Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

1. Date generale
Data: 12.10.2016
Liceul Teoretic Gordinești
Clasa: IV-a A
Obiectul: Limba și literatura română
Subiectul:Înţelegerea şi interpretarea celor citite în gînd. Lectura interogativ interpretativă a textului ,,Coridorul ispitei” după
Voltaire
Tipul lecţiei:de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor
2. Subcompetenţe:
 Deprinderea ideilor din părțile structurale ale textului în scopul formării planului
 Utilizarea rațională a diverselor sensuri ale cuvîntului- sinonime, antonime; sens propriu și sens figurat în comunicări orale și scrise

3. Obiective operaţionale:
 O1 – Să aprecieze conţinutul textului;

 O2 – Să-şi expună părerea în baza textului;

 O3 – Să găsească antonimele/sinonimele;

 O4 – Să alcătuiască familii de cuvinte.


Metode şi procedee didactice: Observația, lectura, asaltul de idei, metoda ,,Diamantul”, intuiția.
Mijloace de învăţare: Manualul, TIC, fișe de lucru, caietul de clasă, caietul elevului.
Moduri de activitate: Frontal, individual,în perechi;
Desfăşurarea lecţiei:

Evenimentele

Timpul
Nr instrucţionale. Activitatea profesorului Activitatea elevului Observaţii
Problema de studiu
1.
EVOCAREA: 3 Moment organizatoric. Elevii se pregătesc de lecţie.
Salutul Elevii completează mesajul.
Completaţi următorul mesaj:
1.Bună dimineaţa c..., e...., p..., oa.... Participă activ la lecţie.
Captarea atenţiei
1.1. 2.Astăzi va fi o zi ..., ..., ..., ... .
3.Sper ca lecţia de azi să ne
aducă ..., ... .

Descoperirea 5 Anexa 1 Intuiesc subiectul lecției


cuvintelor cheie Cuvintele cheie: comori, rege, înşelat,
concurs, înţelept, cinstit, coridor,
ispită, vistiernic.
Copii cum credeţi cum poate fi ales cel
mai cinstit om din ţară?
2. REALIZAREA Anunţ subiectul şi obiectivele lecţiei
SENSULUI Astăzi vom studia un text
educativ ,,Coridorul ispitei” după Răspund la întrebărie adresate.
Voltaire
Citirea model.
Elevii urmăresc textul cu atenție
25 Citirea în gînd a textului(marcarea
cuvintelor noi cu creionașul).
Elevii citesc textul în gînd. Lucrează
Lucrul cu cuvintele noi(alcătuirea a 2 cu cuvintele noi
enunțuri s-au îmbinări de cuvinte)
Elevii alcătuiesc enunțuri.

Întrebări asupra textului:


Ce calităţi avea regele? Elevii răspund la întrebări.
De ce era înşelat şi furat regele?
Cu cine s-a sfătuit regele în privinţa
alegerii unui nou vistiernic?
Ce sfat i-a dat înţeleptul?
De ce nu puteau dansa pretendenţii la
funcţia de vistiernic?
Cine a fost ales vistiernic? De ce?

Citirea selectivă (citesc 3-4 elevi)


Elevii citesc cursiv, fluid ținînd cont
de semnele de punctuație.

Lucrul în caietele de clasă: CES-Gabriela,


Sorin au sarcina
Exerciţiul 1(pagina 32)
de a transcrie
Mincinos-cinstit, prost-înţelept, Elevii lucrează independent în propoziţia de la
răutate-bunătate, urîte-frumoase, caietul de clasă scriind caligrafic exerciţiul 2
luminos-întunecos, greoi-uşor, (pagina 32
încordat-vioi. manual)
3. REFLECŢIA 10
Anexa 2
Metoda Diamantul cuvîntul ,,rege” Elevii lucrează în perechi Aneza 2
Lucrul în perechi.
2-adjective;
3-verbe;
Un enunţ cu cuvîntul rege;
Un cuvînt generalizator.

Lucrul în caietele elevilor Elevii citesc condiția și îndeplinesc CES-Gabriela,


Exerciţiul 1(pagina 13); condiția exercițiului. Sorin au sarcina
să completeze
Exerciţiul 4 (pagina 13) propoziţiile de la
exerciţiul
1(pagina 13
caietul elevului cu
cuvintele din text)
3.1. EXTENSIE
Citim obiectivele, observăm dacă au
fost îndeplinite toate și unde le-a
plăcut cel mai mult

1 Notarea elevilor Elevii notează tema pentru acasă


Tema pentru acasă (Exerciţiul 5
pagina 13 caietul elevului); să
citească şi să povestească textul.

S-ar putea să vă placă și