08.11.2021
GRUPA: ’’Anteprescolara Inimioarele’’
EDUCATOARE: ANDONIE MADALINA-GEORGIANA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ” Poveste de toamna ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Toamna harnica si darnica”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Toamna”
FORMA DE REALIZARE: activitate monodisciplinara
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
TIPUL ACTIVITĂŢI: însușire de cunoștințe, priceperi și deprinderi
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
Rutine: ”Sunt atent, raspund corect!” (deprinderea deprinderea de a se concentra asupra sarcinilor de
invatare)
Tranziţii: „A,a,a, acum e toamna da!” – cantec
”Bate vantul frunzele – joc cu text si cant
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE
ARTĂ:”Frunza” –lipire
JOC DE Masa: ”Frunza” (puzzle)
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE :
Joc de miscare: ”Cursa frunzelor colorate”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
2. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului
apropiat;
3. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

2
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

COMPORTAMENTE VIZATE:
3.1. Sesizează detalii sau diferențe între obiecte, ființe, fenomene de care sunt interesați, atunci când le
examinează;
2.2. Identifică prin comparare, mărimea (mare – mic) sau cantitatea (mult/-e – puțin/-e) obiectelor de
același tip;
2.1. Finalizează proiecte simple (ex.: un puzzle din 3-5 piese);
2.2. Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate;1
ACTIVITATE DE CUNOASTERE : Cunoașterea mediului „Toamna-aspecte generale”- observare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţilor de cunoaştere şi înţelegere a mediului, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia; stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea
lumii înconjurătoare.
COMPORTAMENTE OBSERVABILE SAU OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1: Să enumere cu ajutor caracteristici ale toamnei (este din ce in ce mai rece, ne imbracam mai gros,
frunzele cad din copac, pasarile se duc in tarile calde);
O2: Sa enumere cu ajutor caracteristici ale frunzelor (forma, culoare, marime);
O3: Să identifice activitatile oamenilor in anotimpul de toamna;
O3: Să identifice obiectele de care avem nevoie într-o zi de toamnă ploioasă;
O4: Să-si exprime impresiile si trairile proprii despre cele observate in natura;
O5: Să asambleze piesele puzzle-ului pentru a obtine frunza;
O6: Să lipeasă părtile componente pentru a realiza frunza;
METODE ŞI PROCEDEE: observația, explicaţia, conversaţia, jocul, demonstraţia, Turul Galeriilor.
MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de toamna, frunze cu diverse culori, piesele componente ale
unui puzzle, aracet, betisoare, puzzle.

1
„Curriculum pentru educație timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, 2019;

3
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

BIBLIOGRAFIE:
1. „Curriculum pentru educație timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, 2019;
2. ”Ghid orientativ in planificarea activitatilor de invatare”, Corciovei Tatiana, Husi, 2018

4
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE STRATEGII
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Voi asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii. Se va aerisi sala
de grupă. Mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în centre. Mobilierul va fi
aşezat corespunzător.
MOMENT Copiii vor fi primiti în sala de grupă, unde vor participa la întâlnirea de
ORGANIZATORIC dimineaţă: Conversaţia
 Salutul;
 Prezenţa;

Tranziții: ”A,a,a, acum e toamna da!” –joc cu text și cant

Copiii vor primii sub formă de surpriză un cadou trimis de Zana toamna in care Conversaţia
sunt mai multe imagini despre toamna, frunze de diverse culori, hainute groase
pentru anotimpul rece.
CAPTAREA ATENŢIEI Se va deschide cadoul si se va arata continutul acetuia copiilor. Pe baza celor
gasite se va porni un mic dialog:
-Ce am gasit in cutie?
-Ce culoare au frunzele?

5
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

-Ce facem cu hainutele?


ANUNŢAREA TEMEI Se anunţă preşcolarilor tema zilei și obiectivele în termini accesibili:
ŞI A OBIECTIVELOR - oservarea schimbarilor din natura in anotimpul de toamna in cadrul Conversația
activitatii de cunoastere (Domeniul Stiinta 1-Cunoasterea Mediului).
- rezolvarea sarcinilor de lucru de la centrele de interes: arta, joc de masa.
AC-DȘ1: Cunoasterea mediului – „Toamna” – observare (activitate frontala)
DESFĂŞURAREA Le expun copiilor imaginile trimise de Zâna toamna pe flipchart si îi voi pe Observația
ACTIVITĂŢII copiii să afle mai multe despre anotimpul toamna:
Explicaţia
- Ce vedem in imaginile trimise de Zana toamna?

- De unde ştim că este toamnă?

- Ce se intampla cu frunzele toamna?

-Ce culoare au frunzele?

- Ce face oamenii toamna? Conversația

-Cum trebuie să ne echipăm atunci când plouă?

SINTEZA PARTIALA se va realiza prin jocul ”Spune mai departe.”


Educatoarea incepe o propozitie, iar copiii continua in cor spunand cuvantul
potrivit:

6
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

Toamna frunzele cad din ...


Ne imbracam gros deoarece este … Conversatia
Cand ploua afara avem nevoie de…
Pasarile colatoare se duc in tarile ... Jocul
Pasarile calatoare pleaca in tarile calde deoarece la noi este ... si nu gasesc ...
SINTEZA FINALA se va efectua sub forma unui joc imitativ „Adunam
frunzele cazute”. Toti copiii vor aduna frunzele de jos si vor spune ce culoare au
frunzele, ce forma au și daca sunt mici/mari.
Tranzitii: Bate vantul frunzele- joc cu text si cant
Copiii vor fi indrumati de educatoare la masute unde sunt asezate materialele
necesare realizarii sarcinilor. Copiii intuiesc materialele iar educatoarea le va Conversația
prezenta sarcinile de lucru:

OBŢINEREA ARTĂ: La acest centru copii vor realiza frunza prin lipirea partilor ei
PERFORMANŢEI componente. Explicatia

JOC DE MASA: La acest centru copiii vor asambla piesele de puzzle pentru Jocul
obtinerea frunzei. Exercițiul

Pe tot parcursul copiii vor fi ajutati de educatoare si vor primi indicatii


suplimetare daca este necesar

7
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT CAMIL RESSU

EVALUAREA După încheierea activităţilor la centre copiii vor aprecia lucrarile lor si ale Turul galeriilor
ACTIVITĂȚII colegilor.
”Cursa frunzelor colorate.” Explicația
ASIGURAREA Copiii sunt impartiti in doua grupe egale (frunzele rosii si frunzele galbene).
RETENŢIEI ŞI A Copii vor alerga de la start pana la cosul cu Frunze. Vor lua frunza din cosul pus Jocul
TRANSFERULUI in coltul opus al grupei si va veni cu ea in punctul din care a plecat. Prima echipa
care aduce toate frunzele la start va castiga.
ÎNCHEIEREA Se fac apoi aprecieri generale si individuale asupra activitatiii copiilor si primesc Conversația
ACTIVITĂŢII recompense sub forma de abtipilduri ce vor fi lipite pe bluzita fiecaruia. Jocul
Copiii părăsesc sala de grupă și se pregătesc pentru masa de prânz.

S-ar putea să vă placă și